Konec světa

Koniec sveta

Horor / Akční / Thriller / Mysteriózní

USA, 1999, 121 min

• Faidra

A hvězdičku získává archanděl Gabriel, chci říct arciďábel. Docela se divím, že po vzoru svých křesťanských odpůrců tentokrát ostře neprotestovali satanisté. Protože myšlenka, že pána všeho zla přemůže jeden zdeprimovaný a nesmysly pronášející smrtelník, musí z jejich úhlu pohledu překračovat hranici rouhání tak o sto kilometrů.(30.7.2007)

Oproti tomu ,co Arnie točil před tím, je tohle pokus o herectví a podařilo se. Zajímavé téma, postava ztroskotance, pěkné triky. Gabriel Byrne hraje vášnivou verzi ďábla, který potřebuje dítě od čisté a neposkvrněné Robin Tunney. Je tu velmi zajímavá zápletka ďábla a smrtelníka, kteří proti sobě bojují. Křesťanská tématika dodává filmu smysl. Pěkné a zajímavě provedené triky. Z ošklivého káčátka se vyklubal pěkný film. Arnie a jeho snídaně z mixéru musí být lahoda :-)(18.2.2010)

No, jak je vidět tak Arnie už nám stárne a je to ve filmu vidět. Samozřejmě za to, že film je jen tak tak průměrný nemůže jen on ale hold už časy Terminátorů a Pravdivých lží jsou pryč. Největší zásluhu na celkové "kvalitě" má packal Hyams, kterému se občas trochu zadaří ale nikdy to není lepší než průměr. Film zachraňují jen celkem povedené akční scény. Jinak je to celkem bída. Možná ještě Gabriel Byrne jako satan celkem ujde ale trochu bych řekl, že kopíruje Pacina z Ďáblova advokáta.(7.5.2007)

Když to beru jako akční průplach mozkovny, tak je to super snímek na odreagování. Nic hlubšího v tom není radno hledat. Arnie není žádný dramatik, ani komediant a nejlíp mu to jde s mečem nebo pistolí. Tenhle film rozhodně neurazí. Když k tomu připočtu závan mysticismu a ponurosti, je to vlastně na Arnieho skvělý počin. 70%(6.10.2010)

O proti Predátorovi zde hraje Arnold bejvalého cajta, jež se bahní v depresích a nepůsobí tak sebejistě. Džungli nahradil New York a Vetřelce z Vesmíru nahradil samotný Satan z pekel. Celkem absurdní film, ale bavil jsem se královsky. Prvních dvacet minut mne moc nevtáhlo, naštěstí se pořádně sešlápne akcelerace a děj nabere úplný spád. Dostatek akce ve spojení s Arnoldem a fantastickým záporákem mi ke štěstí stačilo. Mrzí mne jen, že vizuál působí lacině a režie jest nestabilní, zbytečně mnoho střihů jak během akce, tak aj během pasivních momentů. Naštěstí právě Arnold to táhne v pohodě, má plno úžasných hlášek a jeho kolega ho skvěle doplňuje. Potěší Robin Tunney a Gabriel Byrne, na to že hraje Satana, má nesmírné charisma, svojí roli si užívá a jeho dialogy skutečně nutí k zamyšlení, film mi přišel i co se týče filozofie dost bohatý. Akci tvoří exploze, ty nejsou stoprocentní, ale souboje a střelba už stojí za to. Při situaci v bytě se třemi zabijáky jsem se škvařil v napětí. Šarvátky jsou krátké, maj dynamiku, živočisnost a přestřelky absolutně nekompromisní, jedná se o Rko. Potěší i dostatečný konec, zajímavá atmosféra a zejména souvislosti, takže každá akce a situace není na efekt, spíš přirozená reakce. Jinak i když Arnold představuje pořádný hovado s glockama a m4 s granátometem, dosáhne slušného bodycountu, nakope mu prdel stará babka :-)))) no bavil jsem se, film jsem nebral vážně a tou absurdností a dostatkem akce se slušným hereckým ansáblem nuda neměla prostor. 8/10(9.6.2016)

• - Spoiler: Je to prvý film, v ktorom Arnold Schwarzenegger ako ľudská postava zomrie. (rador)

• - Gabriel Byrne hraje dobrého i zlého ve stejném roce, a to Satana v tomto filmu, a katolického kněze ve filmu Stigmata (1999). (DEXTER099)

• - V době před tím, než vkročí Satan (Gabriel Byrne) do kostela, je možné u svícnů, které vzplanou, možné zahlédnout náplně s plynem. (Sprite)