Epizody(13)

Mladý, přesto již svými moderními vyšetřovatelskými metodami a úspěchy proslavený detektiv Jánoš Marton (Ján Koleník) z Pešti přijíždí na zámek Betliar řešit tajemnou brutální vraždu služky. Na Gemeru jej vítá místní rázný strážmistr Vilém Černý (Stanislav Majer), kterému přítomnost až příliš sebevědomého vyšetřovatele z Pešti v jeho rajónu, a povinnost s ním spolupracovat není vůbec po chuti… A zdá se, že Martonův pobyt nevyhovuje ani místním, k technickým novinkám nedůvěřivým obyvatelům, kteří před vědou upřednostňují víru v magii a pověry; vyšetřovatelova přítomnost je trnem v oku i obyvatelům zámku – mocné šlechtické rodině Wisniewskych, ve které má každý své tajemství… Jak se ukazuje, vražda služky není zdaleka natolik jednoduchá, jak by si vyšetřovatelé přáli; navíc to není ani jediné zvláštní úmrtí mladé ženy v této oblasti… Marton s Černým tedy stojí před nelehkou výzvou – překonat vzájemné nesympatie a spolu pátrat po zvráceném pachateli, kterým je podle vesnických povídaček nadpřirozený „Démon“… A podle Martonovy teorie první sériový vrah v dějinách Uherska.
Vyšetřovatelům při práci asistují dva Černého podřízení – místní četníci Nahálka a Ondrík (Martin Nahálka, Milan Ondrík). Ti díky své lenosti, nebo jindy naopak přílišné horlivosti a především nedostatečné inteligenci, pokazí, co mohou… Ale při řešení menších kriminálních případů (inspirovaných skutečnými historickými událostmi) se občas i na ně usměje štěstí. Zlo na Betliaru ale nespí, mrtvol přibývá a Marton musí udělat vše pro to, aby zabránil dalším bestiálním vraždám… Vyšetřování mu ale komplikují sympatie ke krásné šlechtičně Júlii (Danica Matušová), odměřenost její upjaté matky – hraběnky (Anikó Varga) i nevyspytatelné chování jejího otce, extravagantního hraběte Wisniewskeho (Lukasz Kos). Podaří se Martonovi odhalit „Démona“ dřív, než si přijde i pro něj?! (TV Prima)

Trailer 2

markotter

Tak jsem jednou zkusil po zajímavost přepnout z veřejnoprávní TV na tu komerční, ale raději zůstanu tam, kde jsem. mj. , současně vysílaná Vzteklina je dost dobrá (teda zatím). Tady se asi tvůrci inspirovali u Adély, co ještě nevečeřela, ale zároveň chtěli natočit něco dramatického. A to nemohlo fungovat. Možná se to ještě zvedne, ale nějak tomu nevěřím. ()

anitae

Líbilo se mi slovensko-české pojetí a vlastně i to, že se jedná o naprostou oddychovku, po delší době bylo milé slyšet slovenštinu. První díl mě nudil, ale druhý s cikánkou jejími prokletími a špičkování mezi Koleníkem a Majerem a další byly už zábavnější....Sprostí četnící, co mě v minulých dílech bavili mi zde již vadili, jejich holé ženy mě už otravovaly. Grof, kaštieľ a sklenice s očima:) ()

Arsenal83

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Začiatok seriálu má panelákový štýl a človek sa až pýta, má to teda byť detektívka alebo komédia? Scenár je typicky slovenský, neviem za čo berú jeho tvorcovia peniaze. Koleník s poirotovskými fúzami sa nielen hrá na inteligenta, ale ešte ako homoš hrá záletníka. Viac ako polovicu deja je vyplnená pseudokomediálnymi scénami a vyšetrovanie vraždy tak stráca na vážnosti. Prečo sa do toho nepustiť pochmúrnejším štýlom, keď kriminálna línia je celkom v poriadku? Kásting je tupý, slovenské neherečky striedajú krčmoví zabávači a jedine Majer stojí za to. Hudba je kabaretná a namiesto rozuzľovania prípadu sa dejú iné „podstatné veci“, ako je cigánska veštkyňa a dementní žandári. ()

HonzaBez

Tenhle seriál je jako den a noc. Má docela dost pozitiv ale i řadu negativ. Pokud jde o pozitiva určitě nelze neocenit už samotný námět historické detektivky a způsob její realizace v autentickém prostředí šlechtického sídla na Slovensku. S tím se pojí luxusní výprava, skvělé kostýmy a krásné lokace. Ty zvláště vyniknou díky místy skutečně obdivuhodné kameře. Obě hlavní detektivní zápletky jsou uvěřitelná, byť u té druhé mi chybělo trošku překvapivější vyústění (překvapivější odhalení postavy "démona"). Samozřejmě i to spojení slovenských a českých herců je příjemné (zvláště když tentokrát ani jedna z televizí nepřistoupila k dabingu). Ocenit lze i nápad spojit do jednoho týmu vyšetřovatelů dva naprosto odlišné typy mužů. Namyšleného městského hezouna v podání Jana Koleníka a prostého chlapa z dědiny ztvárněného Stanislavem Majerem. Jejich vzájemné špičkování nabízí milý humor. O mnoho méně humoru přináší postavy dvou mladých četníků/žandárů. To jejich chování mi místy přišlo vysloveně trapné a nehodné jejich postavení. Stejně tak mě vůbec nezaujaly ty rádoby humorné či bizarní případy, které tyto postavy řeší. Ostatně myslím si, že kdyby zde celá tato vedlejší dějová linka nebyla, seriálu by jen prospělo. Nemusel by mít tolik dílů a nemusel by být tak zoufale zdlouhavý. Ještě, že na internetu šlo tyto pasáže přeskakovat, v televizi bych to asi nevydržel se na to tak dlouho dívat. Další výtka se týká hudby. Neříkám, že byla vysloveně špatná. Líbilo se mi mj. použití lidových motivů. Ovšem dost mi vadilo, že hudba mnohdy vůbec neodpovídala tomu, co se zrovna na scéně odehrává. Jakoby seriálu chybělo něco jako hudební režie. Hudba bývá pro mě hodně důležitou složkou filmu/seriálu, tak i proto nemohu dát více než 3 hvězdičky. Ale jsem rozhodně potěšený, že takovýto historický seriál vznikl a že jsem jej mohl vidět. Zvláště poté, co mě tak zklamala druhá série 1. republiky. ()

Skuby47

Tento detektivní seriál zasazený do historických reálií se docela povedl a to díky zajímavému prostředí v němž se natáčel, dobové atmosféře, skvělým kostýmům a výpravě. Při jeho sledování se mi vybavuje podobný český seriál Dobrodružství kriminalistiky. Herecké výkony jsou celkem slušné i když většinu herců neznám. Jediné co mi vadí je rozvleklá stopáž jednotlivých dílů, kterou by slušelo zkrátit na 45 minut, jak bývá u takových seriálů obvyklé. Vzhledem ke složitosti děje by bylo vhodné uvádět seriál dvakrát týdně, protože při týdenním odstupu se vytrácí z paměti návaznost. Po třetím díle jsem proto se sledováním skončila. Tak snad příště. ()

• Oba žandári mají v seriálu stejná příjmení, jako je mají ve skutečnosti – Ondrík a Nahálka. (stone)
  • Rozpočet seriálu sa vyšplhal na 2 milióny eur, v priemere 154-tisíc na jednu epizódu. (Scraffy)
  • Seriál sa nakrúcal od septembra do decembra 2016 v kaštieli Betliar, ktorý bol v tom čase uzatvorený pre reinštaláciu expozícií a inštaláciu kúrenia. (Scraffy)