Nebezpečný útěk

Nebezpečný útek

Akční / Thriller

USA, 1990, 97 min

Peter Hyams

Peter Hyams, Earl Felton (původní scénář), Martin Goldsmith (původní scénář)

Peter Hyams

Jonathan A. Zimbert

James Mitchell

Scénografie:

Joel Schiller

Svou podstatou neuvěřitelné béčko, i když velká většina filmů na tohle brdo vznikla až po Nebezpečném útěku. To, co nás většinou na takovýchto filmech štve, tedy na hlavu postavený minimalismus, 3-4 hlavní herci a asi dalších pět komparsistů plus vyloženě "jednotvárné" prostředí, tady kupodivu působí takřka mile komorně a příjemně "domácky". I když můsíme být velmi, velmi milosrdní, abychom na tuhle hru přistoupili a vzali film na milost. Jednu velkou výhodu oproti záplavě konkurentů podle naprosto stejného scénáře to ale stejně má: shrbený Hackman v akčních scénách sice působí mírně směšně, ale přece jenom je to stále herec, na kterého se dá koukat.(28.4.2005)

Čistý průměr, který by bez účasti Gena Hackmana nezajímal asi vůbec nikoho. Příběh je velice jednoduchý, ve filmu se objevují dost okaté chyby (čelní sklo automobilu, kterým ústřední dvojice prchá, rozbije větev, ale vzápětí je jako nové, v dalším záběru zase rozbité, pak opět bez škrábnutí...), které si režisér měl rozhodně ohlídat, padouši jsou naprosto nevýrazní... Takže vše zachraňuje zarputilý Hackman, jemuž věříte všechno, a pár zručně natočených scén.(18.9.2012)

Keď ma užívateľ Falko dopredu upozornil na to, že sa mám pripraviť na hitchcockovský štýl, ani vo sne ma nenapadlo, že pôjde skutočne o stiesňujúci a tmavý film uvarený na spôsob ,,majstra thrilerov." Hlavní hrdinovia trištvrtinu snímky nevytiahnu päty z idúceho vlaku a niektoré konkrétne scény vo mne vyvolávali nepríjemné morbídne pocity. V súčasnosti to už, samozrejme, neprekvapí, ale pobaviť sa dá na tom kráľovsky a je cítiť, že Hitchcock bol pre Hyamsa veľkou inšpiráciou.(16.6.2011)

Je vždy úskalí, když zavřete někoho do vlaku / letadla / autobusu / ponorky / výtahu / mrakodrapu / vesmírné stanice* a podobně, že vznikne situace, v níž dojdete do krajní meze a pak je problém co dál. Proto se pak vytvářejí situace, které mohou působit poněkud nelogicky, ale dají se aspoň částečně vysvětlit. Hackmann tu hraje nikoli nabouchaného strážce zákona a la Steven Seagal či jemu podobní, ale policistu, který má dovézt svědka k soudu a víc se od něj ani neočekává. Jenže zabít jeho a jemu svěřenou chráněnku v prvním možném okamžiku by dost dobře nešlo, takže jako u všech filmů tohoto ražení jednoduše musíme počítat s tím, že ověnčen předtuchou a pytlem štěstí nakonec uspěje. A sympatické je, že film to dává nepokrytě najevo a na nic si nehraje. Proto solidní tři hvězdičky a další půlku bych přidal za nádherné podívání vláčkové. (* nehodící se škrtněte).(7.6.2008)

Moc se mně líbilo, jak si Gene Hackman povoloval límeček a usmíval se při tom na parchanta, co než aby se sám ušpinil, najme si bandu žoldáků. Všichni takoví zaslouží přivázat ke kolejím a nechat přejet drezínou. Podívejte, já miluju, když nádhernou kanadskou krajinou uhání nadupaný vlak, z jehož skromných útrob je cítit napětí, jako bych sám s místenkou seděl v kupé vedle Caufielda. Nebezpečný útěk naštěstí ještě nestačil být zprzněn moresy devadesátých let, a tak jediná věc, která mi na něm vadí, je syndrom kominíků; nevím, proč se v každém filmu o vlacích věčně všichni serou na střechu. Od doby, co jsem po vagonech viděl skákat Van Damma na motorce, mě už fakt ničím novým nepřekvapíte. Tak to prosím přenechte profíkům a příště místo toho zaběhněte třeba za mašinfírou.(30.1.2013)

• - Keď Robert (Gene Hackman) a Carol (Anne Archer) unikajú z chaty autom, kmeň padnutého stromu im poškodí čelné sklo. O pár záberov neskôr je sklo opäť celé a následne znova poškodené. (mijec)