Povídky malostranské: Doktor Kazisvět (TV film)

Drama / Komedie

Československo, 1984, 35 min

Idylický svět malostranských uliček a zákoutí očima tehdy sotva jinošského Jana Nerudy nám dnes může připadat více muzeálním než nadčasovým, což ovšem podstatně snižuje autorův břitký smysl pro humor. Líbezný kolorit panoptikálních figurek v sobě postihuje řadu neměnných lidských vlastností a postavy, s nimiž nás autor postupně seznamuje, vždy oplývají výjimečným specifikem, pro něž se stávají nezapomenutelnými a charakteristickými. Předmětem povídky o uzavřeném podivínském lékaři, který ponořen do citátů z antické filozofie odmítá jakýkoli zájem o svou osobu, je myšlenka materiálního oproštění a všímání si duchovních a přírodních krás jako plnohodnotného naplnění existenciálního bytí, přičemž téma i přes hmatatelný tragický podtón neopouští styl ironické nadsázky. Mistrovsky vyvedená titulní role vynikajícím Viktorem Preissem je následována neméně skvělou kreací Jany Hlaváčové a dalších hereckých velikánů. Kdeže loňské sněhy jsou. Zaplaťbůh za tyto poklady archivu, neboť bez nich bychom jen stěží věděli, čemu se v Čechách kdysi říkalo klasické herectví.(21.9.2010)

Pokud jste se nějak blíže zajímali o literaturu Jana Nerudy tak jistě víte, že, jeho pohled na svět zvláštních lidiček má jemnou ironii, ale také moudrou laskavost. Myslím, že se zde podařilo ztvárnit bizarní postavičku doktora Kazisvěta v podání Viktora Preisse s virtuositou zkušeného herce. Ostatně vždycky jsem měl rád a mám pořád filmy ze staré Prahy, kde defilují rázovité postavičky, ale i pitoreskní figurky, které vtiskli třeba zrovna mé oblíbené Malé Straně jakýsi svérázný až poetický ráz svojí podobou a možná i profese, která zjevům staré Prahy slušela i patřila. Nerudovský svět, hantýrka a slovníček dob jeho próz je krásně zachován. To jeden z hlavních důvodů proč se mi líbilo toto televizní zpracování.(15.12.2009)

Tady jsem se zamilovala do Viktora Preisse a dlouho ho měla podvědomě spojeného s jeho postavou doktora Kazisvěta. Mám ráda všechny povídky malostranské, ale tahle se mi líbí nejvíc. Víc a přesněji než bych to dokázala já popsal tenhle příběh Radek99. A vůbec by mi nevadilo, kdyby se mezi námi vyskytovalo více takových solitérů. Pro mě za 5 *.(25.10.2009)

Krásné zpracování Nerudy. Neruda uměl dělat figurky a jeho podivíni jsou nádherní. Doktor Kazisvět Viktora Preisse je famózní, ale dík také Janě Hlaváčové. Slovní výměny mezi ní a jejím panem doktorem jsou parádní. Kdo nezná - jedná se o jednu z povídek Jana Nerudy. Viktor Preiss hraje doktora, který převzal úspěšnou praxi svého otce. Jeho knihomolstní a nespolečenské chování odežene všechny pacienty k jeho konkurentovi. Až jednou ...........a tak se mu začalo říkat Doktor Kazisvět.(30.8.2006)

Výborné televizní inscenování Nerudovy povídky Doktor Kazisvět. Ty typické Nerudovské ,,figurky", s nimiž později pracovali i kupříkladu Jaroslav Hašek či Bohumil Hrabal, kteří je ale zapojovali do konotací spíše humorných a úsměvných, vidí Jan Neruda především v tom tragickém rozměru jejich existence a pohled humorný je zatlačen trochu stranou. Nejinak je tomu i v Hášově televizní adaptaci. Doktor Kazisvět je přesný obraz duševně silného jedince - solitéra, jenž pronikl díky vzdělání k pravé podstatě věcí a spíše než o materiální prospěch a dostatek mu jde o duchovní hloubku, což mu ale jeho maloměšťácké okolí zákonitě nemůže odpustit a tak se v kauzalitě běhu věcí a lidských pomluv stává Doktorem Kazisvětem... Ona hranice mezi slávou (a životem celebrity) a vyobcováním z komunity je tak tenká...(1.1.2008)