Podľa krajne nekritických hodnotení všade naokolo je evidentné, že niekto tu pri hodnotení porevolučnej seriálovej tvorby Slovenska nedával pozor. Kde súdruhovia z csfd urobili chybu? Neviem, ale predbežne konštatujem, že 1) historická detektívka nakrúcaná v autentických priestoroch šľachtického sídla sa u nás ešte nerobila (tj. raritný žáner ako bonus) 2) seriál nemá televízny, ale vyslovene luxusný filmový look 3) strašidelné a humorné pasáže sa k tomu vynikajúco hodia 4) práca s kamerou je niekedy skutočne obdivuhodná 5) Koleníkove vnútorné monológy mi asociujú seriál Dexter a táto asociácia sa mi páči 6) nádherne úchylná hudba pohladí na duši, naposledy som niečo podobné počul vo filme Ravenous (1999) 7) starostlivý výber hercov zo všetkých spriatelených krajín V4 v zmysle politickej korektnosti je otravný, v konečnom dôsledku ide o negatívny stereotyp, divák len čaká, kedy do záberu vstúpi trojica dosluhujúcich / presluhujúcich premiérov Zeman-Fico-Orbán v role puntičkárskych záhradníkov (tj. maniakálnych vrahov).(14.3.2017)

Príliš dlhý rozbeh, pomalý spád, zbytočné vedľajšie dejové línie. Herecké výkony kolísavé, aj keď vcelku uspokojivé. Milión drobných a tisíce väčších nedostatkov, dier v logike, ojedinele idiotské chovanie postáv. Tak prečo za štyri? No.. Pekné scenérie, prostredia, kostými aj kulisy. Hlavne rozmanité. No a aby som nezabudol to najdôležitejšie: seriál dokáže udržať záujem! Vrah je naozaj dobre skrytý. Neustále sa vynárajú nové podozrenia a nové motívy postáv. Na počudovanie nie sú umelé, ale pôsobia prirodzene. Úprimne som bol zvedavý na pokračovanie a aj keď bola fúra pasáží zbytočná či zbytočne dlhá, neodradili ma od pokračovania.(19.4.2017)

Také rozpačité. Najväčším problémom seriálu je prílišná rozťahanosť. Pomalšie tempo je v poriadku a neprekáža mi, ale vzhľadom na to, že táto séria má iba jeden ústredný príbehový oblúk (kto spáchal vraždu v kaštieli), trinásť dielov mi príde prehnane veľa. Stačilo by osem alebo povedzme desať. Ďalšou slabinou je prostý fakt, že sa u nás točí len málo historických seriálov, a ešte menej historických kriminálnych seriálov. Vidno preto určitú scenáristickú nešikovnosť alebo nerozhodnosť, aj napriek úprimnej snahe tvorcov. Žandári-popletovia sú síce zlatí a prinášajú do aristokratickejšej atmosféry trochu potrebnej zemitosti, ale majú už od pilotu problém, že je im zverená drvivá väčšina humoru v seriáli. Čo nie je práve najšťastnejšie, lebo až prehnane zdôrazňovaná groteskovosť obidvoch pajtášov sa dosť ostro bije s relatívne vážnym tónom a suchým humorom, ktorý tvorí väčšinu náplne jednotlivých epizód. (Hovorím "relatívne vážny", lebo seriál sa svojou pulpovejšie ladenou atmosférou na nič nehraje.) Moje zďaleka najobľúbenejšie postavy sú Majerov strážmajster Černý a s postupujúcimi dielmi aj Vargovej grófka Žofia. Títo dvaja majú nejaký citeľný vývoj a určitú zložitosť ako postavy, zatiaľ čo niektoré ďalšie postavy pôsobia trošku-až-dosť karikovane. Samotný Márton je niekde medzi tým. Čo sa jeho týka, aj na jeho charakterizácii badať určitú nerozhodnosť. Je to superuhladený poirotovský dandy z Budapešti alebo holmesovský pátrač-neurotik-melancholik alebo najnovšími kriminologickými metódami nadšený záletník á la Murdoch ? Na jednej strane pôsobí, ako by si z každej z tých troch postáv vypožičal vlastnosti a maniere, ale na druhej strane je viacero situácií, keď sa tieto rôzne charakterizácie v ňom dosť nelogicky bijú. Asi najsvojráznejšie je to s jeho flirtovacími zvykmi. Začali dosť uveriteľne, ale už o nejaké tri-štyri diely sa zvrhávajú do stereotypnej roviny, hoci zvyšok Mártonovho správania a tikov je podstatne logickejšie vystavaný. Scenáristi sa tu skrátka sekli. Oceňujem však, že Mártonov osobný vývoj je aspoň trochu spätý s Černého - máme tu aspoň zaujímavý náznak "dvoch kolegov z dvoch odlišných svetov a mentalít". V krimiseriáloch nič vyslovene prevratné, ale aspoň je to medzi oboma postavami zaujímavo konfrontované a o pár dielov neskôr už vidíme nejaké zárodky priateľstva a vzájomného profesionálneho rešpektu. Zatiaľ ešte seriálu dávam šancu, počkám trpezlivo do trinásteho dielu. Štve ma tá rozťahanosť a v niektorých ohľadoch premrhaný potenciál, ale ak finále bude aspoň aké-také terno, možno nebudem lámať palicu. Uvidíme... //// Ak seriál nebude mať na figu finále a aspoň trochu uspeje u divákov, neprekážalo by mi, ak by o pár rokov nakrútili druhú sériu. Ale ! V pomyslenej druhej sérii by potrebovali trošku prekopať formát, aby seriál naozaj dosiahol svoj potenciál. Zvýšiť rozpočet, zaradiť do deja viaceré kriminálne prípady - nemusia byť čisto epizodické, môžu ich riešiť aj dva alebo tri diely, kým ich uzavrú - a vybrať nejaké flexibilné prostredie, kde sa dajú nakrúcať mestské aj vidiecke zákutia z 90. rokov 19. storočia. Prevažne vidiecke prostredie Gemera v tejto prvej (a možno aj poslednej) sérii sa po trinástom dieli už určite zunuje, takže keby to skúsili nabudúce povedzme niekde na Spiši alebo medzi banskými mestami, nebolo by to od veci.(4.4.2017)

Jako nestranný pozorovatel z Čech si dovolím taky přihodit pár poznatků. Už třeba proto, že mi vadí odpadní hodnocení po prvním díle. Co se výpravy týká, jedná se o opravdu nadstandardní počin. Nádherné lokace, skvělé kostýmy, luxusní výprava a místy opravdu velmi dobrá práce s kamerou nemá chybu. S povděkem kvituji i obsazení našeho zástupce S. Majera a hlavně to, že není předabován. A ten, zde tolik kritizovaný Koleník? Nejsem vůbec jeho fanynka, ale jeho obsazení do hlavní role je velmi chytrým tahem tvůrců, jak k obrazovkám dostat početné a vděčné dámské publikum. A že neumí hrát? Takovejch herců je a vypadají hůř. Daleko víc mne irituje úvodní píseň a hudba. Ale to je věc osobního vkusu. Více v komentářích k jednotlivým epizodám.(15.3.2017)

Na slovenské aj české pomery veľmi sympatický koncept, ktorý síce vykráda zahraničnú tvorbu, no som rada, že tu vôbec niečo také vzniklo. Ústredné duo z hľadiska atraktivity oceňujem veľmi ;) herecky je to takisto slušné, ten hejt na Koleníka nechápem, Majer si to dáva s prehľadom. Dialógy nič moc, ale párkrát som sa zasmiala. Najviac by som vytkla, že je to hrozne pomalé, oproti západnej produkcii bolestivo rozťahané. Na druhej strane oceňujem kameru, krásne prostredie a fajn hudbu (chápem prirovanie k Ravenous, ale zas až taká úchylárna to nie je, skôr to vykráda amerického Sherlocka Holmesa). Dávam priemerné hodnotenie, pretože na môj vkus by tomu skutočne sedela o dosť kratšia stopáž, ale odpad to rozhodne nie je.(2.4.2017)