O čo ide Idě (TV film)

Česko / Slovensko, 2016, 67 min

Tomáš Kudrna

Tomáš Kudrna

Ida Kelarová

Komentáře uživatelů k TV filmu (7)

Byl jsem trochu zmatený tím dětským doprovodným komentářem. Sice jsem byl za něj v podstatě rád (dokumenty se dnes zbytečně bojí voiceoveru), ale nějak mi ta holka zněla moc uměle. To je ale jediná výtka k tomuhle dokumentu, rozhodně nejlepšímu z české sekce Jednoho světa 2017. Pěkný film plný energie, hezky se doplňující s FC Roma.(15.3.2017)

Pět hvězdiček už i za tu ohromnou energii a to ohromné úsilí Idy Kelarové vrátit Romům jejich důstojnost. A za to, že to někdo zachytil na kameru. Takových dokumentů s romskou problematikou více. Důležitý je celistvý náhled. Na to dobré, ale i na to špatné.(30.5.2017)

Ide ide o to, že chce dokázať (takmer) nemožné. A darí sa jej to. Dostať rómske deti z osád, dať im nový zmysel života a šancu si to aj udržať. Samozrejme všetko ide cez to, čo im je blízke a v čom majú šancu, teda spev a tanec. Plus k tomu disciplína, cvičenie a vytrvalosť. Dokument je skvelo natočený, zásluhu na tom má aj charizmatická teta Ida a detský rozprávačský hlas s dospelým podtextom. Verím, že materiálu by bolo aj na seriál, ale boli vybrané silné momenty, zvlášť generálka v osade Hermanovce a to, čo po nej nasledovalo, keď mali slzy v očiach aj dospelí chlapci a chlapi. Jedinú pripomienku by som mal k tomu, že rómske piesne mohli byť doplnené titulkami, mal som silnú túžbu aj rozumieť textom, ktoré sa ich očividne dotýkali. –––– Jsme pěkná sebranka. Poznat to na tom, že někteří drží příbor, jako by ho viděli poprvé v životě. –––– Chci žít jinak, nez moje máma a táta. A teď nevím, jestli to půjde. –––– Udělala jsem přijímačky na konzervatoř v Košicích. A budu hrát v telenovelách!(8.4.2017)

Moc pěkně udělaný dokument, přesvědčivě vidět úporná snaha Idy Kelarové vytáhnout talentované děti z romských osad - ghet, odkud nevede téměř žádná cesta. Jak je obtížné a mnohdy až nemožné zavést alespoň dočasně těmto dětem do života nějaký řád, disciplínu... Škoda jen, že "hlavní hrdinka" (voiceover) byla dabovaná do češtiny (navíc způsoběm neodpovídajícím jejímu temperamentu) - to, myslím, dost ubralo na síle a přesvědčivosti zamýšleného poselství a získalo to nádech běžné reportáže z tuctové akce.(29.5.2017)

Upozorňuji, že recenzuji spíš Idu než dokument. Věřím, že by to Tomáši Kudrnovi nevadilo. Dokumentarista, který přispěl k romské tématice už v možná ještě podnětnějších Zatajených dopisech, celkem věrně přibližuje, o čo Idě ide. Kelarová, která by se mohla s nohama nahoře připravovat na muzikantský důchod po kariéře, v níž dokázala všechno, co jen lze, se už nějakou dobu rok co rok moří s nějakými 50ti hudebně nadanými romskými dětmi po republikách a pokouší se je naučit nejen zpívat, ale i fungovat tak, aby se mohly vyhrabat alespoň o píďu ze srabu, kam je uvrhly okolnosti. Okolnosti = mimo jiné my, přátelé. Kudrna pokrývá svým dokumentem běh programu ROMANO DROM v roce 2015, od náboru frekventantů v ubohých romských osadách po katarzní finále. Ke cti mu je, že nádeničinu práce s dětmi ulice a osad nelakuje narůžovo. Nechává sbormystryni & spol. na zkouškách i jinde kvílet, řvát, pochybovat, spílat a frekventanty podnikat to, co jsou zvyklí, totiž nesoustředit se, kouřit a chlastat, lhát a vysírat. Na druhou stranu z dokumentu jasně vyplývá, že děti, které jsou od batolecího věku zvyklé, že si většina lidí při setkání s nimi drží peněženku, spolehlivě vrací, čeho se jim od koho dostane. Idě vrátili perfektní koncert v "nějakém Rudoflinu". Proto: Nebuďme prosím debilové. Buďme jako Ida. Už kvůli sobě. Dokumentu lze vytknout jen to, že nejde o podstatně objemnější produkt. Jeden má pocit, že by se toho divák neznalý problematiky mohl dozvědět mnohem víc.(15.1.2017)

Ida sa snaží o stošesť no zmeniť rómsku mentalitu je mission impossible..(8.4.2017)

Co je naděje? Jaká je budoucnost? Co je to disciplína? Kdo jsou romové? Jak je mezi sebe zapojit jako rovnocenné členy společnosti? Čhavorenge.(18.2.2017)