Kozoroh 1

• Československo

Kozorožec 1

Drama / Sci-Fi / Thriller

USA / Velká Británie, 1977, 123 min

Naozaj veľmi zaujímavé divadielko na nás rozohral Peter Hyams. Malá veľká konšpiračná hra, v ktorej je za nitky ťahanou bábikou celé ľudstvo. Myšlienka dnes aktuálna a pravidelná v každodennom živote vtedy predbehla dobu, ale že sa to podarí zrežírovať v takom veľkom poňatí som prekvapený. Obzvlášť v Hyamsovom prípade. V polovici filmu sa z príbehu pomaly stáva už 'len' štandardný thriller, ale v napätí ma držal až do konca. 80%.(10.1.2009)

Peter Hyams bol vo svojich počiatkoch mimoriadne talentovaným režisérom a popravde, mohol to dotiahnuť ešte o mnoho ďalej. Dôkazom je a tento snímok, ktorý by som do žánru sci-fi zaradil len okrajovo. Ide o technicky špičkovú akčnú drámu, pri ktorej sotva vydýchnete a ktorá až do samotného záveru nespomalí.(6.2.2013)

Nádherná ukázka toho, jak může fungovat mystifikace. Tady si uvědomíte, že to, co vidíte v televizi, rozhodně není to, co se skutečně děje. Je to dobře vygradované i jako akční film a napínavý thriller, v který se film ve druhé polovině primárně mění. James Brolin tu není tak silnou postavou, primárně jde o tu myšlenku a to, jak je zachycena. A to je opravdu děsivé.(30.12.2014)

Ta 4.* nejen z nostalgie. I teď se mi to líbilo jako dříve a film ve mě vyvolává stejné myšlenky, které popisuje golfista: "Doletěl někdy někdo vůbec někam?"! ... Opravdu i pro mě nazapomenutelný film, který jsem ovšem ve svém věku, sledujíc ho jako "obyčejný" napínavý film, nemohl náležitě docenit!(25.1.2008)

Kultové béčko,ktoré si zobralo na paškál oficiálnu verziu výstupu na Mesiac s ľudskou posádkou,ktorá podľa nich sa nikdy v skutočnosti nestala,pekne sa to robilo v ateliéroch...Taký mega podvod,ktorý prešiel? Odvážna verzia,ku ktorej sa aj ja prikláňam s množstvom otáznikov,ktoré nedajú spávať,a tak skoro každý by chcel vedieť pravdu?Tento svižný snímok,ktorý si servítku pred ústa nedáva ukazuje ako to podľa nich celé spravili a pozerá sa na to kritickým okom,že ak je to pravda,tak sa urobil podvod,ktorý oklamal celý svet. Len ja sa pýtam,či v tých rokoch by bolo možné naozaj odletieť na Mesiac,či skôr to celé natočiť v prísne tajnom objekte za pomoci profíkov na čele s jedným režisérom,ktorého k tomuto spájajú? Každý podľa svojej logiky nech uváži,či je to možné? Režisér,herci sa pokúšajú toto celé vysvetliť a je to po celý čas podívaná za asistencie vyššej moci a obetných baránkov,ktorí budú pripomínať štvanú zver,to keby sa náhodou nepodarilo Armstrongovi a Aldrinovi,tak toto by ich čakalo? Užite si hádam najpopulárnejší konšpiračný film,aký kedy vznikol.(10.6.2014)

• iommi

... a potom som si povedal, že ten vrtuľník určite vybuchne. A fakt! Za minútu bolo po ňom. Takú blbosť som už dlho nevidel, navyše totálne nevierohodnú. A ten koniec na cintoríne, som myslel, že mi zhorí monitor.(2.2.2008)

• Langy10

Hodně slabí:((27.6.2010)

Neuvěřitelný, jak v tom Brolin vypadá úplně jak Bale! Totiž když věříte, že eXistuje něco jako osobnost... nebože jde přežít let na Mars;) Přestože je Kozoroh něco mezi Truman show a Planetou opic, tak u mě "2". Narozdíl od těch dvou vizionářskejch lahůdek se mi tentokrát nechce bezrozmyslu podlehnout konspirační problematice jenom proto, že šla ve svobodnym světě skvěle zfalšovat:)(5.6.2016)

Ten film do mne zasel sémě pochybnosti o tom, jak to vlastně bylo s tím přistáním na Měsíci.(18.9.2008)

Akční drama se bije s vážně pojatou obžalobou politické chamtivosti Ameriky. Je tu všechno - novinář, který tak dlouho vymýšlel senzace, až na jednu narazil; novinářka - sexuální objekt; žena astronauta věrně čekající s dětmi; tři sypatičtí kosmonauti - to jsou ti dobří. A na druhé straně zkorumpovaní politici a vůbec celý Bílý dům mající pod palcem policii i šéfredaktory, megalomanští vědci v NASA... A k tomu všemu - Telly Savalas a jeho praškovací letadlo. Někdy by méně bylo více.(21.10.2008)

Je to americký patriotismus v počátcích a na obou stranách táborů.(31.12.2008)

3* konspirační filmy mám docela rád, protože ukazují jak lze s námi lehce manipulovat. Ve spojení s tématem vesmírných letů to bylo v tehdejší době populární téma a určitě přihrávalo skeptikům, že se neletělo ani na Měsíc. Nápad je slušný, ale po těch 40 letech od vzniku už mi film přijde trošku vyčpělí a nezáživný. Taky mi vadili občasné nelogičnosti a ani herecky to nebyl žádný zázrak. Přesto jsem rád, že jsem tento "průkopnický" film viděl, ale už mi prostě po těch letech neměl co dát. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ](18.2.2018)

Žádné sci-fi, ale sakra věrohodná ukázka, jak obalamutit veřejnost. Téma je dosti odvážné na tu dobu. Nevím jak bych se zachoval, protože zklamat miliony lidí je nepříjemná úloha. James Brolin a Elliott Gould byli vynikající. Nejlepší scény: vyprávění vtipu při lezení na skále a Kojak jako buran z vesnice v letadle :-)(18.9.2008)

Velice slušné drama s motivem scifi. Ano opět tu máme možnost vidět chování mocných a otom jak ostatní lidé jsou jen figurky. Mise na Mars probíhá úspšně začíná start jenže těsně před startem (pár vteřin ) jsou kosmonauti donuceni vystoupit a odvezeni někam daleko na základnu. Nikdo z lidí nemá o tom ani tušení a normálně dál sledují start a následné týdny a měsíce zprávy o tom jak vše probíhá dobře.Jenže trojice kosmonautů je donucena předstírat ,že jsou skutečně na Marsu a pod. Jenže ,když raketoplán má přistát stane se chyba a zřítí se ,a všichni si myslí že kosmonauti jsou mrtvý jenže ty čekají na výsadek ,aby je mohli jako najít,ale je jim jasné ,že se něco přihodilo a jim nezbývá než pokusit se o útěk a dát zprávu o tom ,že to všechno byla jen fikce a že lidem pouze lžou. Během cesty na letu si jeden člen Nasa všimne ,že údaje na počítači nesedí ,že ono vysílání z lodi jako by nesedělo a že přichází odjinud ,když se stím svěří nadřízenému je odbyt ,ale řekne to ještě kamarádovi novinářovi. Ten se po té snaží zjistit víc ,ale ten jeho kámoš z Nasa jako by se ztratil nikde o něm ani zmínka prostě je úplně vymazán. Ale on pátrá dál ač je mu rovněž usilováno o život. Mezitím kosmonauti uprchnou ,ale přistanou někde v poušti a rozdělí se ,aby aspo'n jeden z nich dokázal povědět pravdu což se nakonec povede (jak taky jinak). Od začátku je nám jasné kdo to bude. Moralita jak vyšitá ,která nám jako by dávala na výběr o tom jestli i cesta na měsíc byla skutečná či nikoliv? Kdo ví jak moc nás mocný klamou......(20.9.2008)

Zajímavé pojetí letů, občas trochu nesmyslné zkratky a závěr vyzněl trochu do prázdna, ale jinak pěkné pokoukáníčko, které se občas trochu natahovalo.(20.10.2008)

Úžasný a originálny film. Nečakal som ani zďaleka takú bombu a to som sa rozhodoval či si film kúpim alebo nie, keď som ho videl v novinovom stánku za posratých 50 korún. Vidím, že sa mi kúpa sakra oplatila. Je to perfektný thriller o podvode letu živej posádky na Mars. Zaujímavé od začiatku až do konca a nuda sa našťastie akosi nedostavila. Každá scéna bola fajn, dej mi rýchlo plynul a napínavých miest bolo dosť. Hercov príliš nepoznám, ale svoje si odviedli. Natočené to bolo celkom fajn, sem tam nejaká ta nelogičnosť, ale prehliadam. Vrelo odporúčam každému. Podľa mňa je to povinnosť a ja som vážne uvažoval o plnom hodnotení. 83%(9.1.2009)

Mystifykace o mystyfikaci. Podle toho co jsem slysel v radiu od jednoho znalce kosmonautiky tam pristali. Ale "lidi toho nakecaj" ;).(14.1.2009)

Jak již řekl golfista, taky by mě zajímalo zda vůbec někdo někdy někam doletěl. Poněvadž po shlédnutí Kozorohu jedna jsem hodně na pochybách zda nás komunistická vláda tehdejšího československa taky netahala za fusakly! 80%(10.3.2009)

Ze začátku to fakt vypadalo dost béčkově a modlil jsem se, aby to nebyla stejná pytlovina, jak THX 1138 (to už měl Lucas raději v té době natočit THC 1138). Na štěstí to bylo o něčem úplně jiným. A bavilo mě to. Sice dvakrát to vidět nemusím, ale každýmu se to dá doporučit. Trocha konspiračních teorií není nikdy na škodu.(31.5.2007)

Velice zajímavá myšlenka, ale trochu useknutý konec.(21.10.2009)

Sci-fi, ktoré ešte aj po tridsiatich rokoch skvelo funguje! V prípade, že by sa tvorcovia o niečo viac venovali vesmírnej misii v prvej polovici filmu, neváhal by som s plným hodnotením.(24.11.2009)