Nebezpečný útěk

Nebezpečný útek

Akční / Thriller

USA, 1990, 97 min

Peter Hyams

Peter Hyams, Earl Felton (původní scénář)

Peter Hyams

Jonathan A. Zimbert

James Mitchell

Scénografie:

Joel Schiller

Peter Hyams natočil niekoľko solídnych filmov, ale aj množstvo hovadín, ktoré sa zapísali zlatými písmenami do dejín našej kinodistribúcie (Lovci dinosaurov). Nebezpečný útek je našťastie ten prvý prípad. Napínavý dej umocňuje klaustrofobické prostredie vlaku, z ktorého niet úniku. Ale prvkom, ktorý robí film zaujímavým pre diváka, ktorý nepotrebuje vidieť každú blbosť, je Gene Hackman. Určite vydarenejšie, ako Segalov príspevok na danú tému.(11.1.2013)

Filmy P. Hyamsa majú zvyčajne diskutabilné scenáre, no po stránke remeselnej zručnosti sú poctivými komerčnými produktami, ktoré rozhodne nepatria medzi odpad. No a skvelé herecké obsadenie, solídny a hviezdami nabitý markizácky dabing a slušný spád, vytiahli túto napínavú historku až na tak vysoké hodnotenie aké dávam. A navyše --- TECHNICKÁ POZNÁMKA: Markíza film uviedla v originálnom formáte 2,35:1. (9.6.2010)(9.6.2010)

Gene Hackman si po letech zavzpomínal na Francouzskou Spojku, ale respektujíce svůj postupující věk si na prahu šedesátky odpustil divoké přestřelky a naháněčky v autech, a vydal se chránit korunní svědkyni do vlaku (a nikam jinam). Nebezpečný Útěk je celkem rutinní záležitost, a od doby jeho natočení už vznikla řada podobných a možná svižněji natočených žánrovek, ale ve své době to byl bez problémů koukatelný kousek, a na tom se příliš nezměnilo. Fanoušci filmové historie si můžou zaplesat nad hitchcockovským stylem, ostatní přinejhorším nemusí litovat svého času, pokud ho stráví na téhle koleji. Za mě něco mezi 60 a 70%, ale spíš k těm 60.(31.12.2018)

Dneska se to zdá být jako rutina, standardní thriller. To je hold osud valné většiny starších akčních filmů a thrillerů viděných diváky, kteří při filmové premiéře třeba ještě nespatřili světlo světa a odkojeni byli superefektními megafilmy filmy. Pro mne jako pamětníka, co si film užíval na véháeskách, je to však trochu nostalgicky důvod k přimhouření očka. Nebezpečný útěk je solidně zpracovaný thriller, který jistě žádného fandu tohoto žánru neurazí a určitě to nebude promarněný čas u televizní bedny.(2.1.2019)

Moc se mně líbilo, jak si Gene Hackman povoloval límeček a usmíval se při tom na parchanta, co než aby se sám ušpinil, najme si bandu žoldáků. Všichni takoví zaslouží přivázat ke kolejím a nechat přejet drezínou. Podívejte, já miluju, když nádhernou kanadskou krajinou uhání nadupaný vlak, z jehož skromných útrob je cítit napětí, jako bych sám s místenkou seděl v kupé vedle Caufielda. Nebezpečný útěk naštěstí ještě nestačil být zprzněn moresy devadesátých let, a tak jediná věc, která mi na něm vadí, je syndrom kominíků; nevím, proč se v každém filmu o vlacích věčně všichni serou na střechu. Od doby, co jsem po vagonech viděl skákat Van Damma na motorce, mě už fakt ničím novým nepřekvapíte. Tak to prosím přenechte profíkům a příště místo toho zaběhněte třeba za mašinfírou.(30.1.2013)

• - Keď Robert (Gene Hackman) a Carol (Anne Archer) unikajú z chaty autom, kmeň padnutého stromu im poškodí čelné sklo. O pár záberov neskôr je sklo opäť celé a následne znova poškodené. (mijec)