Reklama

Reklama

Epizody(13)

Obsahy(1)

Mladý, přesto již svými moderními vyšetřovatelskými metodami a úspěchy proslavený detektiv Jánoš Marton (Ján Koleník) z Pešti přijíždí na zámek Betliar řešit tajemnou brutální vraždu služky. Na Gemeru jej vítá místní rázný strážmistr Vilém Černý (Stanislav Majer), kterému přítomnost až příliš sebevědomého vyšetřovatele z Pešti v jeho rajónu, a povinnost s ním spolupracovat není vůbec po chuti… A zdá se, že Martonův pobyt nevyhovuje ani místním, k technickým novinkám nedůvěřivým obyvatelům, kteří před vědou upřednostňují víru v magii a pověry; vyšetřovatelova přítomnost je trnem v oku i obyvatelům zámku – mocné šlechtické rodině Wisniewskych, ve které má každý své tajemství… Jak se ukazuje, vražda služky není zdaleka natolik jednoduchá, jak by si vyšetřovatelé přáli; navíc to není ani jediné zvláštní úmrtí mladé ženy v této oblasti… Marton s Černým tedy stojí před nelehkou výzvou – překonat vzájemné nesympatie a spolu pátrat po zvráceném pachateli, kterým je podle vesnických povídaček nadpřirozený „Démon“… A podle Martonovy teorie první sériový vrah v dějinách Uherska.
Vyšetřovatelům při práci asistují dva Černého podřízení – místní četníci Nahálka a Ondrík (Martin Nahálka, Milan Ondrík). Ti díky své lenosti, nebo jindy naopak přílišné horlivosti a především nedostatečné inteligenci, pokazí, co mohou… Ale při řešení menších kriminálních případů (inspirovaných skutečnými historickými událostmi) se občas i na ně usměje štěstí. Zlo na Betliaru ale nespí, mrtvol přibývá a Marton musí udělat vše pro to, aby zabránil dalším bestiálním vraždám… Vyšetřování mu ale komplikují sympatie ke krásné šlechtičně Júlii (Danica Matušová), odměřenost její upjaté matky – hraběnky (Anikó Varga) i nevyspytatelné chování jejího otce, extravagantního hraběte Wisniewskeho (Lukasz Kos). Podaří se Martonovi odhalit „Démona“ dřív, než si přijde i pro něj?! (TV Prima)

(více)

Videa (6)

Trailer 1

Recenze (112)

MIMIC 

všechny recenze uživatele

Podľa krajne nekritických hodnotení všade naokolo je evidentné, že niekto tu pri hodnotení porevolučnej seriálovej tvorby Slovenska nedával pozor. Kde súdruhovia z csfd urobili chybu? Neviem, ale predbežne konštatujem, že 1) historická detektívka nakrúcaná v autentických priestoroch šľachtického sídla sa u nás ešte nerobila (tj. raritný žáner ako bonus) 2) seriál nemá televízny, ale vyslovene luxusný filmový look 3) strašidelné a humorné pasáže sa k tomu vynikajúco hodia 4) práca s kamerou je niekedy skutočne obdivuhodná 5) Koleníkove vnútorné monológy mi asociujú seriál Dexter a táto asociácia sa mi páči 6) nádherne úchylná hudba pohladí na duši, naposledy som niečo podobné počul vo filme Ravenous (1999) 7) starostlivý výber hercov zo všetkých spriatelených krajín V4 v zmysle politickej korektnosti je otravný, v konečnom dôsledku ide o negatívny stereotyp, divák len čaká, kedy do záberu vstúpi trojica dosluhujúcich / presluhujúcich premiérov Zeman-Fico-Orbán v role puntičkárskych záhradníkov (tj. maniakálnych vrahov). ()

choze 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Pilot: Okázale klasicky vystavěné (městský hrdina příjíždějící na vesnici, dva rozdílní policajti, kteří se nemusí, tajemná vražda spojená s místní pověstí) s pomalým tempem, slabými dialogy, většinou trapným humorem a směšnou ústřední písní, ale s pěknou výpravou, kamerou a sexy herci v hlavních rolích (byť mě jejich výkony nijak zvlášť nenadchly). Pro taťky a mamky v pohodě, ale já zůstanu u nějaké zahraniční quality tv. ()

Reklama

Jezinka.Jezinka 

všechny recenze uživatele

Hodnotit bylo těžké, váhala jsem dlouho, dávala proti sobě plusy a mínusy, nakonec jsem to v rámci zachování rodinné rovnováhy ohodnotila směrem dolů. Plusem je rozhodně plynulost hlavního děje oživovaná epizodami každého dílu. Zatímco v hlavní linii děj posouvají Marton a Černý, hlavními figurami epizod jsou ti dva kreténi, otravní snad ještě víc než sněhulák Olaf z Ledového království (před pány smekám, byli ve svých rolích nablblých vykutálených podvodníčků na straně zákona tak přesvědčiví, že je zřejmé, že jsou to dobří herci). Dalším plusem jsou exteriéry, horší to je s interiéry, mluvíme-li o lidech - Marton (Koleník) je krásný chlap, ovšem charismatu má asi jako spařený salát. Charismatické chlapy tu zastupují Čech Majer a Polák Kosz. U hlavní ženské postavy jsem dostávala tik s pohledu na její ujíždějící oko. Výraz šilhavé kočky je skutečně silně znepokojující a já nejsem dost chlap na to, abych se z něčeho takového tetelila. Interiéry zámku, žandárské stanice a nemocnice jsou ovšem dokonalé. A samozřejmě, všechny ženy měly naprosto úžasné šperky, navíc šperky hrály jistou úlohu i v samotném vyšetřování, což se rovněž cení. Zkrátka - že jsem přísná a kritická já, to je v rámci normy. U slovenských diváků bych čekala vyšší hodnocení a 1890 v červených číslech, protože se mezi tuzemskými (pro mě tedy samozřejmě tamzemskými) seriály jedná o neotřelý a poutavý počin. ()

B!shop 

všechny recenze uživatele

Ze zvedavosti jsem zapnul prvni dil, precejen na Prime davat v hlavnim vysilacim case serial mluvenej slovensky, to bude but totalni ulet a nebo kvalitka, ve vysledku to neni ani jedno, ale postupne. Pribehove prvni dil lehce navnadi, ale puvodne jsem mel za to, ze budou jednotlivy epizody uzavreny, ukazalo se, ze tu bude jeden hlavni pribeh, coz me lehce nasralo, precejen na 13 dilu jsem chut koukat nemel. Ale tak nejak jsem postupne zkouknul asi 5 dilu, jejich kvalita mela spis sestupnou tendenci, nastesti nekdy v polovine se to zlomi a zacne se neco dit. No a jinak k samotnymu serialu. Pribeh sam o sobe neni uplne spatnej, ale nejvic me nasralo, ze uz od prvniho dilu jsem vedel vraha. Ale to povazuju spis za chybu castingu, protoze dat takhle vzhledove vyraznyho herce, cloveka proste hned upouta. Jinak co se tyce celkove hercu, nikdo se pravdepodobne nepozastavuje nad tim, ze nekdo mluvi cesky, nekdo slovensky, Kolenik je misty lehce otravnej, ale nejaky charisma ma, Majer hraje svuj nasranej standard, Kerekes je otravnejsi nez obvykle, Kos docela fajn, Kankovsky na pest. A Ondrik s Nahalkou desny retardi. Jejich "vtipna" linie je sice misty skutecne lehce vtipna, ale celkove tu jsou spis naprosto zbytecny a rusi v jinak vazne minenym serialu. Vyprava uprimne receno docela na cesky/slovensky pomery draze vypadajici, i kdyz misty uz si clovek rika, ze s tim dronem by to nemuseli prehanet. Takze celkove ve vysledku prekvapive v pohode koukatelny, i kdyz samozrejme se zahranicni produkci to souperit nemuze. ()

Ampi 

všechny recenze uživatele

Žandare z Betliare aneb jak Prohnilé habsburské mocnářství mělo kromě svého Předlitavska i zalitavskou (uherskou) část. A v končinách Zalitavska, kam se nedostal ani mor a pravděpodobně ani Jára Cimrmann zavítal slavný (buda) pešt'ský detektiv Jánoš Marton. Toť roztodivná kombinace Nicka Cartera,Hercula Poirota a Sherlocka Holmese. Strážmistr Vilém Černý se sem, možná z Loun, taky objevil asi za trest. Za trest nebo ze škodolibosti vyfasoval dva žandary asi jedny z nejhorších zástupců zákona v Rakousko-Uhersku, konkuruje jim snad jedině inspektor Klečka z Rozpuštěného a vypuštěného. Přiznám se bez mučení, docela mě bavili. Občas. Betliar a okolí je však i přes nedostatek jódu v půdě, krásná, vhodně vybraná destinace a výprava si dala záležet na kostýmech, nábytku, špercích a všem ostatním, co podobný historický seriál potřebuje. Za mne hezká čtyrka. Navíc je příjemné slyšet po dlouhé době na české televizní obrazovce slovenštinu. Zajímalo by mne, co jednotlivé postavy dělaly za 28 let v roce 1918. ()

Galerie (40)

Zajímavosti (4)

  • Rozpočet seriálu sa vyšplhal na 2 milióny eur, v priemere 154-tisíc na jednu epizódu. (Scraffy)
  • Část Tiesňavy se natáčela před jeskyní Pekárna v Moravském krasu a na dně Macochy. Temné údolí byla potom cesta pod Pekárnou od Hostěnic k Ochozi. (Jara69)
  • Oba žandári mají v seriálu stejná příjmení, jako je mají ve skutečnosti – Ondrík a Nahálka. (stone)

Reklama

Reklama