Kozoroh 1

• Československo

Kozorožec 1

Drama / Sci-Fi / Thriller

USA / Velká Británie, 1977, 123 min

Společně s Dobrodružstvím Poseidonu nejnapínavější film, který se mi nejen díky častému opakování na českých TV stanicích vryl do paměti. Hudba k úvodním titulkům a závěrečné scéně mi zní v hlavě doteď. Z hereckého ansámblu mě potěšili Elliott Gould a Telly Savalas.(11.8.2010)

James Brolin je falešnej Christian Bale. Já věděl, že tam bude nějaký spiknutí.(20.9.2008)

,,JA SA ZREJME POVRACIAM." ,,TÝM SA TO VYRIEŠI." __ ,,Kozoroh 1" je taká poctivá stará škola, dobre sa na ňu pozerá a okrem milovníkov thrillerov z tej doby poteší svojim nevšedným námetom tiež milovníkov konšpiračných teórii o letoch do vesmíru. Dokonca som plne chápal Holbrookov prejav o tom, prečo musia všetko takto urobiť. Z formálnej stránky nemám filmu čo vyčítať, skôr som úplne nerozumel niektorým logickým nedostatkom (,,nutný" rozhovor s rodinami, pri ktorom sa pritom riskovalo vyzradenie) a bez niektorých postáv by sa dej prakticky obišiel (reportérka). Celková výstavba príbehu potom smeruje len k dvom možným alternatívam konca - nešťastnému, kde sa zahladia všetky stopy alebo k šťastnému, ktorý sa však nebude páčiť ,,najvyšším kruhom". Telly Savalas sa v nezvyčajnej úlohe dostane ku slovu až v závere, svoju postavu však zvládol na výbornú. (2821. hodnotenie, 227. komentár k filmu)(30.7.2014)

Výborná myšlenka a film , který občas je dobré sledovat bedlivě.(18.9.2007)

Nemohu jinak. Přestože film má už Kristova léta, je stále skvělý. Drama, dobrodružství, napětí, thriller, i něco (vlastně všechno) politiky. Dokonalost sama.(26.8.2012)

Film, který mě v r.1979 velmi zaujal pro svou novost myšlenky. Myslím, že byl velmi dobře natočen (s odvahou) a řekl přesně to, co jsme si všichni mysleli a šeptali : jestli to všechno není kamufláž na obou stranách -tedy ruské i americké a že si z kosmického výzkumu dělají závody pro vytlučení politického kapitálu v období "studené války." Nyní jsem měla možnost koupit si DVD s tímto filmem a stejně se mi líbí jako tehdy. Jenom jednu poznámku : Zde na čsfd se uvádí délka 123 min. Na mém DVD 110 min. A já jsem stále měla dojem, že mi tam schází scéna delší, ve které vysvětluje plukovník své ženě kde byli loni na dovolené, aby jí naznačil, že je to všechno podfuk. Nechápu, proč to vydavatelé zkracují, co je k tomu kroku nutí...(13.12.2007)

Dobrý námět vycházející ze spekulací o tom, že let na Měsíc byl fake, bohužel nedotažený scénář. I přes podařenou druhou polovinu nemohu přivřít oko nad nudnějším rozjezdem a nevyužitým potenciálem. 70%(3.12.2007)

Chytľavé a zaujímavé, napínavé a strhujúce. Aj po rokoch pôsobí aktuálne a znepokojivo. Jednoznačne najlepší Hyamsov film.(17.5.2006)

Mise na Mars se nekonala. Američani se zjevně poučili a na Marsu jim vlaječka nevlála. Zklamal me jen konec. Chtěl sem vidět šok v očích těch lidí, škoda. Chtělo by to remake!(26.6.2011)

Vzpomínám si, že tenhle film jsem viděl poprvé už jako malý kluk někdy na začátku osmdesátých let v ČST, neboť soudruzi nám sebekritické americké filmy pouštěli rádi. Mě ovšem tehdy nejvíc ze všeho uvízla v hlavě scéna s jezením hada. Viděno dnes dospělýma očima, jedná se o celkem záživný a napínavý thriller s výbornou zápletkou, sice svou formou poněkud zastaralý, ale svým tématem aktuální i dnes, kdy nás média masírují ze všech stran virtuální (mediální) realitou.(14.4.2013)

Zajímavé, i po tolika letech stále velmi působivý a nadčasový film, kterému se povedlo nasadit člověku brouka do hlavy. Chytře vymyšlený příběh.(19.3.2011)

A co když to takhle bylo s Měsícem? :) Zajímavý námět, chvilkami i napínavý, ale hlavně mrazivý při pomyšlení, že je na tom třeba něco pravdy. Snad jen možná zbytečně dlouhé...(11.1.2012)

Něco mezi 70-80%. Myšlenka výborná. Dějově ale občas ne-uvěřitelné, přitažené za vlasy a nevyrovnané (komediální prvky). Konec typicky hollywoodský. Christian Bale v Temném úsvitu (2006) jako by vypadl prchajícímu Jamesi Brolinovi z oka!(15.9.2012)

8/10 Super film ze stare skoly, co ma vsechno to, o co se snazi ti novi tvurci bez uspechu napodobit - myslenka, pribeh, akce, tempo, spad, konec. Byt to kapku drsnejsi a min pro decka, dam snad i 10. Hyams dokazal i bez hvezd, kdyz pomineme OJS a stek sileneho praskovaciho Tellyho, natocit pribeh, ktery vam dovoli nahlednout do kuchyne NASA a vy zjistite, ze se nepodvadi jenom ve fotbale nebo politice (Wag the dog) Je to takove explozivni tema, kdo vi, jestli se nedockame nejakeho remaku...(16.1.2008)

Opět jeden z filmů, který jsem si pustil po řadě let. Docela slušně jej charakterizuje jedno slovo na zadní straně obalu: paranoidní. Při sledování si přestáváte být jisti téměř vším. Skvělý nápad se záměnou bytu, strach nahánějící helikoptéry... Povinnost zhlédnout pro každého příznivce konspiračních teorií. (394.)(18.9.2008)

Doletěl někdy někdo někam? Na svou dobu slušně natočený film. Z pohledu dnešního diváka chvílemi chybí větší spád. Připadá mě, že režisér Peter Hyams se nedokázal s některými záběry ve střižně rozloučit, což je problém u snad všech jeho filmů. Ale i tak téma zůstalo nadčasové u tohoto "komorního" sci-fi a i po mnoha letech, kdy jsem film viděl poprvé, mě utkvěl v paměti...Dostane se vám spousta podnětů k přemýšlení.(2.7.2008)

Tahle záležitost mě v dětství nějak minula, ale o to víc jsem si to užil teď. Po tomhle filmu už nebudu věřit nikomu a ničemu. :D 80%(13.7.2010)

Kultové béčko,ktoré si zobralo na paškál oficiálnu verziu výstupu na Mesiac s ľudskou posádkou,ktorá podľa nich sa nikdy v skutočnosti nestala,pekne sa to robilo v ateliéroch...Taký mega podvod,ktorý prešiel? Odvážna verzia,ku ktorej sa aj ja prikláňam s množstvom otáznikov,ktoré nedajú spávať,a tak skoro každý by chcel vedieť pravdu?Tento svižný snímok,ktorý si servítku pred ústa nedáva ukazuje ako to podľa nich celé spravili a pozerá sa na to kritickým okom,že ak je to pravda,tak sa urobil podvod,ktorý oklamal celý svet. Len ja sa pýtam,či v tých rokoch by bolo možné naozaj odletieť na Mesiac,či skôr to celé natočiť v prísne tajnom objekte za pomoci profíkov na čele s jedným režisérom,ktorého k tomuto spájajú? Každý podľa svojej logiky nech uváži,či je to možné? Režisér,herci sa pokúšajú toto celé vysvetliť a je to po celý čas podívaná za asistencie vyššej moci a obetných baránkov,ktorí budú pripomínať štvanú zver,to keby sa náhodou nepodarilo Armstrongovi a Aldrinovi,tak toto by ich čakalo? Užite si hádam najpopulárnejší konšpiračný film,aký kedy vznikol.(10.6.2014)

Povedeny konspiracni thriller z prostredi vesmirneho programu NASA a jedne zmanipulovane mise, jejiz akteri jsou nedobrovolne postaveni pred nelehke moralni dilema umocnene vydiranim. Vzapeti jim tak trochu jde o kejhak. Bohuzel nejenom jim.(25.10.2015)

jednoznacne najlepsi hyams a vynikajuci prirastok do zanru politickeho konspiracneho thrilleru. elliott gould bol skvely ale co ma otravovalo bola neschopnost vlady ho zneskodnit (nemaju problem nechat zmiznut zo sveta pracovnika NASA, ale jeden reporter je obrovsky problem) a ten koniec mohol byt tiez menej melodramaticky, ale inak spokojnost...(7.2.2015)

Super námět, ale bohužel špatně zpracovaný a nedotažený. Jako by se mysteriozní Akta X (vládní spiknutí, zmizení kamarádova reportéra) spojili s obyčejným dětským cartoonem (scéna s práškovacím letadlem). Některé nelogičnosti byly doslova ubíjející (neznámá nájemnice v bytě - stačilo se zeptat sousedů, ty všechny vyměnit nešlo; neschopnost dopadnout 3 lidi když je do spiknutí údajně zapojeno několik vládních složek včetně FBI...). Škoda, kdyby dostal do ruky takovou látku lepší scénárista, mohlo jít o super film! Nemůžu dát víc než 3 hvězdy - 70%(23.9.2008)