Gehenna: Where Death Lives

Yohei Tateishi

Scénografie:

Mari Lappalainen
  • *CARNIFEX*

Najväčším kameňom úrazu je to tragické, herecké obsadenie, ktorých umenie hrať, pripomína kvalitu "kúpeľňových" spevákov zo "SuperStar". "Katagari" dostal nápad, ktorí iní mnohokrát pred ním brutálne "znásilnili", pričom mal asi dojem, že keď pôjde po dlhej odmlke "posledný", filcky sa ho týkať nebudú. Bohužiaľ, v niektorých prípadoch ani dve "gumy" nestačia, a i keď sa blysol pár solídnymi momentmi, nakoniec je z neho aj tak hororový "impotent".(9.5.2018)

Mám rád tento hororový námet - skupinka ľudí, uzavretý priestor, niet úniku, nikto nevie čo sa deje a k tomu nejakí bubáci. To je takmer vždy základ pre slušnú atmosféru. Škoda, že to v týchto smeroch nebolo prepracovanejšie. Tiež veľmi uškodila predvídateľnosť deja, akonáhle vstúpili do toho bunkru a našli tam tých mŕtvych bolo všetko jasné. Navyše niečo podobné som nedávno videl v inom hororovom snímku. Slabší priemer. 55/100(3.7.2018)

• oveckaoa

Skupina lidí jede kamsi na ostrov dojednat jeho koupi, aby ho otevřela turistům. Na místě, ale narazí na jeskyni o které jim nikdo neřekl a vydají se ji prohlídnout. Pak tam , ale uvíznou a nemůžou se z tama dostat mezitím jich tam něco/někdo pronásleduje a jejich počet klesá. Ze začátku hodně dobré pak to jde do kopru kecy o realičnosti jsou totálně mimo jelikož ženská zde vidí své mrtvé děcko, které umřelo před 6 lety a vůbec jí to nepřijde divné (to je opravdu reálné tleskám o tom, že všichni vidí, že se z tama nemůžou dostat a jeden chlápek si pořád myslí, že jim dělají naschvály domorodci se radši nevyjadřuji radši). Na odpad to není více jak 2 hvězdy, ale taky ne. Jinak Lance Henriksen nejspíše soutěží v tom v kterém horším filmu a kratší dobu bude hrát po Big Legend kde hrál tak 5 minut je zde zhruba 3 minuty. P.s. diagnóza hororový expert zkus se s tím léčit třeba to ještě půjde(12.8.2018)

Ještě před kariérou hororového experta jsem se intenzivně zabýval studiem religionistiky a sociální antropologie, takže mě režisér Katagiri hned v úvodu nemile překvapil svým mytologickým gulášem. Opravdu netuším, proč hebrejské označení pekla nalezlo útočiště zrovna na tichomořském Saipanu. Domorodí Chamorrové termín "gehenna" neužívali ani v jeho obecné rovině, takže příště od Katagiriho očekávám o poznání důkladnější přípravu. Možná se jedná o zdánlivou maličkost, kterou běžný divák vůbec nepostřehne, ale hororový expert jako já si všímá i těchto detailů. Asijská kinematografie v posledních letech příliš hororové kvality nenabídla, a tak musíme být rádi alespoň za tento průměrný koprodukční snímek. Když si odmyslím postavu šaškujícího Pepeho a po vstupu do bunkru hnedle předvídatelnou pointu, tak na sebe Gehenna: Where Death Lives negativně upozorní až v závěrečné třetině stopáže. Hiroshi Katagiri bohužel nedokáže hororové scény variovat, takže dosud ucházející atmosféra nejenže negraduje, ale v důsledku zmíněné repetitivnosti naopak mírně stagnuje. Uděluji slabší tři hvězdy.(6.5.2018)

Len ďalší nevyužitý potenciál. Asi si režisér myslel, že príšery v podzemí budú na vytvorenie dobrého hororu stačiť. Pekná ukážka toho, že to tak byť nemusí. Boli tu typicky naivné charaktery postáv - dvaja hlavní zamilovaní hrdinovia, jeden trápne vtipný hispánec, jeden poseroutek a jeden hysterický magor. No a snažili sa prežiť v tuneloch plných prízrakov. To síce neznie zle, veď keď sa tam už nejaká príšera objavila, tak stála za pozornosť, lenže potom nasledovalo minimálne 20 minút nudy a stupídnych drístov. Atmosféricky to tiež veľmi nefunguje, zľaknúť sa dá možno maximálne raz, no predovšetkým úplne absentuje strašidelná hudba, ktorá tu mohla zachrániť veľa. Škoda, pútavý trailer opäť raz zvíťazil.(6.5.2018)