Stockholm, má láska (festivalový název)

Stockholm, My Love

Dokumentární / Hudební

Velká Británie / Švédsko, 2016, 88 min

Mark Cousins

Anita Oxburgh
  • kaylin

Neneh Cherry pro mě byla do té doby neznámou osobností a popravdě, kdyby tomu tak zůstalo, asi bych se nezlobil. Film je jejím dokumentárním monologem, který v sobě určitě má nějaké hluboké myšlenky, ale mě Neneh Cherry nebavilo poslouchat a její hlas mě spíše uspával. Ani z toho architektonického hlediska mi to nepřišlo zajímavé.(26.7.2017)

Pod velice matoucím názvem se skrývá dokumentární esej o Neneh Cherry. Ta se na začátku tváří jako průvodkyně Stockholmem z pozice vystudované architektky, která se v tomto městě narodila a vyrostla. Jenže pak se Stockholm postupně dostává na vedlejší kolej a Neneh Cherry nebývale otevřeně mluví o svých nočních můrách. Často promlouvá ke dvěma mrtvým mužům: svému otci pocházejícímu ze Sierra Leone a ke Gunnarovi, švédskému staříkovi, kterého zabila. Ke konci nám Neneh i zazpívá, ale nenechte se mýlit, je zde hodně použité hudby: od Bennyho Anderssona (ABBA) až po Franze Berwalda. Kdyby ke konci komentář Neneh neumlkl vystřídán do obrazu vkládanými titulky, přidal bych i pátou hvězdičku. Netušil jsem, co od filmu mohu čekat. Rozhodně jsem dostal něco jiného, než slibovala synopse, ale pro mne to bylo nečekaně pozitivní překvapení.(6.7.2017)

• Laku

Tohle je přesně ten typ filmu, který se nebojím hodnotit špatně navzdory tomu, že jsem 90% času prospal. Ono se tam totiž vlastně nic nedělo. Hlavní aktérka se vyrovnává s traumatickou událostí. Řeknete si zajímavé, to bude silné... ale ona celý film s nikým nepromluví a obraz doprovází jen monotónní postsynchrony. Takže alespoň vizuální paráda a krásné záběry říkáte si? Omyl, točeno nejšpíše předloňským modelem mobilního telefonu.(4.7.2017)

• Nostos

No, ty vole...(3.7.2017)