Reklama

Reklama

Somálští piráti

  • USA The Pirates of Somalia (více)

Skutečný příběh o odvaze, ambicích a štěstí. V roce 2008 měl začínající novinář Jay Bahadur napůl propracovaný plán, jak se dostat mezi somálské piráty. O rok později  se mu podařilo poskytnout první detailní pohled na to, kdo jsou tito muži, jak žijí a jaké síly je pohánějí... Po absolvování univerzity v Torontu se novinář Jay Bahadur marně snaží uplatnit ve své profesi. Stále žije se svými rodiči a drží se nad vodou s prací anketáře pro umisťování produktů do supermarketů. Šance se mu naskytne, když ho jeho novinářský idol Seymour Tolbin inspiruje k uskutečnění snu o žurnalistice nikoli konvenčním způsobem, ale prostřednictvím vzrušující mise. Jay se hodlá věnovat pozadí pirátství v Somálsku. Zajistí si podporu u místních lidí a letí do země zničené občanskou válkou. S pomocí tlumočníka Abdího se mu podaŕilo navázat kontakty s místními somálskými piráty a vést s nimi rozhovory. Jay chce naplnit svůj sen a pokračuje ve své činnosti. Dostává se tak do stále většího nebezpečí, až ho vír událostí stáhne s sebou. (TV JOJ)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (30)

*CARNIFEX* 

všechny recenze uživatele

Za mňa absolútne nefunkčné, miestami mimo realitu, pričom jediné čo relatívne stojí za zmienku, je občasný vtip. Takmer celý film sa nič nedeje, dokonca aj samotné pasáže, v ktorých by malo ísť z pohľadu vyvolania nejakých emócií do tuhého, “končia” ako drogové seanse, bez akejkoľvek snahy viesť seriózny dialóg k problematike. Neviem čo malo toto všetko znamenať, ale keby som chcel sledovať komédiu na vážnu tému, pustím si priamy prenos zasadnutia národnej rady SR. Toto mi prišlo vzhľadom k tématike absolútne od veci, plus tie “animo” pasáže, no neviem, nenachádzam opodstatnenie pre tento odľahčený “pohľad”, ktorého forma spracovania ma miestami vyslovene nebavila .. ()

verbal odpad!

všechny recenze uživatele

Když už iritující, slizký, zjevně neumětelský a krajně nesympatický kokůtek neví, jak by se jen zviditelnil, prostě si skákne do Somálska vyzpovídat pár kostnatých bukanýrů. Sepíče pak z té rekreace rádoby sarkastickou publikaci o hovně, obsahující pár nicneříkajících poplkání s údajně důležitými rachitickými nouplisáky a rektoryvné lkaní domorodých matron ala Zachraňtevilyho, jak je to v Somálsku na piču, protože tam místo Harwardu mají Islám, a proto nevzdělaní a hladoví malí cigoši musí pirátit. S tou se však, pro něj velmi lukrativní souhrou náhod, trefí právě do období, kdy si ti chrasticí zlořádí vyskočí na podnikovou loďku Spojených sráčů, zamknou Henxe do opičího výběhu a je z toho oproti dřívějším únosům evropských plavidel náhle bezprecedentní mezinárodní poprask plný heroických Delta fórů. Z čirého kokotismu se mávnutím mediálního píárka náhle stává těžké osobní hrdinství a z jakkoliv nudné, špatně napsané, kýčovité a fakticky bezcenné sračky z africké dovolené je rázem mezi bulvárními degeneráty skvělý obchodní artikl, přičemž o tom i za pár let nějaký pizizubý sluníčkář natočí nezáživný až otravný film o ničem s Alpačínem. Trapný tendenční populistický odpad pro hvězdopruhé lopaty, a polemizovat o tom, proč se nenažrané rejdařské kokotporáty raději nechají onegrovat a vysolí pár melounů, místo aby za pár drobných tasily o pár barelů nafty navíc a vyhnuly se Adenskému zálivu o sto kilometrů větším obloukem, kam by banditské vrakočluny ani náhodou nedochrchlaly, už znovu nehodlám. ()

Reklama

Real Tom Hardy 

všechny recenze uživatele

"I'M SAYING FUCK HARVARD, IS WHAT I'M SAYING. FUCK HARVARD!" ------------ Druhé zhliadnutie, druhá šanca, moc sa však v konečnom dôsledku nezmenilo, vrátane statusu Al Pacina ako filmovej legendy. Veľmi slabá dramatizácia, ak divákovi príchod istého muža v imitácii Dolce & Gabbana obleku a rozhovor s ním napumpuje nervy viac, ako všetky "akčné" scény, ktorých bolo dohromady jedna a pol, to hovorí za všetko. Vyjadrovať sa nejak ku politickej autentickosti a zobrazeniu života v danej oblasti prostredníctvom filmu bez patričného naštudovania by sa nemalo, takže sa na film dívam len ako na film, nie úvod do Somálskeho sveta. Celkovo sa síce jednalo o príjemný filmový trip po Somálsku, avšak nedal mi absolútne nič, jedine zbytočnú informáciu, že tam jedného dňa, dávno v minulosti, prebehol prevod vládnej moci bez akýchkoľvek nepokojov a násilností. A to mi bohužiaľ nestačí. Dabka. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

The Pirates of Somalia aneb proč nejsme piráti... Ačkoliv je film životopisným snímkem, v prvních minutách jsem měl dojem že sleduji nějakou teenagerskou komedii. Ta náhle zablokováním plotének hlavního hrdiny (mně nesympatickém) a náhodným setkáním u doktora s vysloužilým novinářem (Al Pacino) naštěstí pootočí kolem vážnosti a film se začal odvíjet podle mého gusta... Phillpse pak s tímto filmem nespojuje jen Somálsko a stejné časové období, ale také Barkhad Abdi, který tam si zahrál jednoho z únosců a výrazněji na sebe upozornil. Od té doby si už zahrál nejednoho Somálce s ákáčkem a nekalými úmysly a tak asi i zůstane... Typově to totiž princ do pohádky není. Film se pak zaměřuje na to proč Somálci loupí a já tohle nějak moc neberu... Jistě asi jim tam drancují pobřežní vody velcí výlovci ryb, tak se ale mají dohodnout, mít pobřežní stráž atd... Já nemůžu za to, že tam mají středověk. Ale přepadat lodě, brát rukojmí (pche prej nikomu vlásek nezkřivili.. ! prostě čestní piráti) to je moc. Na filmu samotném je zajímavé hlavně to, že se tam vlstně nic podstatného neděje. Ano, běhají tam kudlanky s ákáčkama, brebentí cosi atd... ale hrdina od příletu je prakticky svobodný ve svém počínání a nic mu za celý film nehrozí. Možná se bojí o končetiny při pohledu na mačety mistních, je to ale jen jeho strach. Prostě přiletí, sbírá informace a odletí... Źádné dráma ze Somálska. Koukat se ale na to dá. Já osobně dávám za 3 balení ubrousků do horního regálu a je to tak akorát. * * * ()

Radek99 

všechny recenze uživatele

Hodně povedené bonusové video na bluray disku Greengrassova Kapitána Phillipse. :-) The Pirates of Somalia jsou v podstatě takové ideologické doplnění strhujícího Greengrassova dokudramatu a zároveň snaha o jeho ideologický protipól - zatímco Hanksův Kapitána Phillips je glorifikací civilního hrdiny a adorací západního (amerického) pohledu na věc, Buckleyho snímek je jeho pravým opakem - hlavní hrdina je naprostý loser, který nedomýšlí důsledky svých činů a vlastně ilustruje to, co ironizoval příběh Forresta Gumpa - úspěch a štěstí se mu stane náhodou, jen nějakou shodou okolností - v té dlouhé tradici amerického (nejen nezávislého) filmu, jenž loserství staví na piedestal, je hlavní hrdina Jay Bahadur nepřehlédnutelný. Oslava plebejského self-made mana v podobě žurnalistické komety, jehož postavu tvůrce vyvyšuje nad jeho dílo a vše kontroverzní je potlačeno zvoleným rastrem, tedy optikou odlehčeného vyprávění v rozverném komediálním indie-stylu... Co se formální stránky týče, moc jsem nepochopil použití animovaných předělů, přijdou mi absolutně nefunkční, ryzí postmoderní prvek, který je ovšem hodně samoúčelný, naopak hudba a především mizanscéna byla velmi povedená... Dobré je též porovnat se skandinávsky chladnou a odtažitou filmovou rekonstrukcí v podobě skvělého dánského Únosu. ()

Galerie (7)

Zajímavosti (6)

  • Filmovanie snímky prebiehalo v americkom New Yorku a juhoafrickom Kapskom meste. (MikaelSVK)

Reklama

Reklama