poster

Otisk

 • Německo

  Blueprint

 • Slovensko

  Odtlačok

Drama

Německo, 2003, 108 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Radko
  **

  Franka Potenteová v dvojúlohe matky a dcéry odviedla mimoriadnu prácu, veď je takmer v každom zábere. Tá však nie je problémom tohoto filmu. Plytké je spracovanie scenára, točiace sa v kruhu stoviek nemeckých sladkobôľnych romancí, tentoraz o riešení nalomeného vzťahu dcéry a matky. Obohatenie príbehu o atraktívnu tému klonovania nepomohlo, viacmenej zapadlo v konvenčnom výsledku. Keby nebolo spomenutej skvelej herečky a krásnej klavírnej hudby, nebolo by veľmi na čo pozerať. Mimovoľne som si pri sledovaní spomenul na Fassbindera, ktorý viackrát dokázal z obdobne romanticky gebuzinových námetov, šmrcnutých aktuálnymi otázkami doby, vykresať mnohoznačný, výtvarne uchvacujúci a myšlienkovo provokatívny príbeh!(14.4.2007)

 • cashplouch
  ***

  Tématem a z toho plynoucím problémem klonování lidí v nejbližší budoucnosti se zabývá německý film Otisk. Literární předlohu neznám, ale základní linie příběhu stojí za pozornost... Poté, co brilantní klavíristka zjistí, že trpí roztroušenou sklerózou, se rozhodne mít dítě, přesněji kopii sebe sama. Po tajné dohodě se známým vědcem tak dají "vzniknout" prvnímu klonu člověka na světě. Čas však vše odhalí... Filmový příběh se docela dobře rozjíždí ( jiné časové roviny), ale asi po půl hodině už víme dějově vše podstatné. V tu chvíli nabývají na důležitosti dialogy, které by měly řešit a rozvíjet téma celého příběhu. Scénář však postupně čím dál víc zabředává do povrchních situací, a režie s tím nemůže nic moc dělat. Záchranou filmu a největším kladem se tak jednoznačně stává suverénní výkon Franky Potente, která skvěle ztvárnila dvojroli matky a dcery. Díky jejímu herectví stojí za to snímek dokoukat až do konce, přestože už vlastně víme, jak to všechno dopadne.(11.9.2008)

 • Enšpígl
  ****

  Vypjal jsem se k heroickému výkonu a vydržel jsem se dívat až do jedný do rána na TV a rozhodně nelituju. Film zasazuje všem těm vědeckým obhájcům klonování člověka těžký KO. Franka Potente v krásným příběhu s nádhernou hudbou jasně dokazuje, že důvod proč jí miluju nespočívá jen v její kráse. Jsem rád za zdejší komentáře, jinak mě už totiž zase napadalo to zdejší tak trapné a typické "všichni jdeme se svým hodnocením sborem za tím zdejším nejvýše postaveným volem." Čau golfisto.(7.9.2008)

 • k212
  ***

  Inu potenciál by tu byl : psychologické drama říznuté sci-fi, první lidský klon na světě ... jenže. Jenže scenář je nedotažený, dialogy jsou občas otřesně klišoidní, časová chronologie poněkud balancuje na hraně uvěřitelnosti, motivy postav a psychologizace téměř nulové, a ve výsledku to všechno sklouzne k tomu nejhoršímu, co z německých rodinných drámat známe - do červené knihovničky. Chjo. A opět se tu ukazuje, že Němci po řemeslné stránce fakt umí ... výprava-super, kamera-příjemná, hudba-řemeslná, no jen ti maskéři byli trochu mimo, že. Jako audiálně-vizuální celek to vypadá dobře a velmi lehce se konzumuje. Herecky je tenhle film zajímavý jen z hlediska dvojrole Franky Potente, která se snaží, nicméně, když není co hrát, je to problém. Z tohoto tématu by se dalo vytěžit o tolik víc. 50%.(29.1.2008)

 • Leila75
  ****

  Zamyslela jsem se na tím,jak ožehavé je téma klonování,dnes tak aktuální problém a myslím,že právě v tomto snímku bylo dobře zachyceno k čemu by klony vedly.Vím ,že by výzkum v tomto směru vedl i k pozitivním věcem,jako je léčba závažných nemocí,ale přesto by lidstvo mělo být opatrné na psychický dopad celého počínání..Zajímavý psychologický film pro přemýšlení.(30.1.2008)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace