Kozoroh 1

• Československo

Kozorožec 1

Drama / Sci-Fi / Thriller

USA / Velká Británie, 1977, 123 min

Ta 4.* nejen z nostalgie. I teď se mi to líbilo jako dříve a film ve mě vyvolává stejné myšlenky, které popisuje golfista: "Doletěl někdy někdo vůbec někam?"! ... Opravdu i pro mě nazapomenutelný film, který jsem ovšem ve svém věku, sledujíc ho jako "obyčejný" napínavý film, nemohl náležitě docenit!(25.1.2008)

Hyamsův "North by Northwest". Dokonale dávkovaná esence paranoidního sedmdesátkového thrilleru, chytrého humoru, a napínavého hitchcockovského dobrodružství (k němuž odkazují i "vypůjčené" rekvizity jako auto s nefungujícími brzdami či práškovací letadlo). Vynalézavé, zábavné, skvělé. Ať už dnes točí Hyams sebevětší hovadiny, tímhle filmem je u mě navždy zapsán jako Pan Filmař.(22.2.2012)

• Hightower

Marně jsem hledal jakési náznaky sci-fi prvků (neboť žánr sci-fi je tomuto filmu připisován). Budu-li považovat raketu a v ní kosmonauty za sci-fi, hm, pěkné to popravdě; jiného už tam není. Pravda, námět je zajímavý, ale ten netvoří celý film. Už od začátku, kdy vznikl v kapitánově nápad na revoltu, bylo jasné, kdo jako jediný přežije. Potom zvláštní záběry ze "splašeného auta" (zvláště, když se vyhýbal autobusu; zajímavé je na tom to, že dokázal v 80 mph/h se otočit na tak malém prostoru okolo vlastní osy...). Určité plus si zaslouží pasáž, kdy přijde Coldfield do bytu neexistujícího kamaráda z NASA. Pěkné vyobrazení systémové eliminace nepohodlného jedince.(8.4.2012)

No svoji dobu po technické stránce opravdu zajímavá záležitost (kulisy a hlavně závěrečná naháněčka, která by i dnes bez problému obstála). Důvod vzniku je jasný a věřím, že být mladší tak bych i o tom přistání na Měsíci opravdu začal pochybovat :)(31.8.2012)

Vzpomněl jsem si na to fiktivní přistání na Měsíci :)(1.10.2014)

Tak rozhodně nebudu na základě tohoto filmu zpochybňovat přistání na měsíci a další úspěchy kosmonautiky což s úsměvem sleduji u mnoha lidí co tento film také hodnotí, ale líbí se mi myšlenka kam až zajít pro úspěch a co vše za to obětovat. Na to jak je to starý film je stále poměrně originální a zajímavý.(14.2.2015)

Člověk a přistání Marsu či Měsíci. Sice lehce absurdní nápad, že by něco takového mohlo být sehrané, ale když si člověk jen vzpomene, že Hitler dokázal přesvědčit miliony lidí, aby šli zabíjet ve jménu germánské říše, proč by nebylo možné přesvědčit pár desítek lidí k simulaci přistání na jiné planetě. Nebo si vezměte situaci v českém zdravotnictví. Doktoři kryjí jeden druhého. Pokud někdo něco zkurví, tak se jednoduše zfalšují zprávy. Musí o tom vědět všichni, a přesto nikdy není nikdo potrestán. Nikdo nechce mít problémy, ztratit místo, trávit život u soudů či strachem z pomsty doktorů... Stačilo mi to vidět na vlastní oči.(12.1.2019)

Kozoroh 1 mě bavil nesmírně! Svým příběhem, napětím a akcí, hereckými výkony, výpravou i humorem.(6.10.2019)

Výborný film o manipilaci s veřejností....(3.2.2009)

Zajímavé, jak se konspirační teorie časem vyvíjejí a zdokonalují, musím přiznat, že rozporovači přístání na měsíci apod. to mají fakt vymakané, občas to na fórech čtu :-) Na filmu jsem byl v době, kdy měl v kinech premiéru a pamatuji se, jaký byl před ním proslov na téma neúspěchů západní technologie, lživě předkládané lidem pro vyšší zisky nenasytných upírů financí. Úplně mi to pokazilo celý film, komunismus je opravdu hnus od A do Z.(4.6.2009)

Úžasné dílko, které potěší nejednoho milovníka konspiračních teorií. Byl vůbec někdo na měsíci ?(19.8.2009)

Film Kozoroh byl jedním z prvních filmů s konspirační zápletkou, kde skupina záporných se snaží zabít toho, který "na to přišel". V roli novináře se objevil do té doby málo známý Elliott Gould, první manžel Barbry Streisand. Film ve své době vzbudil velkou senzaci svým námětem, kdy mise na Mars byla obrovskou Potěmkinovou vesnicí. Jen bych poopravil některé komentáře: na fiktivním pohřbu astronautů prezident jasně říká, že "mise začala před osmi měsíci", tedy nikoliv před rokem. Podle posledních propočtů by ale cesta na Mars a zpět při současných technických možnostech trvala zhruba 16 měsíců. Jestliže by vlastní pobyt trval 4 - 6 měsíců, pak by celá mise zabrala zhruba dva roky. Scénáristé filmu se tedy o více než rok spletli ve výpočtech. Ale to je jen malý kaz na jinak velmi dobrém filmovém zážitku.(27.2.2010)

Čekal jsem trochu jiné sci-fi, ale ve výsledku jsem byl poměrně spokojen. Námět byl rozhodně zajímavý, jen konspirační téma se dalo možná trochu lépe zužitkovat. Zaujal mě Elliott Gould, kterého jsem do té doby znal snad jen z Dannyho parťáků.(20.11.2010)

Film, o jehož existenci jsem neměl až dodnes potuchy. A veliké přepkvapení. Odhlédnu-li od některých logických dějových lapsů, jednalo se o překvapivě velmi dobře a dovolím si říct až nadčasově natočený film s dodnes velmi aktuálním posláním. Co se týše formy, zejména kamera a nasnímání se mi velmi líbilo a scénář taky nebyl vůbec špatný. Prostě a jednoduše velmi příjemné překvapení a velmi vděčné 4*.(17.3.2011)

● v niektorých dialógoch a násilných vtipoch príliš pritlačili na pílu, ale tento film sa dá pozrieť bez problémov aj viac ako po dvadsiatich rokoch od vzniku.(30.4.2011)

Nebylo to špatné, docela i napínák, i když s trochu více či méně jasným koncem, akorát mě trochu štvalo to šlendriánství ze strany NASA, která nechala novináře žít, když byla tak důsledná v odstranění Elliota. No, i NASA se někdy utne:)(15.6.2011)

Po shlédnutí tohoto filmu si kladu otázku: kdo a odkud doopravdy za to vozítko Curiosity posílá tweety...(9.9.2012)

Prva trieda pre kazdeho milovnika konspiracii. Skoda nevyuziteho potencialu najma v zavere.(25.12.2012)

,Maskirovka' po americku o tom, že s výsadkem na Marsu to zase nebude tak žhavé. A s O. J. Simpsonem, který snad řekl jednu jedinou větu za celý film :-) Někdy jdou autoři divákovi hodně na ruku, ten si ale zaswe může říct, že přesně tohle čekal. Že to prostě věděl! ;-)(9.9.2013)

Spočiatku som čakal snímok ala Apollko, ale som rád, že je to o troška o inom. Nerozumiem tomu nízkemu hodnoteniu, keďže sa jedná o celkom síce starý, no nadčasový film, ktorý tak drží napätie, že som nezaspal ani keď som to len o polnoci začal pozerať. Naozaj zaujímavé, ako sa veci v skutočnosti majú, keď tento film odkrýva možno viac než je treba.(2.1.2015)

Dnešní kinematografie je sice už trochu jinde a některé scény jsou díky tomu značně úsměvné, ale příběh je stále aktuální a dobře ukazuje to, co se může kdykoliv odehrávat, aniž bychom to tušili.(23.2.2016)