Epizody(13)

Mladý, přesto již svými moderními vyšetřovatelskými metodami a úspěchy proslavený detektiv Jánoš Marton (Ján Koleník) z Pešti přijíždí na zámek Betliar řešit tajemnou brutální vraždu služky. Na Gemeru jej vítá místní rázný strážmistr Vilém Černý (Stanislav Majer), kterému přítomnost až příliš sebevědomého vyšetřovatele z Pešti v jeho rajónu, a povinnost s ním spolupracovat není vůbec po chuti… A zdá se, že Martonův pobyt nevyhovuje ani místním, k technickým novinkám nedůvěřivým obyvatelům, kteří před vědou upřednostňují víru v magii a pověry; vyšetřovatelova přítomnost je trnem v oku i obyvatelům zámku – mocné šlechtické rodině Wisniewskych, ve které má každý své tajemství… Jak se ukazuje, vražda služky není zdaleka natolik jednoduchá, jak by si vyšetřovatelé přáli; navíc to není ani jediné zvláštní úmrtí mladé ženy v této oblasti… Marton s Černým tedy stojí před nelehkou výzvou – překonat vzájemné nesympatie a spolu pátrat po zvráceném pachateli, kterým je podle vesnických povídaček nadpřirozený „Démon“… A podle Martonovy teorie první sériový vrah v dějinách Uherska.
Vyšetřovatelům při práci asistují dva Černého podřízení – místní četníci Nahálka a Ondrík (Martin Nahálka, Milan Ondrík). Ti díky své lenosti, nebo jindy naopak přílišné horlivosti a především nedostatečné inteligenci, pokazí, co mohou… Ale při řešení menších kriminálních případů (inspirovaných skutečnými historickými událostmi) se občas i na ně usměje štěstí. Zlo na Betliaru ale nespí, mrtvol přibývá a Marton musí udělat vše pro to, aby zabránil dalším bestiálním vraždám… Vyšetřování mu ale komplikují sympatie ke krásné šlechtičně Júlii (Danica Matušová), odměřenost její upjaté matky – hraběnky (Anikó Varga) i nevyspytatelné chování jejího otce, extravagantního hraběte Wisniewskeho (Lukasz Kos). Podaří se Martonovi odhalit „Démona“ dřív, než si přijde i pro něj?! (TV Prima)

Recenze uživatele Petike k tomuto seriálu (1)

1890 (2017)

Také rozpačité. Najväčším problémom seriálu je prílišná rozťahanosť. Pomalšie tempo je v poriadku a neprekáža mi, ale vzhľadom na to, že táto séria má iba jeden ústredný príbehový oblúk (kto spáchal vraždu v kaštieli), trinásť dielov mi príde prehnane veľa. Stačilo by osem alebo povedzme desať. Ďalšou slabinou je prostý fakt, že sa u nás točí len málo historických seriálov, a ešte menej historických kriminálnych seriálov. Vidno preto určitú scenáristickú nešikovnosť alebo nerozhodnosť, aj napriek úprimnej snahe tvorcov. Žandári-popletovia sú síce zlatí a prinášajú do aristokratickejšej atmosféry trochu potrebnej zemitosti, ale majú už od pilotu problém, že je im zverená drvivá väčšina humoru v seriáli. Čo nie je práve najšťastnejšie, lebo až prehnane zdôrazňovaná groteskovosť obidvoch pajtášov sa dosť ostro bije s relatívne vážnym tónom a suchým humorom, ktorý tvorí väčšinu náplne jednotlivých epizód. (Hovorím "relatívne vážny", lebo seriál sa svojou pulpovejšie ladenou atmosférou na nič nehraje.) Moje zďaleka najobľúbenejšie postavy sú Majerov strážmajster Černý a s postupujúcimi dielmi aj Vargovej grófka Žofia. Títo dvaja majú nejaký citeľný vývoj a určitú zložitosť ako postavy, zatiaľ čo niektoré ďalšie postavy pôsobia trošku-až-dosť karikovane. Samotný Márton je niekde medzi tým. Čo sa jeho týka, aj na jeho charakterizácii badať určitú nerozhodnosť. Je to superuhladený poirotovský dandy z Budapešti alebo holmesovský pátrač-neurotik-melancholik alebo najnovšími kriminologickými metódami nadšený záletník á la Murdoch ? Na jednej strane pôsobí, ako by si z každej z tých troch postáv vypožičal vlastnosti a maniere, ale na druhej strane je viacero situácií, keď sa tieto rôzne charakterizácie v ňom dosť nelogicky bijú. Asi najsvojráznejšie je to s jeho flirtovacími zvykmi. Začali dosť uveriteľne, ale už o nejaké tri-štyri diely sa zvrhávajú do stereotypnej roviny, hoci zvyšok Mártonovho správania a tikov je podstatne logickejšie vystavaný. Scenáristi sa tu skrátka sekli. Oceňujem však, že Mártonov osobný vývoj je aspoň trochu spätý s Černého - máme tu aspoň zaujímavý náznak "dvoch kolegov z dvoch odlišných svetov a mentalít". V krimiseriáloch nič vyslovene prevratné, ale aspoň je to medzi oboma postavami zaujímavo konfrontované a o pár dielov neskôr už vidíme nejaké zárodky priateľstva a vzájomného profesionálneho rešpektu. Zatiaľ ešte seriálu dávam šancu, počkám trpezlivo do trinásteho dielu. Štve ma tá rozťahanosť a v niektorých ohľadoch premrhaný potenciál, ale ak finále bude aspoň aké-také terno, možno nebudem lámať palicu. Uvidíme... //// Ak seriál nebude mať na figu finále a aspoň trochu uspeje u divákov, neprekážalo by mi, ak by o pár rokov nakrútili druhú sériu. Ale ! V pomyslenej druhej sérii by potrebovali trošku prekopať formát, aby seriál naozaj dosiahol svoj potenciál. Zvýšiť rozpočet, zaradiť do deja viaceré kriminálne prípady - nemusia byť čisto epizodické, môžu ich riešiť aj dva alebo tri diely, kým ich uzavrú - a vybrať nejaké flexibilné prostredie, kde sa dajú nakrúcať mestské aj vidiecke zákutia z 90. rokov 19. storočia. Prevažne vidiecke prostredie Gemera v tejto prvej (a možno aj poslednej) sérii sa po trinástom dieli už určite zunuje, takže keby to skúsili nabudúce povedzme niekde na Spiši alebo medzi banskými mestami, nebolo by to od veci. () (méně) (více)