Reklama

Reklama

Skupina amatérskych filmárov sleduje sériového vraha a zlodeja ako vykonáva svoje remeslo. Ten im rozpráva o umení, hudbe, prírode, spoločnosti a živote... Postupne sa zapájajú do jeho aktivít a začnú premýšľať, či to, čo robia, je dobrý nápad. Zvlášť keď vrah zabije svojho súpera a jeho brat pošle výhražný list... (matriosa)

Videa (1)

Recenze (58)

Kryšpín 

všechny recenze uživatele

Průměr? Asi jo, bezvýznamný film, který patří mezi filmy o psychopatických zabijácích. Tohle bych nenatáčel ani já. Občas si říkám, že film bez znásilnění - v tomto případě vánoční znásilnění neexistuje. Nedávno jsem viděl Henry: Portét masového vraha. Úplně to samý, ale Henry je přece o něco lepší. V některých místech je to Záhada Blair Witch, vlastně to je Záhada Blair Witch, ale to už bych spoileroval. Zabiják nemá vůbec fantazii, pořád se zbavuje těl stejným způsobem a to už nikoho nezajímá. Je to prostě chlápek, který nemá rád poštáky. ()

Flipnic 

všechny recenze uživatele

Tak to je něco ... Představte si film technicky provedenej jako Cannibal Holocaust (1980), ale parta amatérských filmařů sleduje den po dni činy psychopata, který je docela hodně inteligentní, přemýšlí nad svými "chybami" při konání násilí, recituje básně na kameru, neustále kecá a kecá, a občas se jeho skutky obrátí proti němu. Drsné, brutální, násilné. Film si nebere servítky s žádnou obětí, psychouš vraždí jak ženy, muže, důchodce tak děti. Nevyžívá se v nějakém mučení a týrání, ale ve vraždě-zabití-likvidaci občana jako takového v krátké době. Nic zbytečně neprotahuje, čím rychlejší a nečekanější útok je, tím je efektivnější... Občas se v hospodě opije a pak vidíme, že je to opravdový magor a perverzák. Zatímco střízlivý působí jako uhlazený inteligentní muž, pod vlivem alkoholu je z něj už jen trapné hovado. Film má neuvěřitelně sugestivní nádech, zaryje se pod kůži, divák kroutí hlavou. Pro mne osobně naprostý majstrštyk, který se prolíná více žánry a dá se obtížně škatulkovat. Navíc celé to působí reálně, jako bychom sledovali opravdovou skutečnost, realitu atd. Upozorňuji slabé povahy, že je to hodně drsný a chvílemi traumatizující film, takže pozor ... Ode mne ale rozhodně plný počet ... ()

Reklama

Bloody13 

všechny recenze uživatele

Černobílý paradokument, který námětem připomene snímek Henry: portrét masového vraha. Partička filmařů sleduje "obyčejné dny" jednoho sériového vraha. Od návštěv jeho příbuzných a opíjení se v hospodách až přes pronásledování náhodných obětí, jejich znásilňování a zabití. Na první pohled sympatický a docela chytrý mladík, který se jen dívá na okolní svět poněkud odlišně. Jeho názory ohledně sociálního společenství, výroky o rasové nenávisti a recitace básní poukazují na jeho hluboké myšlenkářství, avšak jeho činy připomínají chladného psychopata, kterému je jedno, jestli zabije důvěřinou důchodkyni nebo k smrti vystrašené dítě. Postupem času se proměňují na necitelné bestie i sami členové štábu, co už nejsou pouze svědky všech těch zločinů a krutostí, ale přímými účastníky. Například taková scéna, kdy během vánočních svátků vtrhnou ožralí do bytu náhodně vytipovaného páru, patří k nejsyrovějším a nejdrastičtějším momentům celého filmu. A nedovysvětlený konec je už pouze melancholickou tečkou. ()

Nin 

všechny recenze uživatele

Studentský film za pár korun, který ve své době šokoval svět a posbíral několik velice prestižních cen... Man Bites Dog je o profesionálním vrahovi, který se zaměřuje na "malé ryby". Chodí po městě, vloupává se do bytů a domů a sadisticky zabíjí kohokoliv, kdo by u sebe mohl mít nějaké prachy. Už to je poměrně dost originální námět, ale k tomu všemu jeho kroky sledujeme pomocí dokumentárního štábu, který ho pronásleduje na každém kroku. Díky tomu z první ruky zjišťujeme, jaký Ben je. A je to teda pořádný kvítko. Vrah Ben je hlasitý, rád se poslouchá, je přesvědčený o své zábavnosti - je to naprosto sebestředný egomaniak. A kromě toho, že je to sociopat a psychopat, je to taky rasistický primitiv. Přesto je natolik dominantní, že dokáže občas někoho okouzlit, i když jasně vidíme, že většina jeho blízkých se ho především bojí. A má čeho, Ben je taky impulzivní a vraždění si vychutnává. Celkově, tohle JE horor, protože vrah Ben je monstrum. A pořádně děsivé a originální! Koncept "mockumentary" je tu poměrně zvláštní v tom, že dokumentární štáb složený ze studentíků a amatérů v tom vlastně od začátku jede s ním. Nejdříve jen zcela chladně přihlíží vraždění, potom se ani neostýchají přiložit ruku k dílu. Dokonce i přátelé Bena, což jsou relativně normální lidi, jen pokrčí rameny nad tím, že zabíjí nevinné lidi za peníze. To může být ve filmu částečně proto, že Man Bites Dog je překvapivě zároveň i velice černou komedií, a částečně proto, že tím tvůrci chtěli ukázat, že jsme otupělí vůči násilí, možná obzvlášť když je sledujeme přes filmovou kameru. V každém případě je to trochu zvláštní. Ze začátku jsem si říkal, jestli se film jenom neodehrává v nějaké alternativní realitě, kdy je povolání vraha společensky akceptovatelné. Pak jsem viděl, že to tak není. Takže musím říct, že mi docela vadí, kolik toho Benovi prochází. Sice tvrdí, že si proto nevybírá velké cíle, ale vzhledem k tomu, s jakou četností zabíjí a jak očividně zabíjení nemá nijak zvlášť strategicky naplánované, tak má příliš velké štěstí. Druhá věc je to, jak zvláštně jsou filmový štáb i blízcí Bena apatičtí. Za celý film vlastně nevidíme žádný opravdový názorový konflikt nebo dokonce katarzi. Opět, nejspíš by mi tvůrci řekli, že proto to je taková sranda. Jenže ono Man Bites Dog moc dobrá komedie není. Ty vtípky nejsou moc dobře natočené. Naopak velice dobře jsou natočené ty děsivé scény a obecně dramatická a hororová část filmu. Film má švih a spád, je fakt zábavný. Tvůrci chtěli šokovat a šokují. Velice originální horor, který vás může slušně znepokojit. (7/10) ()

darkrobyk 

všechny recenze uživatele

Vskutku zábavný film, kde se divák s chutí zasměje (vypuštěný lom s mrtvolami...hej, Dextere, nepřipomíná ti to něco?) a užije si i trocha té černé krve. To bylo ještě v době, kdy ruční kameru svírala pevná ruka kameramana, takže se obraz neházel jak na kolotoči. Vraždy jsou vcelku realisticky podané (na babce se slabým srdcem ušetřil kulku, filuta jeden), zato sex, respektive znásilnění, je velmi decentní. Zde se tvůrci nepouštěli na tenký led a zcela se vystříhali pornografických záběrů (dnes by se asi tolik krotit nemuseli). Osobně bych ale film zkrátil, jelikož je místy značně užvaněný a ztrácí tempo. Jako se stal kult z vražedné sprchy (Psycho), tak se stal asi i z padlé kamery (Cannibal Holocaust, Záhada Blair Witch, Monstrum a ZDE). Pobavili zazdění muslimové, černoch, kterého v černobílém filmu sejmul běloch, i rázné ukončení nevhodného smíchu při oslavě. V době internetu ale tenhle snímek stěží někoho vyděsí... ()

Galerie (34)

Zajímavosti (6)

  • Film je natočen na zrnitý černobílý materiál, pracuje s ruční kamerou a s přímo natáčeným zvukem (v těchto pasážích není žádná hudba), takže připomíná dokumentární snímky cinéma vérité. (Petrus1)
  • Scéna s drinkem "Dead Baby Boy" je odkazem na případ z osmdesátých let "l'affaire Grégory", při kterém byl nalezen utonutý čtyřletý chlapec ve Francii. (DanteZ)

Reklama

Reklama