Mad World

• Hongkong Yin ian wu ming (více)

Pôsobivá komorná dráma o bývalom finančnom analytikovi, trpiacom vážnou bipolárnou poruchou, ktorého prepustili z psychiatrickej liečebne. Starostlivosť oňho prevezme nie celkom ochotne jeho otec, ktorý je vodičom kamiónov. Ambiciózny a presvedčivý režijný debut mladého tvorcu z Hongkongu. Teda z krajiny, o ktorej je známe, že sa viac zameriava na komerčné hity. Prekvapujúca je aj účasť dvoch ázijských superhviezd Shawna Yueho a Erica Tsanga, ktorí svojím civilným prejavom umocnili primárne ľudské vyznenie nízkonákladového nezávislého filmu. Príklad poctivého „malého" filmu o veľkej integrite a sile lásky. (Art Film Fest)

Fajolo

Pri bipolárnej poruche sa striedajú obdobia optimizmu prejavujúce sa činorodou aktivitou a obdobia depresie, kedy je pacient neschopný akejkoľvek aktivity. Depka môže trvať poriadne dlho a hoci ide o psychickú poruchu, dokáže sa šíriť do okolia ako nákaza. Nuž a o tom je tento film - o živote blízko človeka s bipolárnou poruchou. Niekedy až príliš blízko a to doslovne. Herci sú fakt dobrí a všetku tú beznádej som prežíval súčasne s nimi. A bolo mi z toho nanič tak, ako im. ()

Dzeyna

Hodně povedené drama o jednom bipolárním klukovi a jeho tátovi. Možná z toho i dostanete depresi, tak pozor. ()

LangiJ

Jaj, tak tohle bylo teda něco. Teď si budu muset pustit něco fakt veselýho. Život s bipolární poruchou je sám o sobě těžký, ale scénáristé naložili hlavnímu hrdinovi ještě mnohem víc. Život se s ním nemazlí - potýká se s tragédií z minulosti, žije s otcem, kterého nemá rád a skoro ho nezná, v malém krcálku, kde se sotva otočí, v osobním ani pracovním životě se mu nedaří a navíc se musí potýkat s projevy své nemoci. Shawn Yue a Eric Tsang v rolích syna a otce jsou vážně skvělí, hlavně Šóník nemocného mladíka zahrál výborně. I když je v zrcadle vidět jen půlka jeho obličeje, hned je poznat, že je najednou něco špatně. Na tuhle scénu asi hodně dlouho nezapomenu. Přeloženo. ()

Lacike

Neskutocne depresivny film o jednej rodinke v ktorej hned dvaja clenovia trpia psychickou bipolarnou chorobou. V sucasnej rovine sledujeme ako otec (Eric Tsang) pomaha s nou bojovat synovi (Shawn Yue) po jeho navrate z psychiatrie a v scenych z minulosti sledujeme ako syn pomahal bojovat s chorobou matke a popritom sa pomaly rozvijala u neho. Samozrejme film nezabudne ukazat aj to ako negativne vnima psychicky chorých okolie. Nesnazi sa to divaka dojat, skôr to chce co najrealistickejsie a bez prikras ukazat strasti zivota s touto chorobou. Co prinasa dost vela neprijemnych scen, ktore striedaju depresivne sceny. Vrcholom je spoved expriatelky hlavneho hrdinu na nabozenskej seanse. To bola extremne neprijemna scena na nevydrzanie. Na taketo civilne dramy z HK nie som zvyknuty. Ustredna dvojica hercov predvadza famozne vykony. U Tsanga ma to neprekvapilo ale Yue ma potesil. Miestami mi pripominal mladeho Chow yun-fata. Takze rozhodne je to silny zazitok, ktory sa oplati vidiet, ale asi sa budete musiet na to dopredu pripravit a ani ja neviem ci budem mat chut si to este niekedy pustit. 8/10. ()

ScarPoul

V zásade pekný film, ktorý sa nesnaží tlačiť na pílu. Ukazuje vzťah medzi otcom a synom, ktorý nie je ideálny. Na mieste, ktoré má tiež ďaleko od bezpečia a krásy. Konfrontácia s minulosťou je ústrednou témou celého filmu. Snažíme sa poľudštiť rozhodnutia postáv, hoci by sme s nimi možno za iných okolností nesúhlasili. Mad World je pomalý, úprimný a nesnaží sa zbytočne vydierať. Emócie si zoberiete také, aké filmu dovolíte, aby vám predal. Ústredné duo je herecky skvelé. Film, ktorý možno nie je taký výrazný, ale neľutujem, že som ho videl. ()

• Hongkongské projekce byly doprovázeny debatami s odborníky, lékaři i sociálními pracovníky. (dennykr)
  • Natáčení filmu probíhalo pouhých 16 dní. (dennykr)