2010: Druhá vesmírná odysea

2010: The Year We Make Contact

2010: Rok prvého kontaktu

Sci-Fi / Dobrodružný / Drama

USA, 1984, 116 min

Povedený sci-fi snímek se slušnou atmosférou, Royem Scheiderem a poměrně zajímavým příběhem, který je trošku svižnější, než u 2001 a vhodí nás do víru událostí tak nějak rychleji. Kosmický let na pozadí studené války, je určitě lákadlem pro nadšené fanoušky žánru a 2010 na něm dost staví. Nevěděl jsem co čekat a měl docela obavy, ale nebyl jsem nespokojen. Technická stránka filmu je také na dobré úrovni a je vidět, že si tvůrci dali záležet. Ovšem - ať už je tento film v jakýchkoliv aspektech dobře provedený či zajímavý - je to pořád jen mladší a hlavně chudší bratříček legendárního kosmického filmu z roku 1968. S klasikou Stanleyho Kubricka neměřitelné ve všech ohledech, což ovšem není ostudou tohoto kvalitního filmu. 2001: Vesmírná odysea, se totiž, oproti všem ostatním dodnes natočeným filmům, výjimá jako John Deere mezi Zetory...(8.2.2014)

Na totální fantasmagorii a vymývačku od Kubricka to skutečně nemělo, ale jako pokračování víc nez zdařilé. Vyvstává u mě jediná otázka, co se dělo dál?(4.1.2011)

Kamera: Peter Hyams .... na kubrickuv opus nema zadny scifi film sanci.(5.4.2007)

S Kubrickem prosím nesrovnávat, tohle je úplně o něčem jiném. Navíc si toho filmu musím vážit jako jediné adaptace knihy A. C. Clarka a jako jednoho z mála zástupců filmové hard sci-fi.(24.8.2008)

Paradni oldschool scifi. Jaktoze jsem to neznal? K dokonalosti chybi velmi malo, remeslne perfektni. Ale myslim, ze drobne zkraceni by neuskodilo. I tak vysoky nadprumer a doporuceni vsem. 4+(5.4.2017)

Druhá odysea se mi jeden čas velice líbila a pořád jsem si ji pouštěl na VHSce. Tp už je ale opravdu dávno a když jsem ji viděl nyní,už mě tolik nenadchla,naopak se mi zdála poněkud nudnější a méně zábavnější. samozřejmě oproti té první to uteče mnohem rychleji a je to svým způsobem zábavnější.(14.3.2010)

Slušná atmosféra, kde pobaví štěk Jana Třísky a připomenou se časy studené války. Jinak lehce zapomenutelný film spíše pro ultrafans A. C. Clarka, než příznivce Vetřelců a Predátorů. Kniha ujde, film spíš nudí.(13.7.2010)

Tohle je tak nádherný film, až mi při něm vždycky naskočí husí kůže a ukápne slza. Vesmírná odysea – ať v knižní či filmové podobě – je dílo prostě unikátní, nadčasové a troufám si říci, že nepřekonatelné. Arthur C. Clarke zde nastínil zcela ojedinělou vizi samotné podstaty vesmíru, která v sobě nese silné morální i filozofické poselství. Toto druhé pokračování je sice svým způsobem o něco více „světské“ než Kubrickův první díl, přesto i zde nalezneme typický jinotajný Clarkův rukopis, který přináší více otázek než odpovědí. Na konci se sice náznakem dozvídáme, jaká BY MOHLA být funkce tajemného monolitu, ale je to vlastně podstatné? Podstata filmu leží daleko za horizontem standardů daných žánrem běžného sci-fi. Právě proto je Vesmírná odysea tak mimořádná. Obávám se, že v dnešní době kýčovitých akčních rádoby sci-fi titulů se obdobného veledíla již nedočkáme...(26.3.2012)

Film, od ktero jsem si sliboval nepomnve, ne? nakonec nabnul. ?koda, vesmnpsychologickdobrodru?stvbych si vu?il.(25.10.2012)

"All these worlds are yours except Europa, attempt no landing there. Use them together, use them in peace." Krásné a nadčasové! Jen škoda, že Tříska nedostal víc prostoru... :-)(20.4.2018)

Pokračování geniální 2001 se podařilo, jak jen to nejlépe šlo. Hyams ze sebe vypotil co nejvíce dobrých nápadů a opravdu se snažil. Bohužel 2010 je jednoduchá filozofická sci-fi, jenž je určena pro široké publikum. Divák má od začátku, do konce vše jasné a po skončení vše chápe. Netvrdím, že je to špatně. Netvrdím, že její děj je hloupy, ba naopak. Problémem je to, že celkově je Druhá vesmírná odysea opravdu druhá a to s velkým rozdílem celkové kvality a hodnoty.(26.2.2010)

Celkem uspokojivé pokračování první odyssey. I když jako skalní fanda Kubricka bych se měl vyhnout jakkémukoliv srovnání obou těchto počinů. A. C. Clarke je určitě geniální spisovatel a vizionář. Co potěší je přítomnost známých tváří(Scheider, Mirren) a české publikum si také příjde na své prostřednictvím Jana Třísky, který ovšem ve filmu nedostane takřka žádný prostor. Fantastického Kubricka zde střídá jinak průměrný režisér Peter Hyams. Svého nelehkého úkolu se zhostil velmi dobře. Trochu se však neubráním dojmu, že až příliš časté vsuvky a narážky na politiku příběhu spíše škodí. Na druhou stranu chápu jejich nutnost. Pokud v budoucnu kdykoliv uslyším zmínku o 2010 vybaví se mi dokonalá scéna, kdy monolity začnou pohlcovat Jupiter. V té chvíli by se ve mě krve nedořezal. To byla zkrátka fantazie! Následná rozmluva HALa 9000 a Dr. Chandry mě taky dostala. Mrzí mě, že se zfilmování neujal Stanley. Prodleva mezi jeho tvorbou Osvícení a Olověné vesty trvala 7 let. Věřim, že tu možnost jistě dostal,ale asi nechtěl být zaškatulkován jako režisér Vesmírných Odyssey. To je však moje pouhá domněnka. 75%(27.5.2010)

Škoda, že se to knižní předlohy drží jen v hlavní kostře příběhu. Připadalo mně to hrozně nevyužité, neboť polovina posádky je tam naprosto zbytečná, a nějaká válka mezi SSSR a USA tam byla zase hodně navíc. Rozhodně to šlo udělat lépe. Zklamání.(2.4.2012)

• Mazlik4

Holinky a hodinky.(18.8.2012)

Po vizuální stránce pastva pro oči, která si v ničem nezadá s Kubrickovým velkofilmem. Roy Sheider odvedl své maximum a celý příběh tak nějak začíná dávat smysl. To je ale na druhou stranu i trochu škoda, protože i ona nedovysvětlenost dodávala prequelu jisté kouzlo.(23.4.2013)

proč proboha proč tam přidávali tu politiku, jinak je to povedé zpracování knižní předlohy.(18.4.2011)

Film nikam nespěchající, avšak vyvolávající nejvyšší stupně napětí. Na tu dobu neuvěřitelně vymakané efekty, působivější než kdejaké vytvořené moderními technologiemi, na což má asi velký vliv skvělé hudební efekty. Když přecházeli na oběžnou dráhu Io tak měl člověk opravdu pocit, že je s nimi v kajutě!! Je to film pro ty, kdo se rádi vciťují do situací ve filmu, protože tady je na to dost času a skvělé podmínky!! Skvělé propojení dobrodružství ve vesmíru a událostí na zemi a nakonec příjemné poselství pro celou planetu (pííís!!:). A co opravdu oceňuji na každém, a obzvlášť americkém filmu, že tu nebyla žádná romantická zápletka:) No a Třískovi mohli dát trochu větší roli:) 100%(23.12.2011)

2010 - Peter Hyams vytvořil po Kubrickově odyssey film, který funguje jako bonus materiál k oblíbenému hudebnímu CD; Nijak nezamrzí, ale také ani nenadchne, přesto příjemně překvapí. 75%(9.5.2014)

Jelikož předchůdce považuju za bezpochyby "nejnudnější a nejvíc o hovně film" všech dob, docela dlouho sem se nechal přemlouvát, abych se podíval na 2010. Ale světe div se, ono to má hlavu a patu a dokonce mě to bavilo! O to víc teď nechápu adoraci Kubrickovy definice absolutní nudy. Asi z jednoho půlhodinovýho záběru na nic nedokážu vyčíst deset různejch (ne)smyslů a pak machrovat, jak sem to hned pochopil - asi je třeba konzumace hodně silnejch halucinogenů. Ještě že jsem tu toho zůstal ušetřen a moh si vychutnat velmi solidní scifi s inteligentním zakončením. A na 31 let starej film to vizuálně vypadá na jedničku.(22.2.2015)

Pokračovanie kultového sci-fi, ktoré vsadilo na myšlienku a nielen formu? Ok, objektívne slabšie ako prvá časť, subjektívne pre mňa lepšie ako prvá časť, myslím viac znesiteľné.(1.5.2019)

Většina ukrutně srovnává s původní Odyseou, nicméně podobná přirovnání zde nejsou vůbec na místě. Jedná se o velice povedené sci-fi pokračování, IMHO zcela záměrně bez dlouhých záběrů a velkolepé hudby z 2001- jednoduše proto, že to nebylo ani cílem. I v současné době velice nadprůměrná ukázka skvělého pokračování se skvělým Roy Scheiderem v hlavní roli dokáže zaujmout i plným hodnocením.(16.12.2005)