Soudcova noc

The Star Chamber

Sudcova noc

Akční / Drama / Krimi / Thriller

USA, 1983, 109 min

Zlaté (a po čertech vděčné) téma v obvyklém Hyamsově rutinním zpracování. Hodně (a z pohledu dějovosti nešťastně) je zde tlačeno na neposkvrněnou morálku (zákonné právo má etickou převahu za každých okolností), což s odstupem času působí až naivně. Douglasova postava je tak nevěrohodně rozpolcena a pro své chování nemá dostatečnou argumentační (z pozice scénáře) oporu. V tomto směru je daleko přirozenější (a z mého pohledu i divácky příjemnější) postup u např. PŘÁNÍ SMRTI nebo MAGNUM FORCE, kde se nikdo nepokouší o alibistický konzervatismus za každou cenu. Korektnost až za hrob prostě málo kdy vede k filmově trvalejším hodnotám (měřených byť jen diváckým zájmem). II Scénář: Roderick Taylor, Peter Hyams. Hudba: Michael Small. 60%(15.1.2011)

Důkazy získané nezákonným způsobem mi v případě vražd nevadí. A taky mi nevadí, když je místo deseti vrahů omylem popraveno jenom osm vrahů a dva loupežníci. Ale rozhodně bych však nemohl žít v zemi, kde jsou odpadky v popelnici nedotknutelným soukromým majetkem, stejně jako odpadky v naběrači popelářského vozu a policie může začít hledat pistoli v kupě geneticky modifikované kukuřice až ve chvíli, když se smísí s ostatním odpadem uvnitř vozu. Takže za mne je vymahatelnost práva vytvořením neoficiálního týmu soudců naprosto v pořádku a proto jsem doufal, že spravedlnost dokáže zvítězit nad zákonem i zblble idealistickým hrdinou. Nestalo se tak, ale za to fandění to stálo.(10.11.2014)

Keď som tento film videl začiatkom 90tych rokov, bol som ním nadšený. Podobne kontroverzné právne a morálne záležitosti, kde sa ťažko hľadá pravda ma fascinovali a vyvolávali vo mne akúsi mladícku vzburu proti systému a spoločnosti. Samozrejme som im držal palce. Jediný výborný film Petera Hyemse, keď mal ešte možnosť rozvinúť svoju kariéru. Douglasovi podobné postavy svojho času svedčali (Čínsky syndróm, Kóma).(3.6.2012)

Já jenom doufám, že takový soudní dvůr doopravdy zasedá a rozhoduje. A doufám také, že zasedá blízko obou komor našeho parlamentu, aby to měl všechno pod kontrolou. Protože po rozhodnutí soudu osvobodit mutujícího Bártu očekávám brzkou nápravu, a to v podobě bezúročné půjčky na moje dodatečné vánoční dárky. (Filmfest Hurghada 2012, 13/67)(29.12.2012)

Nesouhlas soudců se špatným právním systémem vede ke uřízení speciální tajné skupiny soudců, která napravuje chyby. Ne každý na to má ale žaludek. Člověku se občas fakt zvedne žaludek nad tím, z jakých důvodů jsou pachatelé osvobozováni. Film je pěkně natočený, nenudí a je zajímavý. K tomu výborně obsazený.(9.5.2018)