Dozvědět se pravdu znamená navždy ztratit iluze. Mladá novinářka Marta najde na Nový rok v předzahrádce hlavu svého bratra, zabalenou v igelitové tašce. Strašlivý nález ji vtáhne do příběhu, ve kterém se mocní představitelé státu neštítí žádného zločinu, jen aby si upevnili pozici neomezených vládců. První rok mladé slovenské republiky je důvodem oslavy pro řadu lidí – například krále podsvětí Efendiho nebo pro Prezidenta. Jen Předseda nemá důvod se radovat. Kdysi pomohl do funkce Prezidentovi, jenže ten teď odmítne jmenovat ministrem Předsedova syna. Jak tedy hlavu státu přinutit, aby poslouchala? O několik měsíců později Prezidentova syna za bílého dne zmlátí organizovaná skupina útočníků a odvleče jej do zahraničí… Slovenský film režisérky Mariany Čengel-Solčanské je politickým thrillerem, natočeným podle skutečných událostí, jež v polovině 90. let otřásly republikou a jež mají dodnes neblahý vliv na slovenskou společnost i tamní politickou scénu. (Česká televize)

kingpsch

No ked tento film vyvolal taku vlnu verejnej diskusie k teme amnestie tak by ma zaujimalo co by urobil taky ktory by naozaj za nieco stal.Ale opat sa len potvrdilo ako ten narod hlupne! ()

Elephant13

Hrozně se to vleče. Námět se mi líbil, ale zpracování nevypadá už tak slavně. Zajímalo by mě, kolik se při natáčení spotřebovalo cigaret. Každý se tváří drsně a potahuje kouř, jako by na tom bylo něco extra. Kdyby ten kouř nepotahovali film by byl rázem o dvacet minut kratší. ()

NeMiQ

Neviem prečo som mal počas celého filmu pocit, akoby sa snažili postavy čo najmenej oslovovať menami - Mečiar, Kováč, Lexa a podobne - ako keby to bolo tabu. Navyše v tomto prípade keď sa Kramár na Mečiara nepodobá absolútne ničím, tak to vôbec nepomáhalo divákovi a vpodstate počas celého filmu som sa s tým obsadením nevedel stotožniť. Aspoň mu mohli prefarbiť tie ryšavé vlásky a vypchať oblek, nech má aspoň zozadu/z ďalej autentickejší vzhľad. Bez hlbších historických poznatkov bol dej nie jednoduchý na pochopenie a mne prišiel dosť chaotický. Na jednej strane snaha o akési dodržanie časovej línie s presnými dátumami avšak to bolo málo vypovedajúce. Tak ako sa na konci dozvedáme čo sa ďalej dialo s postavami, tak isto by sa hodilo na začiatku nejaké intro s úvodom do deja a obdobia. Téma dobrá, ale zaslúžila by si lepší remake. ()

jefimyc

toto je slabucky film, nehodny tak zavaznej temy meciarizmu. Solcanska nechape filmove umenie - uz od Hitchcocka plati, ze film ma vyobrazovat a nie rozpravat a Unos je cely zlepeny v nezrozumitelnych dialogoch...cele zle!!! ()

magu

Celkom obyčajne šedý slovenský film, ktorý z pohľadu filmárčiny neprináša nič nové a nikam našu kinematografiu neposúva ani nevylepšuje. Ostal by bez povšimnutia, keby nehovoril o takej významnej téme, akou únos prezidentového syna a vražda Remiáša naozaj je. Hodnotenie zvyšujem aj preto, že: 1. film prispel svojou čiastkou k zrušeniu Mečiarových amnestii, 2. po 20 rokoch už si na tento prípad málokto spomína a zabudnúť veru netreba, 3. mladá generáciu o takomto zneužívaní politickej moci v našej krajine možno ani netuší, 4. nechápem ako môžu ľudia ako Predseda V.M. a Chalanisko I.L. chodiť s kľudným svedomím po svete, 5. s vyšetrovateľom Vačokom a pani Remiášovou som sa osobne stretol a poviem vám, že takýchto Silných ľudí na Slovensku veľa nie je. ()

solisoli

Úzkoprsý prehľad udalostí neprofesionálnym detinským spôsobom, kde nebolo porozumené temer ničomu. Nedalo sa to zaradiť vôbec nikam, pretože žiadnu pozíciu to nemalo. Dá sa iba jedno usúdiť, že niekto zhovädil to, čo sa zhovädiť nemalo. Nakoniec to zapadne do útrob zabudnutia a nie, ako dôstojné svedectvo. Tu Čenger by bolo múdre vykopať z filmového remesla. ()

PamelaJJK odpad!

Ve spoustě zde uvedených recenzí jsem četl o slabším začátku, ale... Nevím kam až lze stopáž díla považovat za začátek filmu. Jestliže ale po více než 1/3 stopáže je to stále neskutečně chaotická slabota bez náznaku děje a bez špetky atmosféry a čehosi zajímavého, tak je asi něco špatně... I kdyby zbývající necelé 2/3 (když vezmu v potaz titulky, tak možná i jen 1/2) Únosu byly nadpozemsky geniální (čemuž vůbec nic - ani zdejší recenze - nenasvědčuje), tak se to z bahna a sraček odpadu nevyhrabe. Navíc je film neskutečně tragicky nazvučený. Přestože jsem skoro čtyři roky žil a studoval na Slovensku a se slovenštinou nemám sebemenší problém, tak postavám často není vůbec rozumět... Tohle je ztráta času, mačkám stopku... Těšil jsem se na, zde vyzdvihovaného, pana Kramára, ale i ten mě zklamal. Velké meganadhodnocené meganic. Dál se k tomu vyjadřovat je opět ztrátou času. Odpad. ()

kacer4

Myslel som si, že existujú dve možnosti. Prvá je, že by spravili takmer doslovný prepis čiernej histórie našej krajiny. Druhá je, že konkrétne udalosti použijú ako hrubú inšpiráciu a budú sa snažiť natočiť chladný politický thriller. Ale výsledok je tretia možnosť, ktorá podľa mňa nemala vôbec byť. Človek, ktorý nemá postupnosť udalostí naštudovanú, bude tápať a veľa krát nechápať. Veľa vecí sa udeje takmer bez vysvetlenia resp. hlbšieho príbehu (napr. vykradnutie VUB). Film mohol byť minimálne o pol hodinu dlhší a konkrétne scény mohli byť dlhšie resp. prepracovanejšie. Nechcem film kritizovať, ale nedokázal sa vymaniť zo slovenských mantinelov. Ale na druhú stranu, má dosť veľkú výpovednú hodnotu (aj keď pre pohnutie svedomia v dotyčných osobách to asi nebude stačiť). Po druhom videní upravujem hodnotenie. Predsa len to nebolo až také chaotické ako sa na prvý pohľad zdalo. ()

BarVo

Film môže fungovať len na Slovensku, čo v tomto prípade asi úplne stačí. Viem sa stotožniť s mnohými výčitkami tu uvedenými, za mňa pridám nepochopiteľný odstup od ústredných postáv, keď beží jedna scéna za druhou bez šance priblížiť sa k nim viac. Žiadna emócia, strach, zimomriavky, nič... V tomto sa režisérka až priveľmi spolieha na pamäť diváka a snaží sa vytrieskať akú takú emóciu aspoň z postavy matky, čo je však lacné - nič v zlom. Hodnotenie je ale v tomto prípade veľmi subjektívne, s odretými ušami za 3. ()

BlueNeon81

Únos je bez pochýb dielo, ktoré vo fonde slovenskej kinematografie rozhodne chýbalo. Po filmoch Lóve, či Kandidát, je tu ďalšia žánrovka, ktorá pôsobí prirodzene. Nebudem písať to, čo ostatní, z kina som odchádzal so stiesneným pocitom, čo je samozrejme dobré znamenie. Plné hodnotenie nedávam, pretože aj keď sa niekoľko vecí vynechalo, tie veci, ktoré ostali, mohli byť o trošku viac popísané, nech súčasná generácia ľudí narodených po roku 1989 nemá z neznalosti problematiky menší hokej. No a ešte na margo ostatných komentujúcich: toto je druhýkrát, čo vytýkam ostatným, že sa na slovenskú a zahraničnú kinematografiu nepozerajú rovnako. Tomuto filmu už niektorí vytýkali používanie vulgarizmov, ale keď akýkoľvek americký film sa pýši slovom "fuck" podaným sto, dvesto, tristo, päťsto krát, tak je to "ok". Akože vážení, haló? Ďalšia vec je produkcia. Ten film je jednoducho nízkorozpočťák a maximálne bude rotovať v slovenských a českých kinách, nikdy tu nevznikne megarozpočtový lokálny film, ktorému sa reálne vráti tak možno stotina z projekcií kina, tak trošku aj na toto prihliadajte. ()

vojaksvejk

Slovenskí filmári znova ukázali, ako sa to nemá robiť. Práve som sa vrátil z kina a je mi ľúto času, ktorý som tam zabil. Chvíľami som nevedel, či sa film nevolá K*kot. Film účelovo preplnený vulgarizmami. Herecké výkony ťažko podpriemerné, snáď s výnimkou Ondríka. Artikulácia mizerná, občas im nebolo rozumieť. Čo mali zjavenia v Litmanovej a odrezaná hlava s hlavným dejom, som nepochopil. Pozliepaný scenár, ťarbavý dej, ploché charaktery, z každého rožku trošku, ale všetko nedotiahnuté. A čo to malo spoločné s Dominikom Dánom, som už vôbec neodhalil. Asi len časť motívu. Skrátka ťažká nuda. Po filmovej a umeleckej stránke slabé. ()

Tomko87

Politický thiller, ktorý je viac thiller, ako politický. Samozrejme, treba film brať ako dielo, inšpirované skutočnými udalosťami, nie ich autentické prevedenie. Naši herci boli perfektný . Od Kramára ako Mečiar, po Heribana z Hornej Dolnej ako mafiána Síkoru. Vo filme samozrejme inak nazvaného. Po Učiteľke, Červenom kapitánovi je pre mňa Únos ďalší vydarený ,,náš,, film. ()

Anetulicek

Po tom čo som film absorbovala, musím zhodnotiť, že na Slovenskú tvorbu je to úctihodné...Možno preto, že jej film inšpirovaný podľa tzv. skutočných udalostí. Chválim výkon hlavnej predstaviteľky, v úlohe Marti. Všetko nejako do seba zapadalo...Niečo som si vybavila z detstva a to čo som v tom veku v správach postrehla... Na môj vkus použitých priveľmi vulgarizmov...Tak za 4* ()

Georgeton

Ťažko sa odbremeniť od pocitov čo sa v skutočnosti stalo a aký vplyv mala táto udalosť na náš štát a zároveň hodnotiť film z profesionálnej stránky ale ak ide o niečo tak strašné čo ovplyvnilo nás Slovákov po ďalšie roky je nutné sa pozastaviť a nehodnotiť len kvalitu filmu ktorá bola na slovenské pomery vskutku na vynikajúcej úrovni (samozrejme boli tam značné rezervy). Najdôležitejšie je aj to že tento film vyšiel a pozrelo si ho tak veľa ľudí, ľudí ktorí to skutočne zažili ale aj ľudí ktorí vtedy ani neboli nažive, aby všetci pochopili, že s peniazmi ide moc, s mocou sláva a so slávou nebezpečenstvo toho že všetko čo sa urobilo zle a čo bolo proti morálke nakoniec vyjde najavo. Nechcel som zabŕdať do politiky pri tomto hodnotení ale nedá mi nespomenúť a možno tak v kútiku duše dúfať a priať si, že niekedy vyjde film o "ficománií" a ukáže sa ešte možno väčšia nespravodlivosť ako tomu bolo predtým s tým, že tí ľudia nebudú môcť využiť svoju moc alebo peniaze aby sa vyhli zaslúženému trestu. ()

rigby

Pokus o politický thriller se podle mého názoru moc nepodařil. Chybí trocha života, napětí, zápletka. Působí to spíše uspávajícím dojmem. Televizní film na nedělní podvečer. Divák si z toho nic neodnese, jen rozpačitý dojem. ()