Konec světa

Koniec dní

Koniec sveta

Horor / Akční / Thriller / Mysteriózní

USA, 1999, 121 min

Arnie a jeho miléniový film. Nie je to najlepší, ale ani najslabší kúsok Rakúskeho dubu a pozerať sa na to rozhodne dá. Príbeh nie je zlý, no scenár ma diery ako ementál. Inak je to fajn kúsok, kde nechýba atmosféra, diabolská hudba, Arnieho herectvo a charizma v jedno či démonický Gabriel Byrne, ktorý hraje dokonale a už len za jeho frajerskú scénu v úvode filmu treba na to mrknúť. Arnie opäť potvrdil svoju povesť borca a nerobí mu problém nakopať riť aj satanovi. 70% - 3*(26.11.2013)

Železný Arnold vs. Satan, tak tomu říkám opravdu zábavná kombinace, stejně jako let vrtulníku mezi baráky aniž by se z nich sypalo sklo z oken. Tenhle film je místy opravdu velice zajímavý, především díky slušným efektům a lehce humorného pojetí, ale v zápětí se z toho stává jen další duchovní sračka. Já sám jsem nevěřící a nemám rád když se do filmu cpou tyhle žvásty o h...u! Kdyby byl tenhle film tak o půl hoďky kratší, tak bych mu možná dal i víc %, ale takhle to vidím na obyčejný průměr díky těm Xnudným pasážím.(21.9.2010)

Arnold zachraňuje svět před Satanem. Celkem obstojně natočené biblické téma, ze kterého se ale dalo vytřískat mnohem víc. Nicméně určitě to není k zahození. Začátek byl hodně nadupanej, obzvlášť scéna s vrtulníkem, jak Arnie drží na laně a chytá kněze. Potom děj ale trošku upadá aby nakonec dostal příběh zase šmrnc. Akce v metru byla povedená a jak se Arnold obětuje je až dojemné. Po technické stránce to taky není zlé a hudba stojí za poslech. Arnold byl dobrý, ale kdo mě opravdu přesvěčil, byl Gabriel Byrne v roli Satana. Takový malinko lepší průměr.(16.1.2010)

Terminator vs. Lucifer. Zní to lákavě, ale právě v tomto spojení je zakopaný Kerberos. Akční scény totiž byly zakomponovány do tohoto mysteriózního thrilleru poněkud necitlivě, nicméně jako úlitba Arniemu T-800 to lze se skřípajícími zuby pochopit. Já bych však na místě jeho postavy spíše uvítal charakterního herce, nebo vlastně jakéhokoliv herce a posunul Konec světa do více komornější roviny.. A samotný vládce pekel? Mám G.Byrnea rád, ale tady jako představitel ďáblova vtělení roznášel takovou hrůzu, že by ho bez problémů umlátila Dorota Máchalová péřovým polštářem.(24.12.2011)

Úvod vypadá velmi slibně, to se musí nechat. Kecy o konci světa, ponurá atmosféra, tajemná církev, zlověstný hudební podkres, několik nejasných vodítek, Arnold při těžkým ránu, slušná kamera, solidní newyorská honička, temná zákoutí. Pak se to podle očekávání začíná drolit a nedávat smysl, Satanova chvíle se blíží, potřebuje najít lidskou ženu, aby s ní zplodil Antikrista. Máme totiž konec tisíciletí a toho producenti museli náležitě využít. A kdo jiný by měl zlomit Satana, než samotný Arnold (mimochodem před tímhle temným kouskem na plátnech kin skoro dva roky absentoval). Škoda, že kdysi nepřemluvil Jamese Camerona, aby se látky ujal. Ten by při své přepečlivosti určitě dohlédl na přepsání scénáře a stomilionový rozpočet náležitě využil. Nestalo se, ale na druhou stranu neříkám, že by řemeslník Peter Hyams odvedl špatnou práci. Jen moc kopíruje slavnější kolegy, některé momenty jsou jen na efekt, ději nijak nepomáhají. Arnold se neusmívá, chlastá, neholí se a často dostává přes hubu. Není špatný, ale i jemu škodí, že z druhé poloviny snímku už jednoduše nijak nemrazí. Logika příběhu hapruje, počítačové triky mají hodně proměnlivou kvalitu. Škoda, náběh tam byl velmi solidní.(4.4.2016)

• - Jméno Jericho (Arnold Schwarzenegger) je odvozeno od názvu starobylého města, které bylo podle Bible na pokyn Boha zázrakem dobyto Izraelity. Sídlo zde měl i Herodes. Nedaleko Jericha také Ježíš vyléčil žebráky od slepoty. (rakovnik)

• - Koncem devadesátých let už nikdo nevěřil, že se stárnoucí Arnold Schwarzenegger, zvláště po operaci srdce, ještě dokáže dostat do formy. Nikdo ho tím pádem nechtěl obsazovat. Vysvobozením byl právě film Konec světa. (-bad-mad-wolf-)

• - Spoiler: Byl natočen i alternativní konec, kdy se Jericho (Arnold Schwarzenegger) po napíchnutí na meč vzkřísí a odejde společně s Christine (Robin Tunney), ale při testovací projekci se divákům více zamlouval závěr, který je ve filmu. (DEXTER099)