Somálští piráti

The Pirates of Somalia

Drama / Životopisný

USA, 2017, 117 min

• Morholt

Než se hlavní hrdina vydá do Somálska, je to o ničem a samotná motivace k výletu do zpustočené země se ztrácí pod nánosem ukecaného šaškování či plácání laciných mouder. Po příjezdu do Afriky se toho sice moc nezměnilo, ale zafungovalo prostředí a docela mě bavilo, jak se film snaží úporně vysvětlit, že Somálci mají na to pirátění svaté právo a může za to pochopitelně zlý bílý muž a zlý žlutý muž. O tom, že existuje Somaliland, který sice skoro nikdo neuznává a přesto funguje jako relativně fungující demokracie, o tom se tu raději nemluví. Normálně bych mě podobný přístup štval, ale tady to působilo tak nějak roztomile. Každopádně 35% je maximum.(29.12.2017)

• kaylin

Téma zajímavé, ale i když jsou zde docela dobří herci, nějak to není ono. Je to trochu pojato jako komedie, ale přitom to není vtipné, spíše jen odlehčené. Není to emočně vyhrocené, i když se to v závěru snaží o to, aby se tam z toho nějaké emoce vymačkali. Tohle mi trochu přijde jako plácání se na břehu moře.(5.3.2018)

• *CARNIFEX*

Za mňa absolútne nefunkčné, miestami mimo realitu, pričom jediné čo relatívne stojí za zmienku, je občasný vtip. Takmer celý film sa nič nedeje, dokonca aj samotné pasáže, v ktorých by malo ísť z pohľadu vyvolania nejakých emócií do tuhého, “končia” ako drogové seanse, bez akejkoľvek snahy viesť seriózny dialóg k problematike. Neviem čo malo toto všetko znamenať, ale keby som chcel sledovať komédiu na vážnu tému, pustím si priamy prenos zasadnutia národnej rady SR. Toto mi prišlo vzhľadom k tématike absolútne od veci, plus tie “animo” pasáže, no neviem, nenachádzam opodstatnenie pre tento odľahčený “pohľad”, ktorého forma spracovania ma miestami vyslovene nebavila ..(16.12.2017)

Hodně povedené bonusové video na bluray disku Greengrassova Kapitána Phillipse. :-) The Pirates of Somalia jsou v podstatě takové ideologické doplnění strhujícího Greengrassova dokudramatu a zároveň snaha o jeho ideologický protipól - zatímco Hanksův Kapitána Phillips je glorifikací civilního hrdiny a adorací západního (amerického) pohledu na věc, Buckleyho snímek je jeho pravým opakem - hlavní hrdina je naprostý loser, který nedomýšlí důsledky svých činů a vlastně ilustruje to, co ironizoval příběh Forresta Gumpa - úspěch a štěstí se mu stane náhodou, jen nějakou shodou okolností - v té dlouhé tradici amerického (nejen nezávislého) filmu, jenž loserství staví na piedestal, je hlavní hrdina Jay Bahadur nepřehlédnutelný. Oslava plebejského self-made mana v podobě žurnalistické komety, jehož postavu tvůrce vyvyšuje nad jeho dílo a vše kontroverzní je potlačeno zvoleným rastrem, tedy optikou odlehčeného vyprávění v rozverném komediálním indie-stylu... Co se formální stránky týče, moc jsem nepochopil použití animovaných předělů, přijdou mi absolutně nefunkční, ryzí postmoderní prvek, který je ovšem hodně samoúčelný, naopak hudba a především mizanscéna byla velmi povedená... Dobré je též porovnat se skandinávsky chladnou a odtažitou filmovou rekonstrukcí v podobě skvělého dánského Únosu.(16.12.2017)

• EastWicka

Na sžíravou satiru málo sžíravé, na komedii málo vtipné a na tak zajímavé téma i obsazení... škoda mluvit. Sorry, Evane, sice tě miluju, ale tohle byla strašně, ale strašně, nepovedená variace na Tři krále i na toho posledního skotského.(6.2.2021)

• - V jednej zo scén si v pozadí môžeme všimnúť obhorený tank M1 Abrams, ktorý by sa tam však nachádzať nemal, keďže žiadny americký M1 nikdy nebol zničený v Somálsku. (Real Tom Hardy)

• - Keď Jay (Evan Peters) priletí do Somálska, môžeme vidieť, ako prvú noc prespáva v sieti proti komárom. Tento spôsob prevencie sa osvedčil ako extrémne efektívny. Odhaduje sa, že od roku 2000 predišiel viac než 663 miliónom prípadov nákazy maláriou. (Real Tom Hardy)

• - Video klip, ktorý beží v televízii, keď Jay (Evan Peters) navštívil druhý krát Boyaha (Mohamed Barre) je zo skladby "Hypnotize", amerického interpreta Notorious B.I.G. (Real Tom Hardy)