Můj milenec, můj syn

My Lover, My Son

USA / Velká Británie, 1970, 96 min

John Newland
  • vitekpe

Hodne artova intelektualstina bez deje a obsahu, kde stoji za zminku jen sedmdesatkova muzika a krasna Romy. Neni nutno videt.(31.7.2013)

Název filmu Můj milenec, můj syn (v německé distribuci Incest) napovídá, že budeme svědky zavrženíhodného vztahu mezi matkou a synem. Při úvodních titulcích jsem přemýšlel, jak jen John Newland toto kulantně řečeno velmi zvláštní téma pojal. Po několika desítkách minut jsem pochopil, že režisérovou největší výhrou byla volba Romy Schneider v hlavní roli Francesky. Herečka postupně krůček po krůčku odhaluje pravou tvář "milující" matky, aby ji na konci ukázala v celé své nahotě. Labilní, vyšinutá žena, která se nikdy nevzpamatovala ze smrti svého milence, veškerý zájem obrací k synovi, který je svému otci tak podobný. Zneužívá ho, dusí ho, zakomplexovává ho. Je ochotná i vraždě, aby jej měla jen pro sebe, nemusela se s nikým dělit,nikomu nic vysvětlovat. Režisérovi Johnu Newlandovi se podařilo na filmové plátno přivést odvážné drama, které neztrácí tempo a ke konci ještě překvapí. Je s podivem, že ve své době nezaznamenalo úspěch, dokonce v kariéře Romy Schneider je považováno za krok vedle. Myslím, že krok vedle udělali kritici.(5.2.2010)