Ostrovy (E01) (epizoda)

Velká Británie, 2016, 59 min

Elizabeth White

David Attenborough (vyp.)

Elizabeth White

Leguána morského bežiaceho o život pred hadmi vynárajúcimi sa z každého rohu tu spomína každý. A nie nadarmo, je to thrillerová scéna ako vyšitá. Podobne aj masové scény jeden a pol milióna tučniakov na malom sopečnom ostrove s ich krkolomnou cestou ma držali v napätí, či to skončí dobre. Pri sledovaní som mal často pocit, že to nie je dokument, ale že tie divé zvieratá niekto motivoval, aby tú scénu zahrali. Pritom je dokonale nasnímaná z viacerých strán, a ozvučenie originálnou hudbou vytvára dokonalý zážitok.(13.9.2017)

Od chvíle kdy jsem viděl trailer na návrat téhle dokumentární legendy, který já považuji za nejlepší trailer vůbec, byl jsem tak nadrženej, jako nikdy v životě (možná pak ještě u SW ep.7). V prvních asi 5ti minutách jsem nikdy v životě nepocítil takovou nostalgii (možná jen u zmíněných SW ep. 7 nebo Jurassic Worldu), a už vůbec jsem neměl tak velkou husí kůži až na prdeli. První epizodu návratu Planet Earth jsem si neskutečně užíval, a žasl jsem nad každým záběrem, přes plavbu lenochoda trpasličího, záběry ze života lemurů na nádherném a krušném Madagaskaru. Poté záběry z neuvěřitelných lávových ostrovů, v čele s leguánem a jejich mláďaty při útěky před užovkami, kdy jsem nemohl ani dýchat, a jen jsem měl hltal tu podívanou (aneb kam se hrabou dnešní akčňáky, viď Míšo Bayi). Taky nesmím opomenout tučňáky snárské, setkání albatrosů, krabí ostrov, a závěrečný Zavodovského ostrov na kterém žijí roztomilí tučňáci uzdičkový. Všechny tyto úchvatné scenérie podtrhuje úžasná hudba Hanse Zimmera, a komentář krále dokumentů sira Davida Attenborougha. No nedejte tomu 5 hvězdiček. (no a ten kdo ne, toho ať upálí na hranici za kacířství) Tahle epizoda by si zasloužila hodnocení 100%(8.2.2017)

Lenochod trpasličí je king. Jeho epizoda je možná ta nejjemnější indie romance ever. V absolutním kontrastu s tím následuje ponor do temnoty dávných časů k nejstarším vládcům planety. Majestát vytesanej z hořící lávy. Život vdechnutej ohněm z hlubin Země. Udělejte si kafe, objednejte si pizzu, nastavte budík na pátou a nechte se poslat do prdele. Celá série Planet Earth je totiž jedno velké Fuckoff lidskému druhu. Díky, pane Attenboroughu.(5.12.2017)

já jsem toho asi už viděl moc, tak nejsem až tak nadšený. Ale jak ty užovky ve smečce naháněly ty leguány, to byl opravdu masakr. Na druhé straně, nemůžu přece hodinový díl hodnotit jen podle osmi minut, ne? Čtyři hvězdičky jsou taky dost :-) (a možná trochu nadržuju, protože mi přišlo, že možná ještě víc než to, co jsem viděl, mě bavilo hudební pozadí).(28.1.2018)

Od prvního traileru jsem se na tuto událost moc těšil a konečně jsem si na ni také udělal i čas. Jak zde píše Eywa11, leguánům jsem držel palce a že to byl sakra boj! Tomuto výtvoru nelze nic vytknout. Pastva pro oči. David Attenborough zde odvádí excelentní práci za doprovodu ještě lepší hudby. Určitě to stojí za zhlédnutí, těším se na další díly.(17.12.2016)