Těžko říct, jestli je to počin originální nebo katastrofa. Nebo originální katastrofa? Očividná pro- oblíbený žánr historická detektivka, přenádherný zámek Betliar (který jsem zažila s exkluzivní a nezapomenutelnou prohlídkou) i jeho okolí- kamera má co zabírat a umí to zabrat. Co se hereckého ansámblu týče, po třinácti dílech... výhrady nemám. Očividná proti- hudba (šmárjápannomilosrdná!), některé dialogy a hlavně vnitřní monolog hlavní postavy. Taky si někdy říkáte- mám radši knihu než film, tam je jasně napsané, co postavě probíhá hlavou. No, u Jánoše Martona jeho osobní myšlenky víme a obzvláště v prvních dílech jsem silně zvažovala přerušit sledování, protože jsem trpěla jak pes. Kvůli čemu jsem pokračovala a dotáhla to až do konce, byl příběh. Byla jsem zvědavá, jak a kdo a proč. Můj tip vyšel vítězně, možná se to dalo o 1-2 díly zkrátit, ale celkem to bylo přiměřené. Poslední nedostatek- asi to tam mělo působit vtipně a odlehčeně a... reálně?? :o Ti dvaja žandári. Naprosto je vystihuje Martonův vnitřní popis, který bych z fleku podepsala: "Když se rozdával rozum, ti dva přitom očividně chyběli."(29.5.2017)

Myslím, že toto je jediný slovenský seriál, aký som pozeral pravidelne. Túto výsadu si vyslúžil ambicióznym historickým zasadením a detektívnym príbehom. Prvé epizódy boli ešte dosť ťažkopádne, dej sa rozbiehal veľmi pomaly a človek ďakoval za nablblú dvojicu žandárov Ondríka s Nahálkom, ktorí sa tu starajú o zábavu. Časom sa situácia v tomto ohľade zlepšila a už aj hlavný dej naprieč epizódami začal naberať na obrátkach. Vcelku pozitívny dojem podčiarkovalo vydarené obsadenie (obzvlášť Koleník sadol ako riť na šerbel) a nadštandardné technické spracovanie. Potom ale prišla finálna epizóda a všetko išlo do čerta. Až dovtedy logicky vystavaný príbeh bol rozbitý neuveriteľným množstvom hlúpostí a náhod (scéna "had a Nahálka" je v tomto smutný highlight). Bohužiaľ konanie a motivácie "Démona z tiesňavy" v závere seriálu boli natoľko idiotské, že takmer zruinovali všetko dobré na ceste k nemu. 6-/10(6.6.2017)

V úvodu jsem měl celkem rozpaky. Dlouhá stopáž a pomalý děj mě trošku nudil. Ale postupem času se seriál rozjel a vtáhnul mě. Hlavním obrovským plusem a kořením seriálu byli dva žandáři. Z dvojice sem byl hotový z Ondríka. Ten borec mě ničil. Jeho grimasy a slovenská maďarština mě trhala břicho. Já se chlámal bože. Upištěný histerik byl úžasný:-)))(31.1.2018)

V tomto čase som mal možnosť vidieť iba úvodný diel,a šance som tomu vďaka novodobej slovenskej "kinematografii",seriálom,scenárom atď nedával takmer žiadne.Ale počas celého sledovania som naopak ja nemal šancu aby som tento seriál mohol niečim prirovnávať k veľkosračkám ako Panelák. Toto je úplne niekde inde. Možno v slovenskej tvorbe vyhráva niečo ako klientelizmus,ale na 1890 vidieť okamžite že je seriál v dobrých rukách a že tvorcovia mali nad projektom volnú ruku.Tu som sa aj z chuti zasmial(ako z čias Utekajme už ide),nepostrehol som nejaké zbitočné alebo natiahnuté scény, a normalne sa tu dá tešiť na ďalší diel. Dufam že to tvorcovia v ďalších častiach nepokazili.(3+1 za snahu)(6.4.2017)

• Arsenal83

Začiatok seriálu má panelákový štýl a človek sa až pýta, má to teda byť detektívka alebo komédia? Scenár je typicky slovenský, neviem za čo berú jeho tvorcovia peniaze. Koleník s poirotovskými fúzami sa nielen hrá na inteligenta, ale ešte ako homoš hrá záletníka. Viac ako polovicu deja je vyplnená pseudokomediálnymi scénami a vyšetrovanie vraždy tak stráca na vážnosti. Prečo sa do toho nepustiť pochmúrnejším štýlom, keď kriminálna línia je celkom v poriadku? Kásting je tupý, slovenské neherečky striedajú krčmoví zabávači a jedine Majer stojí za to. Hudba je kabaretná a namiesto rozuzľovania prípadu sa dejú iné „podstatné veci“, ako je cigánska veštkyňa a dementní žandári.(28.3.2017)

• - Rozpočet seriálu sa vyšplhal na 2 milióny eur, v priemere 154-tisíc na jednu epizódu. (Scraffy)

• - Seriál sa nakrúcal od septembra do decembra 2016 v kaštieli Betliar, ktorý bol v tom čase uzatvorený pre reinštaláciu expozícií a inštaláciu kúrenia. (Scraffy)