Raketoplán Kozoroh jedna je připraven odstartovat na Mars. Pár minut před zážehem se dveře kokpitu otevírají, dovnitř vchází ředitel programu a odvádí tři astronauty mimo loď. Kozoroh jedna řízený počítačem přesto odstartuje. Piloti jsou drženi přes rok na tajné vojenské základně, kde museli natočit za pomoci nejlepší filmařské techniky fiktivní přistání na Marsu. Celá veřejnost se připravuje na návrat raketoplánu, jenže se stane chyba a loď shoří v atmosféře. Astronauti vědí, že se musejíí dát na útěk, protože jsou jediným důkazem toho, že vláda tahala celý svět za nos. Boj o holý život začíná... (Vitason)

golfista

Zajímavý pohled na lety do vesmíru (v tomto případě na Mars). Doletěl někdy někdo vůbec někam ??? ... Po shlédnutí tohoto filmu mám pocit, že to ani s tím Měsícem zase tak horký nebude :-) Ale jinak nezapomenutelný film. ()

kleopatra

Tenhle film jsem viděla v Rumunsku a to v angličtině s domorodými titulky v době, kdy jsem neuměla anglicky natož rumunsky, ale rozumněla jsem naprosto všemu. Pěkný, srozumitelný :-)) film. ()

kOCOUR

Skvěle uchopený a zpracovaný námět! Napětí udržené až do poslední vteřiny spolu se k smti vyděšeným obličejem O.J. Simpsona na útěku, oboje mi dalo jeden z nejsilnějších zážitků mého dětství a nejednu noc jsem pak obtěžoval tatínka zvláštními dotazy :). Kozoroh 1 je krásná řemeslná práce, která si zaslouží místo ve filmové síni slávy a Hyams si může připíchnout metál za svůj nejlepší kousek. Kozorh je BTW také nádherný pohled do zákulisí práce NASA ;) ()

Gemini

Ehm, přistáli opravdu Armstrong s Aldrinem v devětašedesátém na Měsíci? To vám nedošlo, že tenhle film je jen ironickým výsměchem všem, kdo tomu věří? Připusťte si na chvíli možnost, že jsme už dlouhá desetiletí manipulováni....ale vážně, jako správná loutka dávám 80%, i když svojí formální podobou směšný závěr by odůvodňoval nižší hodnocení. Na druhou stranu tu máme výborně zrežírované akční scény, slušné herecké výkony, a aby toho nebylo málo, tak i výbornou hudbu Jerryho Goldsmithe. Prostě klasický "reveal the conspiracy" thriller ze sedmdesátek. Jo a BTW, na obalu DVD bývá velmi výrazně uváděno jméno Tellyho Savalase, což je podraz, protože má velmi vedlejší (i když povedeně ujetou) roli. ()

J*A*S*M

Příjemný malý thriller o jedné velké mystifikaci. Čeští politici by se mohli i něco přiučit :) Dobře natočená honička práškovacího letadla s vrtulníky, až jsem místama měl závrať. 7/10 ()

Isherwood

Čirá radost pro milovníky všech konspiračních teorií jako že přistání na Měsíci byl podfuk a 11. září odpálili mrakodrapy dávno připravené nálože. Hyamsův film stojí hlavně na paranoidní atmosféře, ve které se překvapivě snadno pohybují dávno zažité charaktery hrdinů, a taky rychlém tempu, jenž nepovolí až do závěru. Ten se dá snadno odhadnout, ale tak nějak jsem ho hrdinům přál. Skvělý film, který možná skrývá nečekané pravdy… ale to bych se vrátil na začátek komentáře. :) ()

Radyo

Výborná strhující podívaná, napínavá až do konce. Skvělý námět o "spiknutí" vůči vlastnímu národu prostřednictvím podvodu s letem na Mars. Herci jsou sice spíše béčkoví, ale dávají do svých rolí vše, takže konečný dojem je veskrze pozitivní. ()

Malarkey

Hodně slušná paralela na Apollo 11. Skoro se až divím, že Kozoroh 1 šel mimo mě takovou dobu. Asi sionističtí proameričtí misionáři dělali všecko pro to, abych tento film neviděl a nedokázal si říct, jak to s tím letem na Měsíc třeba mohlo být. ()

T2

Rozpočet $5miliónov║ V prvom rade musím potvrdiť, že tento film svojími myšlienkami zakotvenými vo filme predbehol dobu a tým pádom aj vďaka týmto trefným témam vytiahol tento film z priemernosti, kde mohol kľudne zapadnúť, lebo miestami ide o dosť vyhrotenú dráma rovnako tak občas až prílišnú dejovú pasivitu, kde sa nič zvláštne nedeje. Po technickej stránke v celku zvládnuté dielko, chýba tu troška zaujímavejšia postava, ktorá by dej o niečo spružila, takto tu ostáva najzaujímavejšia postava reportér pátrajúci po pravde, kozmonauti čo by mali ťahať dej sú tu trošku nevýrazní, chýba im skutočná vyformovaná osobnosť. /70%/ ()

Djkoma

Doletěli Američané jako první na měsíc nebo ne? Je jejich výhra v dobývání vesmíru skutkem úchvatným nebo pouhou fikcí, která dokázala oklamat miliardy lidí na celém světě? Největší a nejsledovanější podvod historie nebo skutečnost? Kozoroh jedna ukazuje, jak se všechno mohlo stát, pokud nás USA všechny vodila okolo letu na Měsíc za nos. Zvláštní snímek, který hodně lidí označí za čirou fikci, ale proč by se to nemohlo takhle stát? ()

Subjektiv

Kozoroh 1, dobré i špatné se v něm mísí v celek sice docela sourodý, ale v důsledku průměrný, přepůrněrný...a nemuselo to tak být. Dnes už nás nepřekvapí, že "fakta" se mnohdy nezjišťují, nepátrá se po nich, ale vyrábějí se na zakázku podle potřeby. Příkladem může být třeba konflikt v Palestině, kde obě strany jsou sto nabídnout "naprosto přesvědčivá" videa podporující jejich verzi "příběhu". Když jde o tak důležitou událost jako je válka, proč by třebas nemohlo jít zinscenovat přistání na Marsu? Nebo bych snad měl hovořit o přistání na Měsíci? Ale jistě, to bych asi měl. Vždyť konspirace o tom, že k přistání na Měsíci nikdy nedošlo jsou staré jako přistání na Měsíci samo. Zlí zastánci pravdivosti verze o přistání však zle argumentovali. Taková konspirace jim přišla přitažená za vlasy. A tak zřejmě nezbylo, nežli natočit film o tom, jak by takový podvod šlo provést... A tu mnohdy film sám (nejspíše nechtěně) odhaluje, že konspirační teorie skutečně za vlasy přitažené bývají. Na kývnutí malíčkem Mocného v Pozadí mizí lidé, agenti FBI podstrkávají kokain a rozbíjejí se brzdy aut. Mocný v Pozadí je prostě něco jako Bůh, byť občas chybující. Zvláště druhá půle se z tohoto hlediska nevyvedla a zvrhla se v pouhou hru na kočku a myš s oním Mocným. Hru nepříliš vzrušující. To půle první nabízí víc. To víc se téměř cele koncentruje v monologu, kterým doktor Kelloway vysvětluje wannabe astronautům, proč je třeba projekt zinscenovat. Dotkne se mnohého, s čím se vědec mnohdy musí při své práci potýkat. Tou první je ztráta (možná jen domnělá) prestiže vědeckého stavu. Veřejnost se o práci vědců nezajímá, podstatné jsou pro ní jen aplikace jejich výsledků. Vědci vidí samozřejmě svou práci jinak. Věda není než poznávání Pravdy pomocí vědecké Metody a může být něco vznešenějšího (snad krom pomoci bližnímu)? Může vůbec být něco duchovnějšího? Proč ostatní to vzrušení z poznávání necítí? Připadá mi, že tohle vše onen monolog v sobě má - ovšem lze ho vnímat i jako výtku vědcům, aby nenaříkali nad svým zhrzeným egem. To vlastně spíš. Ale, koneckonců, možná je ta výtka oprávněná (IMHO není, ale já to nevidím objektivně :) ). V onom monologu máme přitomen ještě jeden aspekt vědecké práce. Hlad věřejnosti i úřadů po výsledcích, který vědce nutí kroutit svá sdělení, nutí je k přehánění úspěchů, nutí je k výsledkům za každou cenu, nutí je k absurdním tvrzením v žádostech o grant. Vždyť taková žádost musí dopředu říct, k jakým výsledkům se dospěje a lépe se jí zadaří, když do ní vložíme slova jako "Evropská Unie" a "nano-něco". A kdo jednou neměl výsledek, kdo jednou vlastně neměl štěstí, bude mít příště co se ohánět, aby sehnal peníze. Vědec, ten Rytíř Pravdy, je na rozpacích. Má lhát, aby mohl příště vyrvat Pravdu Nevědomosti? Nebo se má přiznat k chybě a prohrát s Neznámem svůj boj? Co může udělat? Kde je ta hranice? 24 miliard dolarů? 3 lidské životy? Ale ne, to už jsme asi daleko za ní, to už není tlak touhy po poznání, co zde vstoupilo do rozhodování - to je Mocný v Pozadí se svými Zájmy... On tu hranici překročit může a s ním i vědec stojící na jeho straně. A může se to stát, vždyť průměrný vědec není morálně lepší než jiný průměrný člověk. Bohužel, vždyť jeho vztah k Pravdě by mu v mých snech měl odnímat moc lhát... () (méně) (více)

Jossie

Jedna z hodně dobrých sci-fi, z dávných časů. Nojo vlastně, vždyť ona to nebyla sci-fi. Zajímavý příběh a dobrá pointa. ()

Jara.Cimrman.jr

"Třeba je teď pro ně lepší, že nežijeme." Taky si myslím, že mrtvej má občas větší šanci na přežití než živej. Ale tohle je opravdu báječná konspirace, takže až budu za rok sledovat bezpečný přistání tchajkonautů na Slunci, tak asi budu mít určitý pochybnosti. Nicméně není pochyb o tom, že Američani na Měsíci určitě byli. Když jsem si totiž na Měsíci loni dobíjel elektromobil na parkovišti u Lidlu, tak měl zrovna v Mekáči domorodej dvojník Armstronga autogramiádu. Takže fakt nechápu, že o tom může někdo pochybovat, když tehdejší počítače měly skoro takovou výkonnost jako dnešní kalkulačky. ()

EdaS

Jako děcko/mládežník jsem Kozoroh 1 žral i s navijákem, ale v dnešní době konspiračních teorií plné působí přece jenom trochu nevhodně. Hyams byl vždycky spíš průměrný režisér a samotné téma konspirace není kdovíjak využito, po většinu doby jde o klasický příběh muže na útěku. A logika dostává až moc často okatě na frak. 3+ ()

xxmartinxx

Antisci-fi s velmi silným námětem, ale provedené pohříchu standardně. Když si přečtete synopsi, pravděpodobně už vám samotný film nemá co dát. A to je "asi" nedobře. ()

dobytek

Tohle už jsem kdysi viděl, ale v paměti mi zůstaly jen nějaký útržky (hlavně ten zmiňovanej chřestýš). Nepamatoval jsem si herce, natož název filmu a teď jsem se k tomu v podstatě náhodou po letech dostal. Nápad je to opravdu zajímavej a originální, ale zpracování jenom průměrný a chvílema to na mě působilo spíš jako televizní film. První polovina byla podle mě hodně dobrá, ale zhruba od chvíle, kdy se trojice kosmonautů vydá na útěk a natáčení se přesune někam do pouště, jsem měl pocit, že na tom slunci asi všichni dostali úpal. Stačilo vyhodit pár naprosto debilních scén, občas trochu použít mozek (když chci někoho najít a mam k dispozici 2 vrtulníky, tak by možná bylo lepší, kdyby se rozdělili a nelítali celou dobu asi 10 metrů od sebe) a mohlo to bejt mnohem lepší... ()

Shit

Já v tom nic zvláštního neviděl, spíš mě to nudilo než bavio či zajímalo a kdo od toho očekává nějakej sci-fi snímek, tak radši ruce pryč. Krom toho mi scénář přišel dost naivní a někdy skoro až nechtěně srandovní. Ale celková myšlenka filmu se mi docela líbila, jen škoda toho nudnýho zpracování ()

flanker.27

V 70. letech byla v USA společenská atmosféra zatížená po aféře Watergate všeobecnou nedůvěrou ve státní instituce, průmysl a elity vůbec. Vznikaly tehdy filmy jako Tři dny kondora, Princip domina nebo tento. Některé přetrvaly coby klasika dodnes, jiné poněkud zastaraly. Toto je spíš ten druhý případ, přesto (a i přes poněkud bondovský závěr s letem na křídle) jde stále o atmosférický thriller, za který se tvůrci nemusí stydět. Jen to nebrat příliš vážně jako narážku na Apollo. Jak jednou prohlásil Glenn: To si myslíte, že by Rusové mlčeli, kdybychom na Měsíc nedoletěli? ()

Zemřel herec Hal Holbrook

Zemřel herec Hal Holbrook