13th

Trinásty dodatok americkej ústavy bol uzákonený 6. decembra roku 1865. Ustanovuje zrušenie otroctva. Je mu však skutočne koniec? Slovo otrok nahradilo slovo kriminálnik. USA majú iba 2 % celkového obyvateľstva planéty no celosvetovo až 25 % väzňov. Vojna proti drogám, lobbing nadnárodných korporácií, militarizácia policajných zložiek a neopodstatnené zatýkania zväčša Afro a Latinomeričanov - to všetko je dnes súčasťou tzv. "prison industry", multimiliardového priemyslu, z ktorého americká ekonomika ťaží a vo väzeniach žijú milióny moderných otrokov. Dokument ukazujúci zdrvujúcu pravdu o Spojených štátoch amerických. (Furmi)

blondboss

Tento dokument je značne kontroverzný ani nie tak tým, že rozvíja kontroverznú tému, ale skôr tým, že ju rozvíja tým klasickým staromódnym spôsobom v štýle, že černosti sú neustále tí diskriminovaní a utláčaní, pričom sa vôbec neberie ohľad na to, že spoločnosť sa značne posunula a v mnohých situáciách už skôr bieli ťahajú za kratší koniec. Konšpirácie o zneužívaní väzňov na otrokárske práce samozrejme môžu byť diskutabilné a je dobré o tom hovoriť, ale dosť mi tu vadila tá jednostrannosť diskusie. Kvalitný dokument by to nikdy nedovolil. 60 % ()

zenit odpad!

Neskutečná propaganda Black Lives Matter... Mám k filmu tolik komentářů, že se to tady ani nevejde. Vesměs, je to tak manipulativní, jak to jen jde... hnus ()

Pekyno

Trinásty dodatok z roku 1865 definitívne zrušil otroctvo v USA. Spolu s autorkou avšak zisťujeme, že jeho zrušenie má svoje medzery a aj v dnešnej dobe vieme nájsť veľmi kontroverzné prejavy rasizmu a otroctva.  Preplnené väznice, v ktorom ľudia za priameho vplyvu korporácii sú doslova zotročovaní aby boli súčasťou výrobného priemyslu ako lacná pracovná sila, na ktorom iní bohatnú je skutočne desivé. Obzvlášť, keď vieme, že to systém a vláda pomohla dovoľuje, ba priamo podporuje. Títo ľudia sa vo väčšine prípadov nedokážu dostať na slobodu kvôli nedostatku finančných prostriedkov a nemožnosti sa vykúpiť.  Áno, dokument skutočne rúca niektoré skvelé ilúzie o Amerike a je viac ako potrebný, nielen pre pochopenie rasových protestov, ktoré v minulosti boli, a bohužiaľ asi aj budú. ()