poster

Medaile žalují (TV film)

Dokumentární / Sportovní

Česko, 2016, 52 min

Komentáře uživatelů k TV filmu (3)

 • Gemini
  ****

  Krutě pravdivý dokument o tom, jak je to u nás s financováním sportu... tedy alespoň v té rovině, že pokud se nezačne rychle něco dít, našim dětem a mládeži těžce ujede vlak, a na dnešní směšné plácání se po ramenou v duchu "jak to ti naši kluci za současného stavu světového fotbalu/hokeje na tom mistrovství neodehráli vlastně vůbec zle" budeme ještě rádi vzpomínat. Film je chytře natočen - konkrétní osoby, zvučná jména až legendy českého sportu ukazují názorně, jak "jejich" sportoviště chátrají atd... Je tu ovšem jistý ideový problém, a sice, že dokument už nic neříká o tom, jak podivně se hospodaří s těmi penězi, které dnes ve sportu jsou (a že jich není málo). A už vůbec raději ani nenaznačuje, jak mocensky a byrokraticky zdatní jsou pánové Jansta a Kejval (a mnozí další, které tu neuvidíme... jedno jestli se jmenují Pelta nebo Košťál, Hušák, Ječmínek nebo Kaderka, Růžička nebo Hadamczik), a jaké "zásluhy" mají na současném neradostném stavu různí jejich "podřízení". Takže ano, doporučuji k vidění, ale nebrat to jako paprsek jasného světla zvěstujícího pravdu. Ta je totiž poněkud obsáhlejší a - jak to dnes tak nepopulárně bývá - složitější. 70%(1.11.2016)

 • Ainy
  *****

  Těžko mi bylo, těžko ... až na dřeň drsná pravda o dnešním stavu sportovišť, o směru, kam by se mělo investovat a kam se neinvestuje a jaký důsledek to má. Člověk většinu času nadává na politiku, stydí se, koho si to zvolil a pak najednou přijde chvíle kdy hrdě stojí u televizní obrazovky a se slzami v očích dojatě sleduje, jak za zvuků státní hymny stoupá ta nejkrásnější vlajka vzhůru. V takových okamžicích je jeden sakra hrdý, že je Čech. Abychom těchto chvil zažili co nejvíc, mělo by se okamžitě něco změnit. Doba Sokolů minula, nikdo zadarmo dělat nebude ...(3.11.2016)

 • Shakaar
  ***

  Řekl bych, že souhlasím s Geminim, pravda o situaci v českém sportu je asi někde uprostřed. Dokument jak uvádí je opravdu chytře udělán do té míry, že se zde ukazují ty "odstrašující" případy, kde jsou sportoviště buď v hanebném stavu, nebo dokonce neschopném ve využití. Dokument je taky hodně jednostranný. Jsou zde informace pouze vrcholných představitelů sportovního odvětví, případně známých osobností - a všichni zminují, peníze, malý zájem mladých, kteří ujíždí jen na "tabletech a počítačích" . Jenže to není tak pravda. Stát do sportu dává peníze, když ne přímo, tak alespoň v rámci rozpočtu, který dává obcím či městům - přičemž města jsou často vlastníky sportovišt a stadionů, které nejen udržují ale pokud je to v jejich silách tak i investují do mládeže. A nejlepší jsou předsedové sportovních oddílů či organizací, kteří se postavili do role chudáků - přičemž v dnešní době je možná forma sponzoringu od firem, ty finance se dají získat i jinak, než od státu. Jenže to by musela být z jejich strany i snaha. Minimalně zapojit slavné odchovance, kteří by fungovali jako magnet pro potencionální sponzory. Vezmu příklad Martin Straka - Plzeň, Jaromír Jágr - Kladno, řada bývalých sportovců rozjeli vlastní sportovní střediska, stačilo je požádat o pomoc, možná by pomohli. Na jednu stranu je chápu a je to strašné, na druhé nesnáším lidi kteří říkají - "no ale stát nám na to nedá". Za těch 30 let od revoluce by si mohli uvědomit, že doba se změnila a nejen normální člověk se musí ohánět aby přežil ve světě, ale hlavně Sport jako takový.(28.12.2016)