Medvěd Brigsby

• Nový Zéland

• Austrálie

Komedie / Drama

USA, 2017, 97 min

Pohodový snímek s originální zápletkou, který skrze laskavý humor odhaluje naše nejniternější emoce. Brigsby Bear Vás zaujme již od samotného začátku, kdy sledujeme hlavního hrdinu s mimikrami výborného Kyla Mooneyho, k němuž v jakémsi podzemním krytu prmlouvá jeho "otec" s mimikrami Marka Hamilla. Pokud si tedy, stejně jako já, nebudete pročítat obsazení, budete velmi příjemně překvapeni jak jeho účastí, tak i svižným příběhem, soundtrackem a poklidným spádem. Režisér Dave McCary na ploše čítající 95 minut vytvořil něco nového, něco úžasného a ojedinělého. Na film se totiž krásně kouká, což jde ruku v ruce s faktem, že se málokdy přestanete usmívat. Jen škoda, že film obsahuje několik hluchých míst, které kazí celkový dojem a narušují kontinuitu celého příběhu, potažmo i filmu. Až na tento drobný detail jsem se snímkem Brigsby Bear velmi spokojen, pročež ho mohu jen doporučit a zařadit do filmové kartotéky s tučným nadpisem "Feel Good Movies". Skvělá práce!(9.12.2017)

Už od Sundance se s Brigsby Bearem táhne dobrá pověst a překvapivě jí i dostál, opravdu to je vydařené indie, od kterého by člověk čekal, že si diváctvo na festivalech podmaní. Tajemný začátek filmu nejdřív navodí post-apo atmosféru, ale rychle se z toho vyklube něco kompletně jiného. Brigsby Bear je feel good film o smutné věci, výjimečný je v tom, že v podobných filmech o zotavování z únosu většinou divák soucítí s hlavní postavou především skrze to co si prožila během zajetí a následné těžké zotavení, filmy tak hrají především na smutnou notu. Brigsby Bear však volí cestu originální komedie, divák často neví jestli má s Jamesem (Kyle Mooney) soucítit a nebo se smát a snímek vlastně své smutné poselství skrytě nese až do finále, které je o to víc uspokojivé. Film tak plní svůj úděl komedie a přihazuje mnohé na vrch. Příběh, který sám o sobě není extra originální, volí velmi netradiční cestu, všechny klasiky jako je vypořádání se s minulostí, sžívání se s novou rodinou, objevování nových věcí a přátel tak vůbec nepůsobí jako klasické styčné body, které by se dali od filmu o traumatech z únosu čekat, ale spíš jako logické vyústění příběhu filmu, který ke každému z nich má svůj originální přístup. Brigsby Bear má navíc jedno eso v rukávu v podobě dětského seriálu, s kterým je děj pevně spjatý a tvoří velmi originální páteř celého filmu. Kyle Mooney je v hlavní roli naprosto skvělý, jako vtipný podivín, který má pobavit a zároveň vyvolat soucit plní úkol na jedničku, malou o to však víc důležitou roli si tady střihl i Mark Hamill. Za zmínku stojí i výborný Greg Kinnear v roli detektiva. Brigsby Bear je film, který dokáže vyvolat ten správný mix pocitů, aby dokázal pobavit, ale i tak trochu zapsat do paměti. 79%(27.11.2017)

"Brigsby Bear" alebo inak povedané - "Feel good film roku 2017." Poviem vám pravdu. Som rád, keď sa ľuďom podarí dať dokopy budget, tím ľudí a rozhodne sa natočiť film. Som plne za to. Pretože sa potom všetka tá radosť, vášeň a zanietenie dokáže preniesť na obrazovku a vnímame to spolu s hercami. Občas sa stane, že z toho vznikne obrovská apokalyptická katastrofa, ako napríklad v prípade filmu "Shockwave Darkside", ale potom je tu aj tá druhá strana, a presne tam by mi zapadol tento film. "Brigsby Bear" je podľa mňa ohromne príjemný film s veľmi dobrou atmosférou, neznámymi hercami (s výnimkou Marka Hamilla) a všetko to do seba príjemne zapadá. Možno je pravda, že sa dostaneme do pár klišé a rodičia mohli byť vykreslení o niečo lepšie, no ako celok podľa mňa film funguje fantasticky. Chcel som vidieť Jamesa ako dokončí svoj veľký Brigsby film. Chcel som vidieť ako sa bude ľuďom páčiť, chcel som vidieť ako to všetko dajú dokopy a rovnako som chcel vidieť ako sa rodina postupne konečne spojí a budú schopní podporiť svojho strateného syna v jeho životnom diele. Vieme, že to príde, ale presne ako som povedal, človek to chce vidieť a teší sa na to. Dokonca scénka, kde sa James stretne opäť so svojim "otcom" je vynikajúca. Neviem čo by som mohol viac povedať. Priateľstvo je úprimné, radosť je úprimná, všetko na tomto filme je v mojich očiach úžasne úprimné. A keď sa náš hlavný hrdina na celý svet pozerá so svojim nevinným pohľadom. Jeho hlášky ma pobavili a keď prišli, tak som sa smial poriadne. Áno, je to viac dramédia než komédia, no vôbec mi to nevadí. "It´s dope as shit!" "Brigsby Bear" je podľa mňa ako Disney film bez disneyfikácie. Taký, aký som vždy chcel vidieť. A to je signál veľmi silného titulu. A jediné čo môžem ešte dodať je: "Čeknite si ho a naplno užite. Za seba hovorím áno. Hodnotenie: A(10.11.2017)

Naivní, divný, ale jinak pěkný, hodně pozitivní a i dost originální film a to nejen námětem, ale i průběhem. Čistá komedie to určitě není, spíše feel-good dramedy s pár hláškami a cringe momenty. Překvapí výborné herecké obsazení jak hlavních, tak vedlejších rolí. Scény s natáčením filmu mi přišly zdaleka nejkouzelnější a nejemotivnější. Příjemná indie pocitovka, upřímně natočená i zahraná.(4.2.2018)

Hodně originální nezávislý americký divno-film (odstartuvší na Sundance), který v sobě mísí hned několik zajímavých rovin - psychologické drama reflektující Stockholmský syndrom, nezávislou americkou komedii a její tak typickou poetiku, v tomto případě cílenou i oslavující geeky, volné aluze na hrané filmy s medvědem Paddingtonem a ovšem tou zdaleka nejnosnější je ,,ošvédování" fiktivního seriálu Dobrodružství medvěda Brigsbyho - Michel Gondry se musel ve své střižně obracet, Prosíme přetočte bylo vyrovnáno... Atmosférou a vyzněním mi ale Brigsby Bear asi nejvíce připomínal skvělý britský indie divno-snímek Frank...(4.12.2017)