2010: Druhá vesmírná odysea

2010: The Year We Make Contact

2010: Rok prvého kontaktu

Sci-Fi / Dobrodružný / Drama

USA, 1984, 116 min

Povedený sci-fi snímek se slušnou atmosférou, Royem Scheiderem a poměrně zajímavým příběhem, který je trošku svižnější, než u 2001 a vhodí nás do víru událostí tak nějak rychleji. Kosmický let na pozadí studené války, je určitě lákadlem pro nadšené fanoušky žánru a 2010 na něm dost staví. Nevěděl jsem co čekat a měl docela obavy, ale nebyl jsem nespokojen. Technická stránka filmu je také na dobré úrovni a je vidět, že si tvůrci dali záležet. Ovšem - ať už je tento film v jakýchkoliv aspektech dobře provedený či zajímavý - je to pořád jen mladší a hlavně chudší bratříček legendárního kosmického filmu z roku 1968. S klasikou Stanleyho Kubricka neměřitelné ve všech ohledech, což ovšem není ostudou tohoto kvalitního filmu. 2001: Vesmírná odysea, se totiž, oproti všem ostatním dodnes natočeným filmům, výjimá jako John Deere mezi Zetory...(8.2.2014)

Velmi Slušné Pokračování Jednoho Z Nejgeniálnějších Sci-fi, Si Udrželo Poklidnou Atmosféru, Skvělé Záběry A Plynoucí Dialogy.(24.8.2006)

Velice zajímavé pokračování Kubrickova opusu. Buďme k sobě upřímní, kdo vlastně pořádně pochopil 2001? Tenhle film nám vyložil jednu alternativu a podle mého je více než zajímavá. Sice se nedozvíme co že to vlastně je Monolit, ale zase dostaneme odpověď na to, proč HAL udělal, to co udělal a podle mého se na samotném konci i "očistil". Triky na svoji dobu nevídané, vynikající Roy Scheider v hlavní roli - já nemám výhrady. Pro milovníky sci-fi můžu jedině doporučit. Ale musím upozorniz, že znalost jedničky je ku prospěchu diváka.(9.1.2011)

Méně artové než jednička, nadruhou stranu se tím Clarkův svět otevřel širšímu publiku než jak to bylo v případě mistrovské Kubrickovi jedničky.(14.6.2011)

Řekl bych že se jedná o šablonu pro mnoho dalších podobných filmů které následovali. A to šablonu velice povedenou a na svou dobu perfektní. Čistokrevné vesmírné sci-fi s příběhem zahaleným do velkého neznáma, s napětím, hezkými efekty i ponurou atmosférou kterou dokresluje parádní hudba.(7.12.2017)

Tak asi takhle. Scenar filmu je velmi slusny, ale proc to nechali rezirovat takovymu sracovi.....(17.11.2005)

Řekl bych, že docela důstojné pokračování excelentní Kubrickovy klasiky. * * * a 1/2(6.7.2006)

Beru to jako samostatný film bez jaké koliv návaznosti předchozího Kubrikova zpracování, který mě opravdu místy vytvořil husinu na zádech. Proto hodnotím: 91%(19.4.2010)

fakt dobrý, až na ten okamžik zázračné záchrany dr. čandry v závěru z paluby enterprise... sorry, ale to bylo vážně nechutný! kubrick by to takhle nezmrvil...(11.2.2011)

Přímočařejší než jednička. Méně umělecké, přesto, nebo právě proto, dobré sci-fi...(27.12.2011)

Ve všech směrech lepší než 2001. Fakt, nekecám. Pokud se na to někdy podívám řádně naladěn, mrsknu tam možná i tu pátou...(11.10.2012)

Režisér sa rozhodol zanechať audiovizuálne a atmosferické spracovanie 2001-tky od Kubricka, avšak na to režisérsky nemal, a tak ide len o očividné opakovanie Kubrickových postupov, čo nie je zlé, ale vyznieva to až veľmi mechanicky. Čo sa týka náplne, tak pokiaľ vás neunudia slabšie pasáže, tak ide o veľmi podarený film.(9.9.2013)

• Ceberus

Režie se naštěstí chopil někdo jiný než Kubrick, a tak film konečně odsýpá a nnneeevvvllleeečččeee se jako jeho předchůdce. Na druhou stranu mi závěr nepřišel až tak bombastický, k tomu je třeba bohužel přičíst už stárnoucí triky, z čehož pak vyplývá, že ani toto pokračování se u mě nevydrápe nad dvě hvězdy. Nestačí na to ani perlička v obsazení v podobě Jana Třísky, ani perlička v dabingu... pokud jsem slyšel správně, tak počítač HAL 9000 byl nadabován Bohdanem Tůmou, který stojí také za dabingem androida Data ze Star Treku.(1.10.2018)

Docela zdařilé pokračování Kubrickovy odyssey a ač na Kubricka nedám jinak dopustit, musím říct, že tahle dvojka od Petera Hyamse se mi líbila dokonce i více než jeho jednička. Mělo to přeci jen rychlejší spád a napínavější atmosféru. Ovšem nejlepší je stále si přečíst předlohu od A.C. Clarka.(20.10.2007)

Je vidět, že oba filmy točili režiséři s naprosto rozdílným přístupem. Jsem ráda, že vzniklo pokračování, které vysvětlilo otázky položené v 2001, ale s pokračováním se ztratila i Kubrickovská elegance. Více se tu naráží na politiku, což mi docela vadilo, na druhou stranu se velmi vydařil závěr filmu.... no.... když vynecháme ekologický dopad na naši planetu.(8.3.2009)

60% - z dnešního pohledu mírně nadprůměrné sci-fi, na svou dobu jistě výborný snímek, možná jen trochu moc civilní (bez pořádné atmosféry), ale přeci jen - či alespon doufám - jsou dnes mety již o kousek dále.(28.2.2010)

Paradoxně je tato filmová verze lepší, než jednička. Nemá tak utahané tempo a přestože není tak "básnicky vychytaná", na filmovém plátně musí působit daleko svěžejším dojmem To ovšem vlastně nemohu posoudit. Obě verze jsem viděl až v obýváku na bedně.(17.3.2010)

Vesmírné dobrodružství. Na konci morální poselství.(11.2.2012)

Zdánlivě podprůměrné scifi, je zakončené skvělou, nádhernou pointou, ze které jsem měl husí kůži... A navíc návrat HALa!(4.8.2012)

• altaica

PRO MUŽE:Zhruba v době vzniku filmu pár nadšených amatérů zkusilo natočit snímeček o prostých přáních českých lidí. Vyrazili do terénu a ptali se kolemjdoucích co by si přáli pro dnešní den. Poslední byl stánkař s buřtama, co točil pívo. Takový ten klasický typ ze IV.cenové skupiny v umaštěném bílém plášti. Chlápek jim s úsměvem, do kterého by šel hodit dopis, začal vykládat, že by chtěl, aby hostům chutnalo pivo, aby pivo mělo správnej říz a aby prodal všechny párky a klobásy. Pak si všimnul kamery a zpozorněl. Požádal, aby se to sjelo znova. Nasadil odhodlanou držku, hrdě vypjal chlupatou hruď, prackou uhrábnul zbytky neposedné čupřiny a zpitomělý propagandou vážně pravil: Já bych si přál, aby byl v celém světě mír!!! A bylo po pr*eli a stejně tak i v tomto filmu.         PRO ŽENY A *CITLIVÉ* MUŽE: Roy Schneider opět jako fešák a tentokrát navíc uvědomělý a moudrý občan planety Země. Trikově zdařilý snímek nabitý pathosem, morálkou a pacifismem tak, že je s podivem, že se do něj vešel i celkem zajímavý děj a trocha toho vesmírného dobrodružství. Pokud nemáte, madame, alergii na sci-fi, není důvod vypínat obrazovku.          HLÁŠKA:Všechny tyto světy patří vám, užívejte je společně a užívejte je v míru. Blink, blink.(9.1.2013)

triková stránka je opäť úžasná ako u 2001, nádherné kulisy vesmíru sú priam ohromujúce, ale chýbajú také strhujúce momenty ako v predchádzajúcej časti keď sa Hal vymykal kontrole.(12.3.2013)