Po zhliadnutí prvej epizódy a následného zhliadnutia hodnotenia sa mi len potvrdilo, že slovákovi sa nikdy nezavďačíš. Skúste mi niekto vysvetliť, čo vedie človeka k tomu, aby toto označil za odpad? V slovenskej a českej tvorbe tento seriál zatiaľ nemá obdobu a konkurenciu. Originálny a moderný. Jasné, nie je to dokonalé, dokonalé nie je nič. Ak už ani pri tomto sa neviete odosobniť napríklad od Koleníka (keďže dole je spomínané že nevie hrať, podľa mňa je herec skvelý), alebo od toho, že je to slovenská tvorba tak rovno dám "odpad", tak potom vám prajem veľa šťastia vo vašom negatívnom živote. 5* už len za snahu natočiť konečne niečo originálne a nie len samé panelákové aféry a príbehy o rodinných podnikoch. Perfektný seriál a dúfam, že sa tvorcovia nenechajú odradiť ohlasmi na všetko frfľajúcej slováče.(5.3.2017)

V tomto čase som mal možnosť vidieť iba úvodný diel,a šance som tomu vďaka novodobej slovenskej "kinematografii",seriálom,scenárom atď nedával takmer žiadne.Ale počas celého sledovania som naopak ja nemal šancu aby som tento seriál mohol niečim prirovnávať k veľkosračkám ako Panelák. Toto je úplne niekde inde. Možno v slovenskej tvorbe vyhráva niečo ako klientelizmus,ale na 1890 vidieť okamžite že je seriál v dobrých rukách a že tvorcovia mali nad projektom volnú ruku.Tu som sa aj z chuti zasmial(ako z čias Utekajme už ide),nepostrehol som nejaké zbitočné alebo natiahnuté scény, a normalne sa tu dá tešiť na ďalší diel. Dufam že to tvorcovia v ďalších častiach nepokazili.(3+1 za snahu)(6.4.2017)

Jako nestranný pozorovatel z Čech si dovolím taky přihodit pár poznatků. Už třeba proto, že mi vadí odpadní hodnocení po prvním díle. Co se výpravy týká, jedná se o opravdu nadstandardní počin. Nádherné lokace, skvělé kostýmy, luxusní výprava a místy opravdu velmi dobrá práce s kamerou nemá chybu. S povděkem kvituji i obsazení našeho zástupce S. Majera a hlavně to, že není předabován. A ten, zde tolik kritizovaný Koleník? Nejsem vůbec jeho fanynka, ale jeho obsazení do hlavní role je velmi chytrým tahem tvůrců, jak k obrazovkám dostat početné a vděčné dámské publikum. A že neumí hrát? Takovejch herců je a vypadají hůř. Daleko víc mne irituje úvodní píseň a hudba. Ale to je věc osobního vkusu. Více v komentářích k jednotlivým epizodám.(15.3.2017)

• brasek

Podľa očakávania TV JOJ opäť neprekročila svoj pochybný tieň. Pod maskou historickej kriminálky sa skrýva pochybná vec, ktorá sa tvári ako drsná krimi a zároveň naberie dych trápneho sitcomu, dialógy naozaj na úrovni slohovej práce žiaka prvého stupňa ZŠ (citát zubrik66) a myšlienkové pochody Jánoša Martona... to je také niečo otrasné až to doslova reže uši divákovi!(6.3.2017)

Zbytečně natahováné, nicméně za mě povedené. Líbila se mi kamera, prostředí, střídání tajemné linky a komických vystoupení těch dvou "sprostých žandárů". Spojení těhle Matlů a věčně namįchnutého Majera nemělo chybu. Kolejnik mě v teto roli az tak neseděl, ale postupem času jsem si zvykla. Na 4 hvězdy to u me není, ale je to určitě lepší trojka.(3.3.2018)

• - Seriál sa nakrúcal od septembra do decembra 2016 v kaštieli Betliar, ktorý bol v tom čase uzatvorený pre reinštaláciu expozícií a inštaláciu kúrenia. (Scraffy)

• - Rozpočet seriálu sa vyšplhal na 2 milióny eur, v priemere 154-tisíc na jednu epizódu. (Scraffy)

• - Oba žandári mají v seriálu stejná příjmení, jako je mají ve skutečnosti – Ondrík a Nahálka. (stone)