Muž, který přežil Hirošimu i Nagasaki

Twice: The Extraordinary Life of Tsutomu Yamaguchi

Dokumentární

Japonsko / USA, 2011, 54 min

James Cameron

"Japonské přísloví praví: Co se stane dvakrát, stane se i potřetí. Ale ke svržení třetí atomové bomby nesmí nikdy dojít." Příběh, který se starý pan Jamaguči rozhodl vyprávět, je jedním z těch téměř neuvěřitelných, které se na přelomu tisíciletí, na sklonku svých životů, rozhodli sdílet někteří z jeho generace. Každý z těch příběhů je i po 60-70 letech plný zjitřených emocí a bolesti, nesdílených, neuzavřených otázek. Prošli si válkou, která je navždy poznamenala. Prožili život ve snaze zapomenut, mlčeli, aby neublížili svým blízkým, aby mohli jít dál... Tváří v tvář konci se Cutomu Jamaguči snažil vlastním příběhem přispět k zákazu jaderných zbraní a pomoci současným mladým lidem spojit st tu abstraktní ideu s hrůznou realitou, kterou v Nagasaki a Hirošimě prožil on a desetitisíce dalších. To oni, civilisté, nejhůř zaplatili za zločiny vlastní země a navíc byli celá desetiletí japonskou společností ostrakizováni - jako prokletí, jako "lidé ohnivé bomby - hibakušové", připomínka něčeho, s čím se nedá smířit a na co je lepší zapomenout. Tenhle dokument mě hodně dojal a připomněl mi jiný příběh. Kdysi jsem strávila rok jako au-pair u starého britského páru s postiženou dcerou. Jednou večer, když v TV skončil smutný dokument o Hirošimě, laskavý pan P., lékař v důchodu, k mému konsternovanému překvapení prohlásil, že mu Japonců není líto - že si to zasloužili. Pak se rozpovídal o tom, co jako mladý medik viděl na konci války v jihovýchodní Asii. Ty hrůzy páchané císařským vojskem na dobytých územích, ztýrané živé mrtvoly jeho vrstevníků z osvobozených "pracovních" táborů, ta spoušť, zanechaly v tom hodném člověku nevyléčitelnou nenávist. Jak někoho takového přesvědčit, že svržení atomových bomb bylo nelidské a špatné? Nejde to. Už je to dlouho a starý pan P. už nežije. Jeho vzpomínky a zášť odešly s ním. Je nepříjemné a skličující o tom přemýšlet. Některá témata se dají skutečně uzavřít až ve chvíli, kdy odejde generace, která je prožila. Obsahují příliš mnoho utrpení a zášti, kterou nelze žádné ze stran vyvrátit ani vyčítat.(9.11.2016)