Reklama

Reklama

Po masakru archeologického týmu v džungli se zachová pouze několik beden s domorodými artefakty a vzorky místní flóry. Bedny cestují z přístavu do přístavu a nakonec skončí v Chicagu, zapomenuty v podzemí muzea přírodní historie. Jeden den před otevřením velké výstavy se v temných sálech a na chodbách začne pohybovat i něco jiného než návštěvníci. Začnou se objevovat zavraždění lidé a stopy naznačují, že vrah musí být obdařen nezvyklou sílou. Když však mladá bioložka Margo Greenová najde spojení mezi vraždami, neúspěšnou amazonskou expedicí a podivnou sochou na připravované výstavě, začíná nemilosrdný souboj se strašným nepřítelem, v němž všichni lidé, uzavření v muzeu, musí bojovat o svůj život. Margo spolu s policejním důstojníkem Vincentem D´Agostou nedobrovolně vytvoří dvojici, vyšetřující sérii brutálních vražd… (Intersonic)

(více)

Recenze (95)

eraserhead666 

všechny recenze uživatele

Béčkový monster horor s monstrem, které nejde skoro celej film vidět. Což je ale spíše plus, drží to alespoň atmosféru. Přesto za sebou zanechává výraznou krvavou stopu, masakruje osazenstvo muzea jako na běžícím pásu. A pak když nastoupí na scénu v celé své kráse, není to zas tak špatný monstrum, i když v ksichtě vypadá trošku jako Predátorovo dvojče. Na jedno zkouknutí to jde. 2,5*. ()

choze 

všechny recenze uživatele

Hyams vyměnil hokejový stadion za muzeum a van Damma za monstrum od Stana Winstona - a výsledek je stejně nevzrušivé kinobéčko (jen tmavší), které si ale lze oblíbit. Hlavně kvůli tajemné atmosféře muzea se spoře nasvícenými zákulisními kanclíky, laboratořemi a sklady, které se navíc dá hermeticky uzavřít jako trezor a pod nímž se nachází labyrint polozatopených tunelů. Druhá atrakce - příšera - má sice docela fajn background a cool filmové jméno, designově už to ale taková výhra není. Stejně tak scénář, pod nímž jsou podepsaní čtyři scenáristi, a který jede klišé na klišé (dlužno říct, že ani knižní předloha není nic extra) a od poloviny servíruje jen pobíhání po tmavém muzeu a ukousávání hlav, završené nepěkně digitální explozí. Hyamsova režije je typicky matná, ale Sizemore a Penelope jsou sympaťáci. ()

Reklama

castor 

všechny recenze uživatele

V budově chicagského přírodopisného muzea se pohybuje pořádný cvok, myslí si policie. Jenže mezi exponáty se plíží pořádná obluda, která se do Spojených států dostala v tajuplné bedně z jižní Ameriky. A ta zabíjí. Nechává za sebou znetvořená těla a utrhané hlavy s chybějícím kusem mozku. Totální rutinér Peter Hyams posbíral nepříliš drahý tým (herce i své kolegy za kamerou), zajímavé scény topí ve tmě, ale abych mu úplně nekřivdil, právě tím, že bere do ruky i kameru, místy slušně okopíroval řadu působivých záběrů z jiných lepších hororových kousků. Ale té tmy je přespříliš, za tím si stojím. Tvůrcem oné příšery je nicméně (a naštěstí) legendární Stan Winston, což je pro diváka ještě docela dobrá zpráva. Ze žánrových kolejí se tu navíc nevystupuje, což je s ohledem na omezené možnosti (a scénář) jenom dobře. Herci si ostudu neudělali. Za tu permanentní tmu ale tři hvězdy dát nemůžu. PS: Útěk smetánky z muzea je luxusně pitomý. ()

BadoXXII 

všechny recenze uživatele

Relic má atraktívne prostredie múzea, buduje si zaujímavú atmosféru a nebojí sa ukazovať ani nejaké to gore. Veľmi však zamrzí hlavne prílišná tmavosť celého filmu a až príliš rozťahaná stopáž. Tempo je veľmi pomalé a počet úmrtí príliš malý na dobrú zábavu. Stan Winston sa zasa nepredviedol, jeho monštrum sa ukazuje veľmi zriedka a jeho hlava vypadá ako slabšia kópia Predátora. Zaujímavý námet, ale celkovo nuda. ()

Goldbeater 

všechny recenze uživatele

Srovnání Relic s Deep Rising je celkem na místě, ale ten druhý zmíněný má tu výhodu, že se odehrává na lodi, což je místo dost odlehlé od civilizace narozdíl od muzea. To ovšem není žádný problém, protože Relic je v každém případě hodně napínavá podívaná s mnoha dobrými scénami (tunel, panika) a špetkou černého humoru. Speciální efekty Stana Winstona jsou znát, místy mi monstrum hodně připomínalo Predátora. No a nakonec herecké obsazení je výborné. Konečně pořádná role pro hláškujícího Toma Sizemora a i Penelope Ann Miller s Jamesem Whitemorem působili velmi sympaticky. Líbilo se mi to. ()

Galerie (34)

Zajímavosti (4)

  • Film byl natočen na motivy stejnojmenné novely napsané Douglasem Prestonem a Lincolnem Childem. (-bad-mad-wolf-)
  • Ve filmu se vyskytuje postava se jménem Spota. Objevuje se v mnoha Hyamsových filmech. (-bad-mad-wolf-)

Související novinky

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

Z kalifornského Los Angeles přichází smutné zprávy, ve věku jednašedesáti let totiž odešel americký herec Tom Sizemore. Zprávu o skonu médiím potvrdil hercův zástupce Charles Lago. Sizemore byl v… (více)

Reklama

Reklama