poster

Somálští piráti

 • USA

  The Pirates of Somalia

 • USA

  Dabka

 • USA

  Where the White Man Runs Away

  (pracovní název)
 • Austrálie

  The Pirates of Somalia

Drama / Životopisný

USA, 2017, 117 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Morholt
  **

  Než se hlavní hrdina vydá do Somálska, je to o ničem a samotná motivace k výletu do zpustočené země se ztrácí pod nánosem ukecaného šaškování či plácání laciných mouder. Po příjezdu do Afriky se toho sice moc nezměnilo, ale zafungovalo prostředí a docela mě bavilo, jak se film snaží úporně vysvětlit, že Somálci mají na to pirátění svaté právo a může za to pochopitelně zlý bílý muž a zlý žlutý muž. O tom, že existuje Somaliland, který sice skoro nikdo neuznává a přesto funguje jako relativně fungující demokracie, o tom se tu raději nemluví. Normálně bych mě podobný přístup štval, ale tady to působilo tak nějak roztomile. Každopádně 35% je maximum.(29.12.2017)

 • kaylin
  **

  Téma zajímavé, ale i když jsou zde docela dobří herci, nějak to není ono. Je to trochu pojato jako komedie, ale přitom to není vtipné, spíše jen odlehčené. Není to emočně vyhrocené, i když se to v závěru snaží o to, aby se tam z toho nějaké emoce vymačkali. Tohle mi trochu přijde jako plácání se na břehu moře.(5.3.2018)

 • *CARNIFEX*
  *

  Za mňa absolútne nefunkčné, miestami mimo realitu, pričom jediné čo relatívne stojí za zmienku, je občasný vtip. Takmer celý film sa nič nedeje, dokonca aj samotné pasáže, v ktorých by malo ísť z pohľadu vyvolania nejakých emócií do tuhého, “končia” ako drogové seanse, bez akejkoľvek snahy viesť seriózny dialóg k problematike. Neviem čo malo toto všetko znamenať, ale keby som chcel sledovať komédiu na vážnu tému, pustím si priamy prenos zasadnutia národnej rady SR. Toto mi prišlo vzhľadom k tématike absolútne od veci, plus tie “animo” pasáže, no neviem, nenachádzam opodstatnenie pre tento odľahčený “pohľad”, ktorého forma spracovania ma miestami vyslovene nebavila ..(16.12.2017)

 • Radek99
  ****

  Hodně povedené bonusové video na bluray disku Greengrassova Kapitána Phillipse. :-) The Pirates of Somalia jsou v podstatě takové ideologické doplnění strhujícího Greengrassova dokudramatu a zároveň snaha o jeho ideologický protipól - zatímco Hanksův Kapitána Phillips je glorifikací civilního hrdiny a adorací západního (amerického) pohledu na věc, Buckleyho snímek je jeho pravým opakem - hlavní hrdina je naprostý loser, který nedomýšlí důsledky svých činů a vlastně ilustruje to, co ironizoval příběh Forresta Gumpa - úspěch a štěstí se mu stane náhodou, jen nějakou shodou okolností - v té dlouhé tradici amerického (nejen nezávislého) filmu, jenž loserství staví na piedestal, je hlavní hrdina Jay Bahadur nepřehlédnutelný. Oslava plebejského self-made mana v podobě žurnalistické komety, jehož postavu tvůrce vyvyšuje nad jeho dílo a vše kontroverzní je potlačeno zvoleným rastrem, tedy optikou odlehčeného vyprávění v rozverném komediálním indie-stylu... Co se formální stránky týče, moc jsem nepochopil použití animovaných předělů, přijdou mi absolutně nefunkční, ryzí postmoderní prvek, který je ovšem hodně samoúčelný, naopak hudba a především mizanscéna byla velmi povedená... Dobré je též porovnat se skandinávsky chladnou a odtažitou filmovou rekonstrukcí v podobě skvělého dánského Únosu.(16.12.2017)

 • EastWicka
  **

  Na sžíravou satiru málo sžíravé, na komedii málo vtipné a na tak zajímavé téma i obsazení... škoda mluvit. Sorry, Evane, sice tě miluju, ale tohle byla strašně, ale strašně, nepovedená variace na Tři krále i na toho posledního skotského.(6.2.2021)

 • - V jednej zo scén si v pozadí môžeme všimnúť obhorený tank M1 Abrams, ktorý by sa tam však nachádzať nemal, keďže žiadny americký M1 nikdy nebol zničený v Somálsku. (Real Tom Hardy)

 • - Keď Jay (Evan Peters) priletí do Somálska, môžeme vidieť, ako prvú noc prespáva v sieti proti komárom. Tento spôsob prevencie sa osvedčil ako extrémne efektívny. Odhaduje sa, že od roku 2000 predišiel viac než 663 miliónom prípadov nákazy maláriou. (Real Tom Hardy)

 • - Video klip, ktorý beží v televízii, keď Jay (Evan Peters) navštívil druhý krát Boyaha (Mohamed Barre) je zo skladby "Hypnotize", amerického interpreta Notorious B.I.G. (Real Tom Hardy)