Restaurant

Restaurant

USA, 1998, 107 min

pre filmy z 90-tych rokov o partii zúfalcov, ktorí sa snažia naplniť svoje ambície (ako spisovatelia, herci, speváci...) a popritom žijú svoje bežné životy mám jednoducho slabosť. objektívne by si možno tento film zaslúžil nižšie hodnotenie (scenár aspoň pre mňa neobsahuje žiadnu výraznejšiu scénu a emócie sú tu skôr tlmené), ale ten smutno-melancholický pocit z iných snímkov jednoducho nemám. herci a ich postavy sú fajn a Adrien Brody aj v tomto filme ani na okamih nestratí ten svoj trpiteľský pohľad, pod ktorým na neho dopadajú ťažkosti života, čo niekoho môže iritovať, avšak môj prípad to nie je.(29.7.2013)

Americký nezávislý film 90tych rokov sa niesol v duchu o mladých a pre mladých. Aspoň ja mám z toho množstva, ktoré nám ponúkla v priebehu rokov čt2, taký pocit. Američania takých filmov natočili snáď stovky, my sme tu mali iba Samotárov. Raz Vás takýto filmík zasiahne viac, inokedy menej, málokedy ale sklame. Bohužiaľ ak sa húli, tak tu to mal najviac zmáknuté Kevin Smith a čo sa týka vzťahov, tak s tými si zas najlepšie poradil popri ňom ešte Crowe. Chýba výraznejšia dramatická zápletka, hrdinovia sa schádzajú a rozchádzajú, hádajú a udobrujú a aby to nabralo spád, tak dôjde aj na tragédiu. Je to príjemné, Brody bol za mladi fešák a sympaťák, rieši sa tu nenásilne rasizmus a nekončí to tak, ako si po pol hodine budete myslieť. Mne to k letnej spokojnosti pred večernou telkou stačilo.(2.8.2013)

zajímavý dilm s dobrou atmosférou, který podle mého táhne nahoru hodně výkon Brodyho, který hraje skvěle, tak jako obvykle. Hlavně v první polovině se jedná i o celkem vtipný film ve scénách z restaurace, potom poněkud zvážní. Rasová tématika tu sice je přítomna, ale především jde o vztahy a to zejména hlavního hrdiny Chrise. Stojí za vidění(18.4.2015)

• Aelita

Rasové problémy nevymizí, protože se lidé musí s něčím identifikovat, aby zakotvili v životě a ve světě, a pak se té identifikace držet, aby zůstali konzistentní neboli celiství. Tento film ukazuje, že je velmi složité zjistit, zda rasové výpady jsou pouze přechodným důsledkem aktuálních osobních problémů nebo pramení ze samotných základů člověka a v každodennosti jsou více či méně zdárně překrývané nebo skrývané korektním naučeným chováním. ___ Nedokonalost lidských vztahů v obecné rovině má tři důvody: 1. jinakost druhého, v němž existuje něco jiného, cizího, s čím se člověk musí vyrovnat nebo smířit, 2. různorodost lidí čili zdánlivá možnost nekonečné nabídky a volby – člověk může hledat totéž v několika lidech zároveň, tak se někdy například stává, že ještě než odezní jeden vztah, člověk již hledá další anebo se roztrhává mezi několika vztahy, 3. proměnlivost – sám člověk je jiný v různých obdobích a situacích. To vše vede k tomu, že všechny vztahy je nutné v každý okamžik neustále obnovovat a vyvažovat. Nakonec člověk vždy chce víc než může a dokáže a než je mu dopřáno zvenčí. Spokojený je tedy ten člověk, který se dokáže pokaždé vyrovnat s žitou současností. ___ Konverzační film o problematických vztazích v té nejbezproblematičtější době na přelomu tisíciletí, kdy se dařilo finančníkům, hudebníkům, filmařům, hercům a všem ostatním, přinejmenším v Americe.(5.8.2013)

Film jsem chtěla vidět kvůli Adrienovi Brodymu, který byl za svůj výkon nominován na Independent Spirit Award. Dalo by se říct, že jde o pohledy do životů několika postav, do jejich partnerských vztahů a do jejich tužeb a všechny spojuje práce v populární hobokenské restauraci J.T.McClure’s. Adrien Brody hraje, tak, že mu věříte každé slovo a cítíte i jeho duši.(29.7.2013)

• - Restaurace z filmu se nyní jmenuje The Madison Bar & Grill. (Pumiiix)