Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Psychologický thriller na motivy skutečných událostí se odehrává na maďarském venkově v šedesátých letech minulého století, kdy městečkem Martfü otřásla série brutálních vražd. Psychotický zabiják stále slídí po okolí a vraždí mladé ženy, zatímco nevinný muž je neprávem obviněn a odsouzen za zločiny, které nikdy nespáchal. Odhodlaný detektiv přijíždí na místo činu a brzy se stane případem posedlý, neboť je pod tlakem státního zástupce, který chce vidět pachatele viset. Lapeni v dusivém společenském, politickém a psychologickém prostředí socialistického Maďarska se brzy ocitneme zapleteni v pavučině složitého spiknutí a znepokojivého dramatu. (HBO Europe)

(více)

Videa (2)

Trailer 2

Recenze (57)

EvilPhoEniX 

všechny recenze uživatele

Maďaři servírují případ brutálního sériového vraha vraždící mladé ženy, který se odehrál v 60. letech socialistického Maďarska. Jedná se o velmi milé překvapení, které zaujme příběhem, atmosférou i formou zpracování a samotný případ je více než zajímavý. Slizský vrah sídlí po Maďarském venkově a vybírá sí random oběťi, zatímco nevinný chlap je křivě odsouzen a trčí ve vězení. Vraždy jsou poměrně slušně brutální a vrah si rád své ženy i svléká a velmi mě bavil i mladý odhodlaný policista, který se snaží vraha dopadnout a zároveň prokázat nevinnu křivě odsouzeného. Na Maďary velmi slušný počin. 75% ()

Fr 

všechny recenze uživatele

“SÉRIOVÝ VRAH V NAŠEM MĚSTĚ?…“ /// Tak hlavně – nic nevymejšlej! Trošku se snažej pohrát se zápletkou – ale vona je to vlastně skutečnost, takže ani tady není třeba moc špekulovat. Filmařina standardní, taková ta ze 60tejch let – tenkrát se totiž po Maďarsku toulal zmrd, co mu houpl, jen když ta pod ním byla vystydlá. Soudruzi sice věřej, že by jako socialistickej člověk mohl bejt masovej vrah, ovšem zase vo tolik chytřejší, než Rusáci nejsou. Dlouho je to spíš vo tom vrahovi, než vo vyšetřování. Policajti maj svůj prostor, jenže ho moc nevyužívaj. Taky – komunistická bezpečnost má svoje problémy, takže s něma hejbou spíš jiný věci (i my vo tom víme svoje). Prostě takový maďarský dobrodružství kriminalistiky. Je to zajímavý, ale… /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Jedu jen kusy podle skutečnosti. 2.) Když šukám, tak vraždím. 3.) Nevím, jak poznám, jestli jsem se trefila starýmu do vkusu. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ * ()

Reklama

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Zatímco nevinný sebemrskač je obšťastňován násadou od záchodového zvonu, jiný si na svobodě drze užívá justičního omylu a pozvedá čabajku v případě deviantního vzrušení.. Filmové zpracování případu Pétera Kovácse alias „Monstra z Martfü“ si něco možná zbytečně přidává v rámci dramatizace (manželka vraha omylem jako oběť napadení, vztah detektiva se sestrou odsouzeného), ale dusná atmosféra časů po Maďarském povstání a nepříjemné pocity, když škrtič uspokojuje své potřeby, tomu dodávají na intenzitě. Chtělo to jen jistější režisérskou ruku při opisování západních vzorců a možná i větší důraz na linii vyšetřování v kompetenci soudruhů, kteří kromě toho, že neměli laboratoře CSI, museli i politicky myslet.. ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Podle mě by se dalo klidně říct, že se jedná o přední maďarský film, který snese bez problémů srovnání i s velkými evropskými filmovými kriminálními příběhy současnosti. Maďaři totiž příběh škrtiče z Martfü vypráví hodně velikášsky a vysloveně to tak i působí. Věřím, že film v době své premiéry v maďarských kinech udělal poctivý ofuk, protože některé scény by nemohly bejt syrovější, což je v případě firmu rozhodně dobře. Působí šokujícně a evidentně to tak opravdu myslí. Škoda jen, že některé momenty ve filmu se tváří jak z nejbéčkovější německé kriminálky. Samotný škrtič se totiž chová naprosto nelogicky a uvádí diváka vysloveně do rozpaků. Do teď vlastně nevím, jestli byl ten sériový vrah geniální a nebo měl jenom velké štěstí na vyšetřovatele, že ho nechytili dřív. Ti jsou podle mě největším kamenem úrazu v celém případu, protože se tady chovají jak dva zjevy, kteří poprvé drží v ruce vyšetřovatelskou lupu. Celkově ale musím uznat, že se tohle Maďarům povedlo. Solidní kousek. ()

Le_Chuck 

všechny recenze uživatele

Kvalita. Technicky úplná špica, niektoré zábery sa pýtajú do rámu. Toto je kategória bez kompromisu, od kamery, svietenia až po temnú atmosféru sa hýbeme ak nie je svetovej, tak na európskej úrovni určite. Do toho maďarský dedinský socík, s pokrivenými postavami a správne zvoleným úchylákom, ktorý sa s tým veľmi nesere. Bol som zarazený do stoličky celý čas. Nečakane. 85% ()

Galerie (47)

Zajímavosti (1)

  • Škrtič z Martfű zaujal už při premiéře na varšavském festivalu a s 54 tisíci diváky se stal v roce 2016 třetím nejnavštěvovanějším maďarským titulem v kinech. V pochvalách se předháněli i kritici, kteří dílu letos přiřkli dvě ze svých výročních cen. Škrtič z Martfű byl k tomu v rámci Maďarského filmového týdne vyhlášen domácí filmovou akademií nejlepším maďarským hraným snímkem roku. (Zdroj Letní filmová škola)

Reklama

Reklama