• DwayneJohnson

Hrozně amatérský natočený a hlavně strašně nudný film. A to myslím smrtelně vážně. Když pominu zoufalý dabing, za který tvůrci nemůžou, nenacházím skoro nic, co bych nějak pochválil, či vyzdvihl. Jen jeden pravdivý příběh, u kterého jsem se dost nudil a nepřilnul ani k jedné postav. Tenhle pokus natočit thriller podle západních vzorů absolutně nevyšel a já už můžu jen litovat těch 118 minut stráveného času. Dobře mi tak.(27.7.2017)

• Lanark

Sopsitsovi režii nelze vytknout umění budovat atmosféru a hlavně, ačkoliv to zní vlastně dost děsivě, schopnost vcítit se do postavy Škrtiče. Nepamatuji si film, kde by člověk v takové míře balancoval na hraně zhnusení / vzrušení / napětí. Bohužel ale krom těchto znepokujících pár momentů nic jiného Škrtič z Martfui nenabízí. Postavy vyšetřovatelů jsou nevýrazné, jejich lince chybí výraznější moment, případně některé vedlejší motivy jsou odfláknuté tak, že ve výsledku jsou naprosto zbytečné a pouze natahují stopáž (románek sestry obžalovaného a detektiva). O nějakém ději pak už téměř nemůže být řeč. V několika záběrech se bleskově jen tak mimochodem dozvíte o klíčových okamžicích vyšetřování. A konečně finální rozuzlení osudů jednotlivých postav by si zasloužilo téměř další detektivní vyšetřování - doufejme ale, že ho bude mít na starost někdo méně chaotický a zkratkovitý.(1.8.2017)

Podle mě by se dalo klidně říct, že se jedná o přední maďarský film, který snese bez problémů srovnání i s velkými evropskými filmovými kriminálními příběhy současnosti. Maďaři totiž příběh škrtiče z Martfü vypráví hodně velikášsky a vysloveně to tak i působí. Věřím, že film v době své premiéry v maďarských kinech udělal poctivý ofuk, protože některé scény by nemohly bejt syrovější, což je v případě firmu rozhodně dobře. Působí šokujícně a evidentně to tak opravdu myslí. Škoda jen, že některé momenty ve filmu se tváří jak z nejbéčkovější německé kriminálky. Samotný škrtič se totiž chová naprosto nelogicky a uvádí diváka vysloveně do rozpaků. Do teď vlastně nevím, jestli byl ten sériový vrah geniální a nebo měl jenom velké štěstí na vyšetřovatele, že ho nechytili dřív. Ti jsou podle mě největším kamenem úrazu v celém případu, protože se tady chovají jak dva zjevy, kteří poprvé drží v ruce vyšetřovatelskou lupu. Celkově ale musím uznat, že se tohle Maďarům povedlo. Solidní kousek.(13.6.2017)

Temný, drsný, historický thriller ako zo severu alebo od Finchera dokážu nakrútiť aj naši južní susedia. A my si môžeme zase povzdychnúť, prečo to nedokážeme aspoň z takej časti ako Maďari. Film mi okrem spomínaných inšpiračných zdrojov pripomínal aj kombináciu viacerých dielov Dobrodružstiev kriminalistiky, špeciálne diel o rekonštrukcii. Nie som si ale istý, či tá kritika politických a spoločenských pomerov nebola v takomto explicitnom zobrazení proste iba na detektívnu, a od druhej polovice krimi linku našróbovaná trochu nasilu. Ak by nám došla v závere po kratšom premýšľaní nad udalosťami, mala by väčšiu hodnotu. A záver chcel byť v tomto smere až tak drsne cool, až to nefungovalo skoro vôbec. Ale inak solídny komerčný thriller, kde tie dve hodiny utečú pomerne rýchlo.(27.10.2018)

Maďari sa pustili do filmu veľkoryso a s ambíciami a treba uznať, že sa im to sčasti podarilo. Film pôsobí temne, má dobrý vizuál, scény sú natočené zručne a skutočne na úrovni. Čo škrípe sú dialógy a zdarilo by sa popracovať na kompaktnosti, niektoré scény pôsobia minimálne zvláštnym dojmom. Neviem do akej miery je opisovaná skutočnosť skutočnosťou a čo je autorsky doplnené, v každom prípade sú niektoré motívy nedostatočne vysvetlené. Určite však ide o slušný snímok z prostredia socialistického Maďarska po revolučnom pokuse z roku 1956, pomery na kriminálke sú vykreslené verne a taktiež si cením celkovú výpravu.(18.6.2017)

• - Škrtič z Martfű zaujal už při premiéře na varšavském festivalu a s 54 tisíci diváky se stal v roce 2016 třetím nejnavštěvovanějším maďarským titulem v kinech. V pochvalách se předháněli i kritici, kteří dílu letos přiřkli dvě ze svých výročních cen. Škrtič z Martfű byl k tomu v rámci Maďarského filmového týdne vyhlášen domácí filmovou akademií nejlepším maďarským hraným snímkem roku. (Zdroj: Letní filmová škola)