Bostoňanky

Walter Lassally

Ismail Merchant

Kostýmy:

Jenny Beavan

Zajímavý film podle předlohy Henryho Jamese. Příběh z rané fáze boje za emancipaci žen. Zapálená, ale nepříliš šťastná feministka Olivie - vynikající Vanessa Redgrave - , která našla tu pravou zbraň pro svůj další boj: mladou, charismatickou Verenu, jež dokáže strhnout posluchače nevídaným způsobem. Jenomže i tu se jí snaží muži odloudit, a zrovna se jedná o nepřítele ženského hnutí, dokonce jižana. Na konfliktu mezi vírou v boj za rovnoprávnost žen a neoslyšitelnou láskou celý snímek stojí. Vyznívá až nečekaně antifeministicky - přinejmenším v tom extrémním chápáním významu onoho pojmu. Pochválit je třeba inteligentní převedení literární předlohy, přesvědčivou výpravu a kostýmy. A pak herecké představitele - Vanessa Redgrave své postavě dala asi nejvíce, ale za zmínku stojí i nerozhodná Madeleine Potter nebo vyrovnaná Jessica Tandy.(3.7.2006)

• Houdini

Oscar 2 nominace: Herečka HR - Vanessa Redgrave, Kostýmy(31.3.2004)

• danecek24

42. Zlatý Glóbus za rok 1984 - nominace (1) - Nejlepší herečka (drama) - Vanessa Redgrave(22.12.2008)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $1,009,700Tržby Celosvetovo $-(14.12.2008)