Můj dům v Umbrii (TV film)

My House in Umbria

Môj dom v Umbrii

• Nový Zéland

My House in Umbria

Velká Británie / Itálie, 2003, 99 min

• FireFox

Od filmu s tak kvalitním obsazením jsem čekala víc. Pátrání po pachateli exploze - zdánlivě hlavní motto příběhu - nakonec nebylo vlastně tak důležité. Mnohem zajímavější mohlo být vykreslení jednotlivých postav, což se až tak úplně nezdařilo (vlastně v jednom případě hlavní hrdinky ano, ale směr jakým se vývoj její postavy ubíral byl spíš k pláči - z laskavé starší dámy ve věčně přiopilou "svůdkyni" s pochybnou minulostí). Dobré tak zůstalo vlastně jenom umístění děje do prosluněné Itálie mezi romantické olivové háje.(18.2.2009)

Kreslení depresivních obrázků souvisejících s traumatickým zážitkem může být terapií zrovna tak jako psaní zamilovaných románů. Myslím, že pro paní Delahuntyovou představuje literární činnost útěk od prožité reality do světa iluzí a šťastných konců - a nejspíš jí pomáhá víc než alkohol. Nejen kvůli policejnímu vyšetřování poskytne ve svém domě přechodný azyl nesourodé trojici cestujících, kteří spolu s ní přežili výbuch bomby ve vlakovém kupé … Komorní drama, které neřeší dopadení pachatele teroristického útoku, ale snaží se přiblížit vztahy mezi dočasnými obyvateli útulného a bezpečného domu a odhaluje tajné zákruty lidské duše. Leccos zůstává povrchní a nedokončené a především závěr je příliš nepravděpodobný, i tak 3,5*. Přitom není bezpodmínečně nutné, abyste cítili nějaké zvláštní sympatie k paní Delahuntyové, popřípadě k dalším postavám - včetně potencionálního teroristy.(18.2.2009)

• waits

Dobre obsazeni a jako obvykle zajimava Maggie Smith. Predlohu jsem necetl, a mozna to je chyba, protoze jsem behem filmu pomerne dost tapal, pokud jde o prosty fakt, coze nam vlastne bylo predlozeno. Snimek chvilemi vypada jako epizoda z rady Hercula Poirota, chvilemi vypada jako reklama na Umbrii (krasny dum), podivne prostrihy, vypraveni v ich forme hlavni hrdinky, ktera ale moc sympaticky nevyzniva...nevim, priznam se, ze jsem byl trochu zmaten. Jo, a u vecere to diky obsazeni vypadalo tak trochu jako konkurs na Harryho Pottera:)(18.2.2009)

Příjemná atmosféra, velmi dobře do své role obsazená Maggie Smith. Naivita filmu ladí s přostředím. Stejně se ale film z průměru nevyhrabe, což zdá se nejspíš ani nebylo zamýšleno. Sama si také nedovedu představit, jak by lepší scénář, obsazení, režie či cokoli jiného mohlo úrovneň kamkoli pozvednout.(21.2.2011)

Príjemný odpočinkový film mi trocha pripomenul Scottov Dobrý ročník, ale to predovšetkým prostredím, inak sú si filmy tématicky odlyšné. Maggie Smith je výborná herečka a tu to naplno ukazuje (cena Emmy a nominácia na Zlatý glóbus), no za povšimnutie určite stojí aj Ronnie Barker alebo Giancarlo Giannini s podobnou úlohou ako v Hannibalovi len so šťastnejším koncom. Prvá polovica filmu nesúca sa v hesle ,,Carpe diem" s čarovným nasnímaním krás Umbrie je príjemne idylická a ukazuje aký bezstarostný vie život byť. S postupným príchodom Chrisa Coopera však prichádza aj niekoľko zásadných zvratov, ktoré mu až natoľko neprospievajú, hlavne pokiaľ ide o načrtnutie kriminálnej zápletky o ktorej sa ani nedozvieme či je pravdivá.(8.12.2008)

• - Magiie Smithová získala za svou roli cenu Emmy. (Elisebah)