Díra v hlavě

• Slovensko Diera v hlave (více)
Slovensko / Česko, 2016, 90 min

O tragédii Romů a Sinti za druhé světové války se nikdy a nikde příliš nemluvilo. Byli přitom vražděni po desítkách, stovkách, tisících. Na krajích masových hrobů, v koncentračních táborech, při cestách, puškami, kladivy nebo plynem. Mlčelo se o nich, protože dlouhá léta byly a jsou na společenském okraji. Přežili, ale každý z nich má svou paměť a jizvu jako důkaz. Dnes, když se náš svět opět fašizuje, jsou jedněmi z posledních svědků holocaustu. Žijí s dírou v hlavě jako s pečetí, znamením z minulosti. (Artcam Films)

CinemaView.sk (Juraj Kovalčík)

"Režisér sa nepokúša o ďalšiu obžalobu genocídy na základe starostlivého dokumentovania obecne neznámych udalostí. Sústreďuje sa na obete prenasledovania, na to, ako holokaust ovplyvnil a dodnes ovplyvňuje ich životy a na to, aké postoje k nim zaujíma majoritná spoločnosť." více

25fps.cz (Matej Sotník)

"Názov Diera v hlave ma dvojaký význam. Primárny je vecný (doslovný), nacisti skutočne vyrážali protagonistom Kirchhoffovho filmu diery do hláv. Druhotný význam sa viaže k pamäti človeka. Jej nerestnou schopnosťou či možno skôr defektom je zabúdanie." více