2010: Druhá vesmírná odysea

2010: The Year We Make Contact

2010: Rok prvého kontaktu

Sci-Fi / Dobrodružný / Drama

USA, 1984, 116 min

Povedený sci-fi snímek se slušnou atmosférou, Royem Scheiderem a poměrně zajímavým příběhem, který je trošku svižnější, než u 2001 a vhodí nás do víru událostí tak nějak rychleji. Kosmický let na pozadí studené války, je určitě lákadlem pro nadšené fanoušky žánru a 2010 na něm dost staví. Nevěděl jsem co čekat a měl docela obavy, ale nebyl jsem nespokojen. Technická stránka filmu je také na dobré úrovni a je vidět, že si tvůrci dali záležet. Ovšem - ať už je tento film v jakýchkoliv aspektech dobře provedený či zajímavý - je to pořád jen mladší a hlavně chudší bratříček legendárního kosmického filmu z roku 1968. S klasikou Stanleyho Kubricka neměřitelné ve všech ohledech, což ovšem není ostudou tohoto kvalitního filmu. 2001: Vesmírná odysea, se totiž, oproti všem ostatním dodnes natočeným filmům, výjimá jako John Deere mezi Zetory...(8.2.2014)

!!!Následující text obsahuje spoilery!!!!:Druhá odysea začíná velmi slibně a za pomocí odkazů na první díl, duchařiny a klaustrofobní atmosféry lodi, agorafobie z otevřeného nic vesmíru a politické a národnostní nesnášenlivosti dovádí nervy diváka až na samotnou hranici prasknutí. Celou dobu už už čekáte, kdy se začnou členům posádky dít nevysvětlitelné nehody (prasknutí hlavy, hodina BK apod.) a ono to najednou skončí. Nejen že se ukáže, že počítač na Discovery není krvelačnou bestií, která si pohrává s lidmi stejně dovedně jako s pěšci na šachovnici, ale ještě je schopný sebeobětování. Za celý film divák uvidí jen jednu smrt, kterou navíc způsobí jen naprostá neschopnost dotyčného a ne tajemná mimozemská inteligence. Jedna mrtvola a happy end=zklamaný potenciál.(11.5.2013)

méně klasická klasika než 2001, nicméně stále dobré. Tříska potěší :-)(3.10.2013)

Vynikající pokračování. Je to něco úplně jinýho než 2001. A je to dobře, protože pokusit se napodobit Kubrickovo veledílo by bylo šílenství a tak Hyams natočil tohle pokračování v trochu jiným stylu a moc se to povedlo. Nádherný efetky, sympatický obsazení a vynikající navazující příběh. 2001 to není, ale ostuda nebo nuda to rozhodně taky ne.(19.3.2018)

Nebyla špatná, ale co to vlastně je? pokračování 2001? dá se to tak vůbec formulovat?(15.12.2006)

Je to tak. Dnešné sci-fi su ťažké sračky. (toľko moja variácia na 2 minúty pravdy)(19.5.2007)

• Jaromír

Bohužel mě toto sci-fi příliš nazaujalo. Po stránce vizuálních efektů je uděláno dobře, ale nevyvolalo ve mě ty správné pocity.(25.7.2008)

Výborné, o dosť zrozumiteľnejšie a stráviteľnejšie pokračovanie prvého príbehu.(3.8.2008)

Poctivá snaha o důstojné pokračování tu bezesporu je, ale zásadní problém, dle mého názoru, je ten, že vůbec vznikl nápad na pokračování 2001! Napadlo by někdy někoho v literatuře, že se postaví na roveň např. Shakespeara a napíše pokračování Hamleta, Romea a Julie, že dopíše pokračování Lakomce, apod.?! Stejně marné tedy bylo chtít pokračovat ve 2001: V.O. - navíc zamíchat do toho politiku, je naprosto nemožné (automatická ztráta nadčasovosti)! Nesnáším jakákoliv pokračování, zvláště dělá-li ho někdo jiný, než původní tvůrce - vždy je v nich snaha přiživit se na legendě a čpí z nich pouhý kalkul jak vydělat! Mrzí mne, že A.C. na tohle přistoupil. Pokračování literárního díla od stejného autora je možné, ale Hyams Kubricka nenahradil. Musel přeci vědět, že bez Kubricka to nemůže být ono! S. Kubrick do žádného pokračování nešel z naprosto stejného důvodu, jako by Sahakespeara nikdy nenapadlo napsat pokračování Hamleta. Géniové se neopakují, to jen průměrní se je snaží napodobovat a těžit z jejich geniality.(7.11.2008)

Skvělé sci-fi, které jsem viděl už před pěknou dobou, ale děj jsem si pamatoval a proto mě dost překvapilo, že mi i při druhém dívání chvílema běhal mráz po zádech. Jenom trochu škoda, že nevyužili víc Jana Třísku. Pro mnoho lidí je to určitě dějově (a vůbec stylem ztvárnění) stravitelnější než Kubrickova 2001, která se mi ovšem taky dost líbila.(23.2.2009)

Vcelku zajímavé pokračování, samozřejmě jinak zpracované než předchozí Kubrickův díl. Film samotný těží především z Clarkova románu a sám mnoho invence nenabídne, i tak ale právě díky kvalitě předlohy se jedná o příjemné sci-fi, které se sice nezapsalo mezi legendy žánru, ale i tak se jedná o příjemný film, který fanoušky sci-fi potěší.(25.7.2011)

opět žasnu! důstojné pokračování první odysey, ale ta bude navždy jen jedna. škoda je, že i toto dílo si nevzal do režie kubrick. to bych zase navštívil vesmír, mimozemšťany a nekonečno z pohodlí svého křesla. tentokrát jsem však věděl, že to byl stále jen film :)(5.2.2012)

O něco slabší pokračování Clarke-Kubrickovské 2001, ovšem vůbec ne špatné. Avšak Kubrickova neobvyklá tvůrčí forma, tak moc vzdálená od ostatních, téměř nedovolí srovnánat mezi sebou tyto dva díly. Jedná se totiž v podstatě o úplně jiný film.(22.2.2012)

• majk_n

Navazuje-li přímo na 2001tak už mě jemně něco začíná trkat.(9.1.2003)

Bohužiaľ oveľa slabšie ako geniálna 2001. Film skôr pripomína umelé pokračovanie ako ďalší plnohodnotný film.(25.9.2007)

Ále tak nebylo to špatný, o dost míň intošský než první díl, ale zase přímočařejší a přístupnější. A o to šlo...(10.2.2008)

Uběhlo 16 let technického vývoje od natočení famózní odysey 2001 a musím říct, že Kubrick to jak technicky, tak atmosférou a dějem předčil, což zejména udivuje po technické stránce. Dokonalá hudba byla jak jinak než zkopírována. Čekal jsem trošku přiostřenější vztahy obou vesmírných posádek.(21.2.2009)

[Literární předloha: Arthur C. Clarke - 2010: Druhá vesmírná odysea](5.6.2009)

Jedna hvězdička za Jana Třísku, jinak průměr, který prvnímu dílu sice ostudu nedělá, ale jak tu píše Lima, je to jiná liga - no možná trošku jinej sport, ale kterej ze sci-fi filmů ve srovnání s Kubrickem není, že?(10.6.2009)

Na 2001 se rozhodne nechyta, ale stale je to velice kvalitni sci-fi. Docela se zde podarilo vyvolat hutnou atmosferu mezi sovetskymi a americkymi astronauty. Ted by to ale chtelo, aby se nejaky sikovny reziser ujal tretiho dilu :-)(6.1.2010)

Moc se mi to líbilo, ovšem oproti Kubrickově "jedničce" tomu přece jen něco schází.(24.4.2011)