Dozvědět se pravdu znamená navždy ztratit iluze. Mladá novinářka Marta najde na Nový rok v předzahrádce hlavu svého bratra, zabalenou v igelitové tašce. Strašlivý nález ji vtáhne do příběhu, ve kterém se mocní představitelé státu neštítí žádného zločinu, jen aby si upevnili pozici neomezených vládců. První rok mladé slovenské republiky je důvodem oslavy pro řadu lidí – například krále podsvětí Efendiho nebo pro Prezidenta. Jen Předseda nemá důvod se radovat. Kdysi pomohl do funkce Prezidentovi, jenže ten teď odmítne jmenovat ministrem Předsedova syna. Jak tedy hlavu státu přinutit, aby poslouchala? O několik měsíců později Prezidentova syna za bílého dne zmlátí organizovaná skupina útočníků a odvleče jej do zahraničí… Slovenský film režisérky Mariany Čengel-Solčanské je politickým thrillerem, natočeným podle skutečných událostí, jež v polovině 90. let otřásly republikou a jež mají dodnes neblahý vliv na slovenskou společnost i tamní politickou scénu. (Česká televize)

Gardenboy

Keď som videl prvý krát plagát k filmu, povedal som si, že pôjde zase o nejakú umeleckú vzťahovú pizdovinu. Vôbec to nevyzeralo lákavo. Potom však prišiel trailer a očakávania sa výrazne zdvihli. A keď prvé hodnotenia boli takmer všetky pozitívne, bolo rozhodnuté - pôjde sa do kina. Som milo prekvapený. Prvá pol hodina naznačuje skôr nudnú dialógovú politickú drámu, ale ako sa príbeh ďalej rozbieha, napätie graduje, posmešky divákov ustupujú a po záverečných dvoch (!!) strhujúcich vyvrcholeniach nastáva v sále hrobové ticho. Režisérka ide modernou, povedal by som až Nolanovskou cestou - rozplietanie súvislostí a vzťahov, až miestami máte pocit, že pozeráte iný film (schválne si pozrite Batman začína od Nolana - prvá trištvrte hodina vynikajúca psychologická dráma ktorá o Batmanovi - v dobrom - ani nesníva), no všetko do seba postupne zapadne. Kramár je najslabší článok filmu a logo VUB banky bolo v tom čase iné. ()

pirulka

Tu ani tak nejde o samotný film, jeho spracovanie či výkon hercov, ale o uvedomenie si, že to celé vychádza zo skutočných udalostí, ktoré ľudia reálne žili. Vďaka tejto snímke, ktorá ma podnietila ku sledovaniu ďalších dokumentov, videí..či rozhovorov som mala možnosť dozvedieť sa oveľa viac o živote aký sa žil na Slovensku, keď mňa zaujímalo akurát tak kde mám cumeľ. Je dôležité aby sa nakrúcali podobné filmy, aby mladí ľudia nezostalo v nevedomosti, a aby sa niečo podobné nikdy neopakovalo... ()

Saintcrux

3 hviezdičky za spracovanie filmu, ktoré je niekedy až moc rozkuskované a má pár negatív. Ale pridávam ďalšiu hviezdičku za to, že vôbec film s takou odvážnou tématikou vznikol a ešte k tomu v podmienkach aké sú na Slovensku. + tento film určitou časťou prispel k tlaku ohľadom zrušenia amnestií. ()

Demonic189

Nesúrodý zlepec scén a nechutný guláš postáv, ktorý vo výsledku nedáva žiaden zmysel. Názov ÚNOS a pritom hrá tento únos asi tak tretie, až štvrté husle (mladý Kováč je na scéne tak 5 minút). Príbeh je skutočne mimo, herci sú zväčša poslabší (pri mnohých ani neviem koho vlastne hrajú - TOP je Mečiar! OMG! ) a hlavne chýba výrazná hlavná persóna, ktorej by som vedel fandiť. Všetci aktéri sa tu jednoducho len tak motkajú a občas podľa scenára sa mihnú na scéne. Slabota, kde jediné pozitívum vidím v tom, že som konečne opäť videl náš snímok. ()

Forty-

Perfektna tema, ako prihravka pred prazdnu branu. Spracovanie slabe. Chaos v postavach aj pre znalcov situacie, nepresvedcive obsadenie (Kramar ako Meciar), nekonzistentny dej, slabo rozvinute postavy, slaba dramaticka zlozka. Viac nez napatie som pocitoval frustraciu. Ludia, pre ktorych je tato tema nova to mozu rovno zbalit, vobec sa to bez dodatocnych znalosti neda pochopit. Velke Sklamanie. ()

mazic odpad!

vrchol slovenské kinematografie při které se ztráceli i slováci (dle místních komentů) já se ztratil asi po 15 minutách a spokojeně usnul. Závěr si vychutnal znásilnění a spokojeně film ohodnotil..... ()

degster

Ako môže dopadnúť pokus o vysporiadanie sa s minulosťou jednej krajiny, ktorý nie je zrozumiteľný nielen mimo hraníc Slovenska, ale ani generácii, ktorá to už nezažila? Príbeh z rýchlika, bez hlavnej postavy, bez vysvetlení. ()

bearmeedek

Do dnešního dne převážně samá slovenská hodnocení. A převážně nízká. Dnes má být v TV, tak uvidíme, co na to naši. Mně se film líbil. Začátek trochu rozpačitý, ale potom už to funguje. Coby zahraniční občan jsem se nepatlal v tehdejších událostech na Slovensku a jen přejímal zprávy z médií. „Únos“ mě to více „vysvětlil“ a zároveň mě i kapku vyděsil. Pocházíme přece z jedné země, a pokud se toto děje u sousedů, co se asi děje u nás? Podstatné je, že u tohoto příběhu si nemůžeme říct: „Je to jenom film.“ Různí remcalové by si asi představovali severskou kriminálku nebo epizodu z jakékoliv Policie … Mně toto zpracování docela vyhovovalo. ()

GTS_PUNK

Deväťdesiate roky boli na novovzniknutom Slovensku skutočne temným obdobím. Počas nich sa rýchlo začali objavovať mnohí zbohatlíci a rôzne existencie, ktoré si kadejakými praktikami razili svoju cestu ku "sláve a moci". Nikoho panovanie však netrvá večne, každá minca má dve strany, a preto si v tomto období svoj čas na "výslní" mnohí neužívali dlho. Rovnako to bola aj doba špinavých politických hier, v ktorých bola namočená nielen vládnúca strana, ale aj najvyššie štátne inštitúcie. A práve jednu z najzásadnejších udalostí moderných slovenských spoločensko-politických dejín predstavuje vo svojom filme podľa skutočnosti režisérka Mariana Čengel Solčanská. Únos prezidentovho syna. V časovom rozmedzí niekoľkých rokov dejová línia filmu sleduje hlavné, rovnako aj vedľajšie postavy, ktoré sú spojené s týmto prípadom, a takisto aj udalosti ním ovplyvnené. Postavy v snímku síce vystupujú iba pod krstnými menami, prípadne prezývkami, ale väčšine divákov je zrejme hneď jasné, kto koho zo skutočného sveta predstavuje na filmovom plátne. Snímok a príbeh podľa skutočných udalostí, ktoré predstavuje, je v našej krajine bezpochyby veľmi dôležitým, ale ako takmer väčšina filmov, ani o ňom sa nedá hovoriť ako o bezchybnom. Pravdupovediac, táto dráma z roku 2017 má od dokonalosti ďaleko. Jej najsilnejšou, no zároveň aj najproblematickejšou stránkou, je príbeh, konkrétnejšie však jeho zloženie či koncepcia. Rozkúskovanie na viaceré pasáže rozdelené na niekoľko rokov síce tvorí dôležitú postupovú mozaiku, ale čím ďalej sa kopia, tým viac má divák pocit, že mu takýto spôsob príbehového rozprávania priveľmi nesedí. Nie preto, že by bol spracovaný zle, ale kvôli tomu, že niektorým scénam, a takisto aj postavám, by sa patrilo dať omnoho väčší priestor, než aký vo filme dostávajú. Stretávajú sa tu dva "svety" - krátke, ale o to silnejšie a údernejšie scény, ktoré diváka naozaj zaujmú, a potom tie dlhšie, ale nezáživnejšie scény, viackrát zbytočne naťahované, niekto by mohol povedať až nudné. Potencionálna neuveriteľná sila celého príbehu sa iba kvôli takejto, povedzme, drobnosti mení na síce zaujímavý a pozerateľný, ale filmovo priemerný počin. Podobné je to aj na hereckom poli. Tu však treba na obranu tvorcov jedným dychom dodať, že priemernosť väčšiny hereckého obsadenia vyplýva z veľkého množstva postáv a časovej limitácie, ktorú tá či oná postava dostáva. Nemožno sa preto veľmi čudovať, že najlepšou postavou je tá hlavná - mladá novinárka Marta, ktorú stvárňuje vskutku sympatická Rebeka Poláková. Okrem nej za zmienku stoja ešte Maroš Kramár v roli Predsedu a Milan Ondrík ako Chalanisko. Čo sa týka ostatných filmových aspektov, je potrebné spomenúť vcelku kvalitnú výpravu, pričom niekoľko známych lokácií má možnosť divák vidieť z iného uhla ako obvykle, a takisto v ničom nezaostáva ani kamera. Tá v niektorých scénach pôsobí ľahkým alternatívne ladeným dojmom, ale ten celkom rýchlo pominie. Únos je, ako už bolo spomenuté, jedným z najdôležitejších slovenských filmov. Nie kvôli svojmu spracovaniu či kvalite, ale kvôli odkazu, ktorý svojím príbehom zanecháva. Zanecháva odkaz temných deväťdesiatych rokov, na ktoré by sa nikdy nemalo zabudnúť už len z toho dôvodu, aby sa nikdy žiadne podobné roky nezopakovali. Pri pohľade na snímok z čisto filmového hľadiska sa však jedná o priemerné dramatické dielo, ktoré nesklame, ale ani nenadchne. Také niečo medzi. () (méně) (více)

E lan

Dlouho jsem přemýšlel jestli * nebo **. Hodně nepovedený film, špatný scénář, herecké výkony nevýrazné a důležité události proběhnou tak nějak na pozadí. Prostě nepovedené od začátku do konce... ()

winstonik

Malá rekonštrukcia nepodstatných udalostí zo života zmrdov, hajzlov a sviniarov, teda zakladateľov Slovenskej republiky. ()

mirak2

Akokolvek sa nas tema filmu dotyka, film ako taky je hrozny. Jeden velky bordel, dej nedava zmysel (clovek, ktory o problematike nema ani tusenia zrejme po filme vobec netusi, o com vlastne bol), dialogy akoby ich pisal 16rocny pubertak, nastastie herecky to nebolo az tak tragicke. ()

celticek

Dost nepřehledný děj, ale ještě tomu dám šanci. Mnoho lidí film chválilo, ale už od prvních minut jsem tak nějak tušil, že to nebude to pravé ořechové. ()

Scraffy

Celkom dobre podaný a zahraný film. Príbeh to má kvalitný a je sa čoho držať, len scenár k tomu je napísaný ako keby za jednu noc. Všetko sa tam deje veľa rýchlo alebo dokonca vôbec. Najviac mi tam chýbala časť o ktorej je vlastne celý film. Je tam jeden záber, ako ho nakladajú do auta a potom hneď, ako je už u lekára. Pritom toto je najpodstatnejšia vec z celého filmu a nie je tam! ďalej tam chýba, ako sa prezident cítil, keď mu bol syn unesený. Veľké nedostatky tu. Réžia je veľmi chaotická a nesústredená. Strih je naozaj strašný a behá od jednej veci ku druhej. Mohlo to byť oveľa lepšie. Ale nápad cením a nech len slováci točia podobné filmy. Neskôr sa možno zadarí... ()

Sebastianek1

Splácina. Film, který mohl být výpovědí politické situace na Slovensku a vyšla z toho nepřehledná, zmatená konina, která třeba mě neobeznámila s ničím. ()

Uesbe

Toto je skrz-naskrz slovenský film: chaos? po celú dobu....pátos? náboženský aj politický.....absurdita? ó, áno....chľast? poctivo! a navrch kopy a kopy násilia vo všetkých tvaroch a farbách. ()

papadoce

Totálne päť hviezdičkový film. Má až neuveriteľne dramaticky stúpajúcu dejovú krivku, je mrazivo znepokojujúci, ale hlavne má zmysel. Prvotriedne herecké obsadenie zahralo na všetkých frontoch prvú ligu. Nehovorím ale iba o známych tvárach, ale úplne o všetkých účinkujúcich.Tlieskam všetkým tvorcom, a osobitne režisérke. Je až neuveriteľné a totálne smutné, že Slovensko sa za tak krátky čas svojej samostatnosti dostalo do podobnej situácie už po druhý krát a opäť s dosahom na najvyššie miesta. Len vtedy to bol Mečiar, Lexa, tajná služba a obeťou Remiáš a ďalší a dnes to je Fico, Kočner, prokurátori a sudcovia a obeťami Kuciak s priateľkou a množstvo tých, ktorí prehrali svoje spory v boji proti peniazom a moci. Je na zaplakanie, že ľudia toto dovolili znova, je žalostné, že niekto môže takto bez chrbtovej kosti ničiť životy iných a potom si spokojne užívať život vo vile a na jachtách. A je vskutku pozoruhodné, že takýto film osciluje v modrých, zatiaľ čo p******y tlačíte k osemdesiatkam. Rozhodne sa jedná o nad priemer. Mrazí ma z pravdy. ()

haffen

Film celkom prekvapením zvlášť po tých režisérkyných neslávnych filmových úletoch. Film je o režime, ktorý tu vládol v 90 rokoch na čele so zločincom Muftym, SIS ktorá pracovala pre úzku skupinku ľudí. A samozrejme mafia, vďaka ktorej bežne vybuchovali autá a sem tam sa našla nejaká tá hlava na kapote. Po premiére dávam 4*. Aj keď asi len z princípu, pretože dejovo to bol miestami chaos zvlášť pre toho, čo netuší čo sa v reále stalo. Rozhodne by tomu pomohlo 20 minút navyše, kde by sa vysvetlilo o čo ide a človek mohol viac spoznať hlavné postavy. Nič netušiaci divák sa asi bude márne snažiť pochopiť o čo tam ide a prečo tam ide. Bol som na premiére. Kino bolo síce len do slabej polovice zaplnené, ale na konci filmu bolo v sále hrobové ticho a akási naštvanosť v tvárach ľudí. Takže to asi padlo na úrodnú pôdu. No a teraz film o Ficovi, Gorile... Takže určite sa oplatí ísť do kina, len niečo o tom musíte vedieť. :) ()