Kuzu no honkai (TV seriál)

• Japonsko

クズの本懐

• Austrálie

Animovaný / Drama / Psychologický / Romantický

Japonsko, 2017, 12x23 min

• DaweForeman

Tohle anime je pro mě hodně obtížné hodnotit, protože na jednu stranu je vzácné, ale na stranu druhou ne moc dobře uchopené. Celý příběh je dospělácký, takže spíše pro lidi, co hledají něco "inteligentnějšího", ale bohužel je to místy zmatečné. Nemůžu si pomoct, ale např. postava Akane je natolik pro mě záhadou, že mi to až kazí dojem. Obecně po psychologické stránce je příběh rozhodně poutavý, kdy tu vidíme různé stránky zamilovanosti - především tedy ty stinné, na které je tohle anime zaměřeno. V tomhle ohledu je to pak unikát, kdy tu nemáme klasický drama s obvyklým koncem. Po stránce zpracování je to ale hrůza, protože si myslím, že to nedokáže vůbec vtáhnout pořádně do příběhu, což je velké mínus a také po stránce animace, která je slabší - tak trochu obrázky malované vodovkami (Noitamina animations prostě podle mě neumí dělat animace). Co se týče hudební stránky, tak bych to hodnotil tak na průměr.(31.3.2017)

• q66

Sexuálně nabité drama a adaptace populární mangy, která by i mohla fungovat, kdyby ten samý scénarista nedělal i na School Days (i když kdo ví, mangu jsem nečetl, takže kvalitu zdrojového materiálu komentovat nemůžu) a nebyla to taková blbost... většina dramat stojí a padá na postavách a stejně tak v tomto případě - a ty jsou tu opravdu špatné, a nemyslím tím jejich zkaženost a nesympatičnost, to je záměrné a dá se s tím pracovat, spíš hodně špatná charakterizace a podle postavy buď divný a nerealistický nebo ve většině případů chybějící vývoj. Nějakého duchaplného děje to taky moc nepobralo, víceméně je situace stejná jako s postavami, a ke konci se to ještě zhorší (a to co tam je je předvídatelné); seriál se snaží působit komplexně a dospěle, ale ve skutečnosti to moc hloubky nepobralo a působí to spíš domýšlivě. Jediným pozitivním bodem je vizuální stránka (je to noitaminA, takže peněz do seriálu šlo asi celkem dost). Nakonec Pity Fuck: The Animation nedostane víc, než 4/10.(12.2.2017)

• Echelon1

Aby nedošlo k všeobecnej otaku-panike: K tomuto som hodne kritický, pretože sa to pokúsilo byť viac, než sa podarilo a videl som v tom potenciál. /// Záplatka s touto bandou sociopatov a bláznov znie: Niekto chce niekoho, nikto nemôže mať nikoho ani niekoho, preto niektorí majú niekoho, namiesto niekoho iného, aby ublížili niekomu inému tým, že majú niekoho...Jak raz povedal Majster Kapitán Danko: „Žiaden človek nedokáže dať toľko lásky človeku, ako dokáže dať len človek človeku.“ :-D Totálne nedôveryhodný vývoj vzťahov, s určením dostať sa k posteľnej scéne. A stále dookola. Žiadna hlbšia zápletka vzťahov, i skrz tony monológov a dialógov. Pri každej scéne som len čakal, čo nejaká postava zo seba zase vypotí - kreténovi leží na posteli jeho vysnená šľapka a on: „Akoby sa dedinčan vydal bojovať s posledným bosom.“ :-D Toto majú byť dialógy hodné „dospelého“ seriálu, ktorý sa samozrejme musí odohrávať na strednej škole? Nikto nečaká drámu o ľudskej náture ala Americká krása, ale skrátka toto obsahuje len zašlé, klišoidné ingrediencie tvorby, určené len a jedine pre otaku komunitu, pritom sa z toho dal naozaj vymodelovať zaujímavý psychologický seriál. K tomu to občas vypadá jak Slice of Life komédia. Takto to dopadá, keď niekto načarbe manga-blbosť a niekde na Honšú sa to behom comiketu ujme. TAKŽE: Má to pútavú a netradičnú výpravu, silné momenty, silný námet, a všetko utopené vo vyššie spomenutých problémoch. Išiel by som vyššie, nemusí to byť idealistické ako Clannad, ale nemôžem, keď sa tam stále hovorí o láske atď., ale v skutočnosti sa celý seriál opiera o intímne vzťahy a „kamarátstva s výhodami“, jak to moji súkmeňovci volajú. Ale bolo to predsa užitočné, verím, že autorka mangy vie, o čom hovorí. V prehnanej podobe som mohol nahliadnuť do mysle ľudí, ktorí tu boli vyobrazení a viac ich chápať v realite. A človek si koniec koncov v tom pohľade na to všetko bahno aj viac váži myšlienkovú čistotu. ;-)(2.4.2017)

Však to známe: Milujeme ty, co nás odmítají a budiž Kuzu no Honkai stručnějším účelovým dokumentem, jak to tak může vypadat v seriózní anime praxi. Škoda jen, že začátek je ta nejlepší část. Děj nás rychle seznámí s ústřední dvojící a bez okolků mrští do víru dění, které je v některých scénách nezvykle, ale zato příjemně odvážné. Ono samotné nakousnuté téma je totiž velmi, ale velmi choulostivý; je to šito tou nejtenčí nití, která se může jen drobným zatáhnutím přetrhnout. Obě silně nastiněné kontroverze (vztah učitel x student a vztah dvou lidí, jejichž láska je spíš účelová) dokáží vyvolat hodně zapálené emoce a musím říct, že Kuzu no honkai se to efektivně daří. Základem je neutěšěná depka, která dává předzvěst a náběh na hlubokou psýchu. Bohužel, ty elektrizující počáteční momenty se nám sic sem tam vrací, ale několikrát opakovaný trik velmi rychle ztrácí lesk a poté už maximálně zvedneme obočí. Proč? Vše je to zásluhou postav. Trápí se nám, trápí (mají vůbec nějaký jiné zájmy než pokrytecky depkařit?), začnou dělat kvůli lásce psí kusy a zanedlouho dojdete k neblahému zjištění, že vám k srdci takto nikdy nepřirostou. Ano, budete jim věřit jejich zoufalost a násilnou dospělost, se kterými se snaží svou situaci vyřešit. Budete jim věřit i ty prázdné pohledy plný nešťastných myšlenek, proč to nevychází. Jen tou dobou už mi byli protagonosti tak vzdálení..že mi to bylo jedno. Konec naštěstí ten postupný pád zastavuje a zanechává mi v hlavě nemalé množství myšlenek. I přes nakonec ne tak úspěšné zvládnuté psychologické drama (jak se zpočátku tvářilo) a poměrně vleklý děj jsem stále byl svědkem neobyčejného a hodně nepohodlného zobrazení romance, jak té vnitřní, tak té ryze fyzické. Hudebně a hlavně obrazně je to vysoký nadstandard, a i když svou lásku jsem zde nenašel, jsem rád, že jsem tento seroš shlédl.(12.1.2017)

Jestli někdo čeká takový ten typický anime svět, kde je všechno čisté, nevinné a pouhý letmý dotek způsobí jedné, či více postavám typické začervenání, bude na omylu. Namísto toho zde čeká prakticky realistický svět, ve kterém rozhodně nic není čisté a tolik nevinné, jako většinou v jeho animované alternativě. Příběh tvoří hned osud několika postav a tím i pomyslnou „pyramida lásky“. Teď to tedy bude o nemalé představivosti. Na její úplný vrcholek bych dosadil Akane – na první pohled okouzlující učitelku, která ovšem pod takovou maskou skrývá jádro prvotřídní, narcistické mrchy. Hned po levém stupínku je první postava, která o Akane nesmírně stojí – tedy Narumi, její kolega, jehož mi bylo ze začátku hodně líto, ale nakonec se ukázalo, že není důvod – asi ta nejhloupější postava celého dění. Ten je zase idolem hlavní postavy Hanabi – středoškolačky, která si není jistá ničím, ani sama sebou. Aby tu byl jeden překvapivější prvek, ani Hanabi není úplně čistá od obdivovatelů, respektive tedy spíš obdivovatelky – Sanae – a tudíž velkého, lesbického prvku. Levou stranu tím zakončuji, vracím se k Akane a dostávám se na první vrchní schůdek pravé strany. Zde spočívá Mugi, tedy mužská hlavní postava, bezhlavě zamilovaná do Akane a uzavírající pakt s Hanabi, že si vzájemně pomůžou ke svým nedostižným cílům a mezitím vyplní prázdnotu předstíráním vztahu mezi nimi. Jenže Mugim to taktéž nekončí, je do něj jednostranně zamilovaná taková typicky upištěná lolita – Noriko. Všechny postavy, které jsem uvedl a okolo jichž se celý děj točí, se nejen zajímavě průběhem času vyvíjí, ale i experimentují. Tedy, do experimentování zapadá velká erotická část anime, které je plno hlavně v první polovině. Na druhou stranu, divákovi ukazuje jen to, co je nezbytně nutné a nelze tak vůbec říct, že by se jednalo o ecchi. Člověk akorát vidí, co se na obrazovce děje, či k čemu se schyluje. A k tomu stačí i poněkud detailně vykreslené líbání. Taktéž musím poukázat na to, že byly rozebírány myšlenky a vůbec psychologie spíše ženských postav, což je ale logické, když to má na svědomí autorka. Mužské tak zůstávají spíše jen jako takové figurky, i když je tu snaha o přiblížení taktéž jejich myšlení. Abych se posunul k osobnímu požitku z titulu, ze začátku mě svou až tíživou atmosférou a nepříliš veselým vývojem děje (leč se sebevíc snažil o občasné odlehčení) uváděl až do špatné nálady a spíš jsem se přikláněl tomu, že to pro mě není to pravé ořechové. Plus v tom hrála velkou roli samozřejmě nelibost v příliš velkém důrazu na erotiku. Nakonec se mi nicméně dostalo toho, co jsem původně hodně očekával, tedy i té opravdovější, romantické stránky a z vyvrbení jsem osobně dost nadšen. Opening s endingem jsou k tomu všemu velmi chytlavé, jen na animaci jsem si musel chvíli zvykat, protože animátoři evidentně hodně šetřili a mnohdy hýbali jen se statickými obrázky postav. A vůbec, celková kresba mě kdo ví jak nenadchla. Tedy, anime jako takové mě nakonec dokázalo překvapit a i když stále zůstávám u toho, že zejména první polovina rozhodně není vhodná k případnému rozveselení a postavy si člověk vesměs moc neoblíbí (spíš mnohdy naopak), jde o docela dobře napsané drama, i tu romantiku a celkově, vývoj postav předvedený zde by mohl jít příkladem mnoha jiným anime titulům podobné tématiky. 75%(2.6.2017)