Kozoroh 1

• Československo

Kozorožec 1

Drama / Sci-Fi / Thriller

USA / Velká Británie, 1977, 123 min

Ta 4.* nejen z nostalgie. I teď se mi to líbilo jako dříve a film ve mě vyvolává stejné myšlenky, které popisuje golfista: "Doletěl někdy někdo vůbec někam?"! ... Opravdu i pro mě nazapomenutelný film, který jsem ovšem ve svém věku, sledujíc ho jako "obyčejný" napínavý film, nemohl náležitě docenit!(25.1.2008)

Zajímavý, v některých aspektech současný děj, spolu s pěkně napsanými dialogy a častým výskytem pěkně nasnímaných momentů dělá z Kozoroha 1 příjemně koukatelný film. Závěrečná honička dvouplošníku s vrtulníky jistě připomene Ramba 2, Smrtíci epidemii, Den nezávislosti a jiné vzdušné naháněčky v kaňonech, ale právě takhle "kozorohová" mi přijde nejlépe natočená.(16.12.2007)

Povinný snímok pre všetkých vyznavačov konšpiračných teórií. Chudáci kozmonauti, nechcel by som byť v ich koži. Čo sa týka samotného príbehu, neišlo o nič extra zaujímavé, v podstate sa celý dej (až na záver) odohráva len na pár miestach a všetko sa točí okolo letu a pristávania na Mars, no pozeralo sa na to celkom príjemne, pričom záverečná akčná scéna vo vzduchu ma aj celkom pobavila. Film by som si síce večer ako hlavný film nepúšťal, ale na vyplnenie voľného času niekedy po obede celkom vhodné. 65/100(30.1.2017)

trochu sci-fi, trochu thriller, trochu survival film, zaujímavé obsadenie a dobrý nápad, pár zaujímavých scén (pokazené brzdy, had, štveranie na skalu), nie zlý film;(26.4.2013)

Konspirační thriller, který nezapře, že byl natočen v 70. letech. Chytrý, propracovaný scénář postavený na výborném nápadu a nepolevující napínavá atmosféra (kterou navíc podporuje skvělý Goldsmithův ústřední hudební motiv) v něm totiž mají jasně navrch před zběsilou akcí, která se zde vyskytuje pouze okrajově. Jen je trochu škoda, že se téhle látky nechopil nějaký osobitý vizionář, ale (v té době) pouze slušný řemeslník Hyams. 70 - 80 %(13.6.2010)

pat hlavne za to napatie a atmosferu. po cely cas som sa hniezdil na posteli, aby to vsetko dobre dopadlo..jasne, ze som hned vedel, ze to nemoze skoncit zle.. ono ta myslienka nie je az taka nerealna.. dobry filmik.(29.5.2007)

Kozorožec 1 bol pre mňa v dobe, keď som ho videl po prvý krát, prvým stretnutím s konšpiračnými teóriami (keď pominiem pretrvávajúce nejasnosti okolo vraždy J.F. Kennedyho). V súčasnosti už prakticky každá významnejšia udalosť vyvolá explóziu konšpiračných teórií, pretože ľudia prestali veriť svojim vládam, správam v tlači a na obrazovkách televízorov a skôr veria internetu, ktorý je asi tým najhorším informačným zdrojom. Kozorožec 1 je dodnes celkom napínavým filmom, u ktorého je poznať, že rozpočet naň nebol bezhraničný, v ktorom je množstvo technických a logických nedostatkov, ale pokiaľ ich divák cielene nevyhľadáva, tak odmenou mu je dobrý pocit aj po skončení. Úsmevné bolo pre mňa zistenie, že práškovacie lietadlo nefunguje iba na Jožina z bažin, ale keď je pilotované Kojakom, tak aj na vojenské helikoptéry.(21.2.2018)

• Snorlax

Námět je to bezpochyby originální, provedení triků již z dnešního pohledu bohužel také. Celé zpracování mi přijde poněkud kostrbaté a nezáživné.(15.12.2018)

Scéna se snědeným syrovým hadem se stala svého času kultovní záležitostí a kdo tenhle film neviděl, ten byl na základce nula.(21.7.2007)

„Je to malý krůček pro člověka, ale velký skok pro lidstvo.“ Je 21.července 1969 a v měsíčním prachu se objevuje první lidská stopa. Neil Armstrong poskakuje po povrchu měsíce a celý svět žasne nad lidským pokrokem, ale byl Armstrong skutečně na naší přirozené družici? Od této události utekla dlouhá doba, za kterou se vyrojilo velké množství teorií popírajících přistání Apolla 11 na měsíci. Pronesl Neil Armstrong slavnou větu o velikosti lidského kroku někde v televizním studiu nebo na povrchu měsíce? Tuto otázku si zřejmě položil režisér Peter Hyams, když psal scénář ke snímku Kozoroh jedna… Motorem celého snímku je velice silný, poutavý a chytrý příběh, který si vás prostě získá. Jeho jedinou slabinou je, že nemá výrazného hlavního hrdinu a tak chybí tolik důležité ztotožnění se s některou z postav. Sice je zajímavé sledovat příběh jak z pohledu novináře pátrajícího po pravdě, tak z pohledu pilotů, ale tyto dvě dějové linie se navzájem trošku perou a kdyby se povedlo jednu více utlumit, tak by z toho byla pro diváka atraktivnější podívaná. Na snímku je vidět, že Hyams v té době nebyl ještě zkušeným filmařem a tak někdy nedokáže navodit správnou atmosféru. Jeho záchranou v tomto ohledu je Jerry Goldsmith, který ke snímku napsal skvělou hudbu, kterou často drží napětí. Ona zmiňovaná nezkušenost se také projevila na snaze nechat ve filmu vše, co bylo natočeno. Takže jsou některé scény delší než by měli a stopáž celého snímku se tak natáhla na trochu zbytečné dvě hodiny. Přesto nevidím jediný důvod, proč vám tento alternativní pohled na lety do vesmíru a kritiku médií (co když ani Elvis nezemřel a teď si připijí s Kennedym na opuštěném ostrově) nedoporučit.(9.6.2008)

• klerik

Námet i množstvo postáv by vystačilo na celkom slušný seriál... Lenže je to nuda na zbláznenie. Postavy, z ktorých ani jedna nie je hlavná, sú totálne ploché, dejové línie bez nápadu a atmosféry... Na to, že malo ísť o sprisahanecký film, tam nie je ani náznak napätia... Do polovice hrá prím situácia, a dá sa to zniesť (jasný odkaz na prístátie na Mesiaci). Akonáhle sa začne jednať o osudy kozmonoautov, je to príšerné... Sú tu dve slušné naháňačkové sekvencie, ale tie film nezachránia... Finále totálne nezmyselné... Stále nechápem ako babrák Hyams dokázal natočiť solídnu sci-fi 2010: ROK PRVÉHO KONTAKTU...(11.5.2013)

Nápad je opravdu výborný stejně tak herecké osazenstvo ale přišlo mi, že je ve filmu spousta hluchých míst a plyne až příliš pomalu.(24.3.2008)

Čtyři za film (nejlepší filmový námět co jsem za dlouhou dobu viděl) a pátá za Filmové studio Barrandov Dabing pro ČST Praha 1981 - Moravec, Besser, Shánilec, Vicena a Štěpnička jsou skvělí. Pátá chybí filmu proto, že to práškovací letadlo už bylo přeci jen hoooodně. Zpracování je ale super a častý padouch Hal je ve své roli tak přesvědčivý. Si to schválně představte - máte letět na Mars, pět minut před startem vás z kabiny vytáhnou a vy se dozvíte, že byste při letu zkapali, ale máte hrát komedii a vysílat do televize, a za to vám dovolí vlést po přistání zpátky do kabiny a být národními hrdiny. Jenomže raketa při návratu do atmosféry shoří a vy tak nesmíte existovat. Tomu se říká, bejt celkem v prdeli.(28.1.2018)

Konspirační skoro sci-fi s výbornou výstavbou příběhu a s vynikajícími hereckými výkony.(18.10.2010)

Škoda tých zopár logických dier, bijúcich do očí, mohla to byť čistá päťka. Čistá päťka z radosti z rozprávania dobrodružného príbehu napínavou formou, kedy divák od začiatku do konca nedýcha. Ale prečo púšťali do domu manželky hocikoho a navyše si nedali majzla na toho, koho chcú zavraždiť? Únik zo základne bol na úrovni paródie, ale ak by sme sa v mnohých filmoch riadili logikou, tak by museli skončiť po 20 minútach. Aj identifikácia miest absencie logiky má svoje čaro. Z hľadiska rozprávania inak nemám čo vytknúť, je to napínavé a kozmonauti nám tu ukážu, že prežitie v púšti je lepšou simuláciou pobytu vo vesmíre, ako v nejakom umelom prostredí bez gravitácie.(5.4.2015)

může mě někdo proboha říct,kde se předemnou tenhle film schovávál?!?naprostej nářez,všem analfabetům vřele doporučuji.(1.10.2008)

Geniálne odvážny námet nemôže dostať všetky hviezdičky, pokiaľ spracovanie je naivné. Scenár napríklad okorenili vtipné hlášky, ale konšpirácia, od ktorej sa dej odvíjal, bola strašne zjednodušená na to, ako reálne táto situácia sama o sebe pôsobí. Za všetky spomeniem jeden príklad. Je fakt "premyslené" zajať pilotov, ktorí sú určení na elimináciu, pretože vedia príliš veľa, do miestnosti, kde ich delí jeden obyčajný zámok od použiteľného lietadla. A záver so slow motion sa už fakt nedá brať úplne vážne. Aspoň v dnešnej dobe nie, no nebudem sa hrať, že som schopný sa od nej odosobniť. Príbeh je však určite stále aktuálny a len výnimočne málo sci-fi. Napriek tomu, že som ho videl v rámci Season Challenge Tour (týždeň so sci-fi filmom).(14.8.2015)

A vsadim se, že na měsíci amíci prostě nebyli :)(11.2.2009)

Stupňující se napětí a velká spousta pamětihodných scén. No a nebyl bych to já, kdybych zde nepochválil samozřejmě parádní hudbu Jerryho Goldsmithe. Obsazení velmi potěšilo. Hal Holbrook po vzoru Magnum Force opět v záporné roli, která mu sedí. Zajímavá je i menší role Telly Savalase. Kozoroh 1 můžu s klidem doporučit všem, kteří by měli chuť na nějaký konspirační thriller ze sedmdesátých let. No a kdo ví, jak to s těmi lety do vesmíru doopravdy vlastně bylo. Nebo nebylo.(28.1.2013)

Vyčítat tomuhle filmu naivitu a hromadu klišé by asi nebylo úplně fér, když ve své době byl jeden z prvních, ne-li první:-) Co určitě stojí za pochvalu jsou poměrně slušné kaskadérské záběry a hlavně vtipné dialogy! To snad ani nepamatuju film, který by byl ve své podstatě tak vážně myšlený, přitom je to tu samá hláška....(17.3.2011)

!!! ---- SPOILER ---- !!! Toľká presvedčivosť v toľkej naivite sa len tak nevidí. Zlaté časy americkej kinematografie. Chvíľami som doslova nedýchal, okrem iného aj zásluhou Jamesa Brolina... chce to remake so zlým koncom (nepríde, prinesú jeho telo) a s Joshom Brolinom v úlohe Charlesa Brubakera ;)(24.12.2007)