• WANDRWALL

Kde jsou tyhle romantické vztahy mezi studentkou a učitelem, které končívali šťastně. A byla tehdy děvčata tak vyspělá citově i mravně, že si troufla na tak vážný vztah? Nebo nás tyhle filmy jen balamutí. Ale mě to nevadí, někdy si to rád znovu zhlédnu.(9.9.2010)

• Karlos80

Sentimentální příběh a červená knihovna jak vystřižená z nějaké knihy. Malý dívčí románek, studentka Eva Martenová, pocházející z bohaté situované rodiny, kdy rodiče při svém zaměstnání na ní nemají čas se zamiluje do svého profesora, nic nového pod sluncem, v českém filmu jsme na toto téma taky nějaký ten film už mohli vidět, ve skutečném životě se do dělo, děje a bude dít. Rolf Wanka jako profesor-milovník Jiří Rón byl opravdu hodně elegantní, některým ženám se určitě musí líbit i dnes. Hodně kýče, hodně slz, zjevná naivita a jak už to tak bývá divák se nakonec dočká i sladkého happíku. V kontextu danné doby a v porovnání s jinými to ale nebyl ještě tak hrozný výsledek, takový "Krb bez ohně" byl daleko horší a daly by se jmenovat další. ddt: Pozorný divák si jistě všiml hereček Jiřiny Steimarové nebo Sylvy Langové, které se později proslavily. Pro tehdy 15 letou Langovou to byla vůbec teprve druhá role! Film se natočil souběžně s německou verzí podobně jako "Divoch", v obou filmech hrál Rolf Wanka, němou Medeottiovou-Boháčovou verzi z roku 1927 v hlavní roli s Anitou Janovou jsem bohužel neviděl. Komentář zde jako pátý v pořadí..(27.12.2009)

Románek dívčího srdéčka, snad nejlépe charakterizovaný svým duchovním otcem, tedy spisovatelem Vilémem Neubauerem (1892 - 1965), vystihuje ve své podstatě vše, co tehdejší život dospívajících gymnazistek pro jejich status quo představoval. Platonická láska, jakkoli dnes vysmívaná a znevažovaná, neodmyslitelně náleží k projevům dívčí adolescence a měla-li jako taková někdy šanci na úspěch, stalo se tak většinou zčásti díkem náhody a štěstí. Není divu, že tento dramatický konflikt zlákal české filmaře již v období němé kinematografie, za aktualizovanou adaptací režiséra Innemanna pak nepochybně stojí fakt, že ve třicátých letech podobný typ filmů stával na předních pozicích žebříčku divácké i komerční úspěšnosti. Vedle ustáleného dějového klišé v podobě rozdělení dívčího kolektivu a profesorského sboru na jasně vymezené kladné a záporné charaktery, je filmová Sextánka výjimečná tím, že titulní hrdinka žije v úplné rodině, neboť se stalo takřka pravidlem, že v těchto snímcích téměř pravidelně absentuje jeden z rodičů (ujalo se schéma otec-dcera a matka-syn). K zásadnímu zlomu dochází v momentě upřednostnění osobní kariéry před budoucností vlastního dítěte, což lze zpětným pohledem vnímat ryze nadčasově. Titulu lze bezpochyby vytknout nepříliš důvtipný scénář, který se spoléhá na tradiční schematické postupy (rozpustilá kamarádka, intrikánský profesor, zhoršení prospěchu, otrava jedem) a předem kalkuluje s předpokládaným happyendem. Hana Vítová s Rolfem Wankou ovšem představují dvojici natolik elektrizující, aby dokázali odolat všemožným nedokonalostem v rovině literární i filmové. Jednu ze svých excelentních převlekových variací zde předvedla také Věra Ferbasová, tradičně skvělou se zdá potom být další z nespočetných dobromyslných figurek Theodora Pištěka. Filmy jako je Sextánka a několik dalších představují, alespoň zdánlivě, výkladní cukrárenské zákusky, kterým zkrátka neholduje každý. Ovšem, kdo občas nezhřešil?(2.1.2009)

Ten film je strašný, přitom by stačilo poměrně málo, aby působil zajímavěji - zasadit ho do skutečně romantického ovzduší (jako třeba je Noční motýl), obsadit skutečně dramatické herce (spíše divadelní, zde jen Steimar a Kronbauerová) a ubrat prostor pro první spíše dobově komediální část (která zas tak špatná nakonec i díky Ferbasové či Kreuzmannovi není) odkazující - už názvem (který je podle mě hodně zavádějící) k Fričovým študáckým komediím (ale ubírajícím citové vypjatosti, kvůli níž byl film zřejmě točen) , pak by to bylo melodrama silné a přesvědčivé (hudba filmu je pro žánr dokonalá). Přes všechny chyby nakonec dávám průměr, protože určité kvalitativní aspekty přeci jen zůstávají.(12.10.2010)

• RonaMidu

možná to tak někdy v životě je,ale já to nezažila,měli jsme na škole jen profesorky a nebo staré,nerudné profesory....proto zřejmě ze zelené závisti jedna hvězdička za to,že ten neodolatelný profesor se jmenuje jako můj brácha :-DDD(29.12.2011)

• - Filmovanie prebiehalo v Prahe na Václavskom námestí a na zámku Hubertus v Jilovišti. (dyfur)