Strakatí andělé

Drama / Povídkový

Československo, 1964, 81 min

Jiří Cirkl

Jitka Zelenohorská, Kristina Eignerová, Ludmila Vostrčilová, Eduard Dubský, Nataša Gollová, Oldřich Hoblík, Miroslav Homola, Eva Kubešová, Pavla Maršálková, Radúz Chmelík, Ota Motyčka, Jiří Sedlmayer, Miloš Willig, Robert Vrchota, Jaroslav Zrotal, Zdena Slepičková, Bohuš Hradil, Běla Jurdová, Míla Myslíková, Jiří Kalina, Mariusz Kwiatkowski, Karla Chadimová, Jan Bobek, Adolf Král, Valtr Taub, Bedřich Gogolka, Pavel Molčík, Jiří Roy, Josef Kobr, Miroslav Nohýnek, Hana Davidová, Lenka Fišerová, Rudolf Deyl ml., Martin Růžek, Gustav Heverle, Jiří Suk, Jaroslava Adamová, Josef Hlinomaz, Slávka Hozová, Jan Pohan, Zdeněk Hruška, Bohumil Švarc st., Štěpán Bulejko, Jiří Bednář, Josef Laufer, Václav Mareš, Zuzana Martínková, Irena Fabiánová, Jan Filip, Miroslav Fojtík, Ladislav Gzela, František Halmazňa, Miloš Hlavica, Jindřich Khain, Vladimír Klos, František Kordula, Zdeněk Kopal, Vladimír Leraus, František Marek, Steva Maršálek, Růžena Nickelová, Ivo Palec, Vojta Plachý-Tůma, Miroslav Rataj, Karel Semerád, Blažena Slavíčková, Jiřina Součková, Stanislav Strnad, Stanislav Tříska, Pavel Pavlovský, Jaroslav Vízner, Otakar Brousek st., Stanislav Fišer, Eva Klepáčová

Něco na tom filmu je. Co zamrazí, pokud se nenecháte odradit slabšími pasážemi, je celková bezvýchodnost. Vynikne to v poslední povídce, pak si člověk říká: "A má vůbec něco cenu? Není všechno naprosto k ničemu? Hra, kterou jest nutno hráti, ale ze které nelze vyváznout živý?" Bohužel je film takový dvouproudý. V jednom proudu vyvolává právě ty pocity bezvýchodnosti, marnosti, nesmyslnosti. V druhém proudu teče pomalý spád. A vyzdvihl bych, oproti jiným komentářům, povídku poslední. Ta se mi zdála nejzdařilješí. Chdák ústřední hrdinky si myslí, že je revolucionář, že dělá něco záslužného ("zachraňuje lidstvo"), ale je tomu tak? Není to je rozmazlený fracek, který si to jednoduše může dovolit a který má cestičku umetenu? A tuhle relativitu lidského počínání tam můžeme vidět u více postav (ředitel, jeho žena, muž v masce Pierota).(13.4.2013)

Zajímavou podívanou byla pro mě pouze povídka odehrávající se v Ostravě. Jinak jsem tento filmový počin příliš nepochopil.(8.7.2010)

Moc nechápu srovnání s Černým Petrem nebo Pytlem blech. Ty právě jmenované mě moc neoslovili, zato ve Strakatých andělech jsem našla dostatek zajímavých pohledů.(30.1.2017)

• slunicko2

Hvězdička za dobové ostravské reálie a taneční ukázky. 1) Trochu zajímavá je povídka Gabriela o potížích s pracovní umístěnkou. 2) Rozčarování ze společenské praxe se nepatrně klube ve formě generačního protestu. Ovšem film sám nic neříká, jen opatrně krouží kolem horkých témat.(27.2.2017)

Byl by to hezký nezávislý film, kdyby to v té době Pavel Blumenfeld dovedl natočit. Bohužel dopadlo to jako velmi krásné a šťavnaté jablko, které je zhruba do jedné třetiny ožrané a ten zbytek hnije. Velmi se mi líbila Jitka Zelenohorská s jejím zadkem ( který nerazítkoval výpravčí Hubička, málem jiní...) http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=tY6YNCESUOA krásnou tváří a neopakovatelným jemným hlasem. O povídce EDA - to nemělo žádné poselství a povídku Jana jsem jen tak konstatoval. Tématu tleskám, úsilí též ale nepovedlo se to.(10.2.2012)

• - Natáčelo se v Ostravě a Františkových lázních. (M.B)