Reklama

Reklama

Zkáza francouzského loďstva: Toulon 1942

(TV film)
  • Francie Toulon 1942, le sabordage de la Marine française (více)

Obsahy(1)

27. listopadu 1942 potopili francouzští námořníci jádro své floty, aby nepadla do rukou Němců... Onoho osudného dne bylo během několika hodin zničeno v Toulonu 85 moderních plavidel nejrůznějšího druhu. Francouzští námořníci své lodě potopili, aby nepadly do rukou Němců. Tato – z hlediska historie 2. světové války ojedinělá záležitost – měla své specifické příčiny související s nepříliš šťastným osudem Francie v letech 1940 – 1942. Zdánlivě neporazitelná francouzská armáda musela po útoku nacistů požádat o příměří. Bylo podepsáno 22. června 1940 v Compiegne. Tři pětiny Francie okupoval wehrmacht, ve zbývajících dvou vznikl tzv. Francouzský stát v čele s maršálem Pétainem. Onen nový státní útvar se sídlem ve Vichy neměl lehkou pozici. Pod heslem zachránit to, co se dá, s Němci více méně kolaboroval. Hitler Francouzům slíbil, že si nebude dělat nároky na jejich válečné námořnictvo, které bylo soustředěno v Toulonu. Situace se vyostřila po vylodění spojenců v severní Africe 8. listopadu 1942. Tři dny poté Němci obsadili i onu svobodnou zónu a potají připravovali akci vedoucí k získání francouzských válečných lodí. 27. listopadu 1942 v ranních hodinách přístav v Toulonu obsadily německé jednotky. Francouzští námořníci vyřešili tuto situaci po svém a jádro své floty vlastnoručně potopili. Ještě dlouho po válce se diskutovalo o tom, zda Marine nationale neměla raději vyrazit do Alžírska a přidat se ke generálu de Gaullovi a spojencům. Osud francouzského loďstva reflektuje myšlení a jednání mnoha francouzských politiků a vojáků, kteří ve složité situaci oněch let hledali odpověď na otázku, na čí stranu se přidat. (Česká televize)

(více)

Recenze (4)

Una111 

všechny recenze uživatele

Události, na které Francouzi asi nejsou a ani nemohou být příliš hrdí! Dezorientovaná admiralita, příliš dlouhé přešlapování na místě a pak tenhle "hrdinský čin". Umím si představit jiné, opravdu hrdinské činy a myslím si, že francouzské válečné loďstvo mohlo být využito jinak než na dně moře. - - - Ale smekám před tím, jak dovedou Francouzi i takovéto stinné stránky své historie zpracovat - bez vylepšování, objektivně a čestně! (1) ()

Volodimir2 

všechny recenze uživatele

Keď nemecká 7. a 10. tanková divízia, operácia Lila, začali obsadzovať francúzsky prístav Toulon, ktorý bol prístavom vojnového loďstva vichystického Francúzska, nariadil admirál Jean de Laborde posádkam všetkých vojnových lodí v tomto prístavu, aby svoje lode potopili (v étery znel rozkaz „Sabordez les navires! Sabordez!“). V dôsledku tohto rozkazu išli ku dnu bojové lode Dunkerque, Provence, Strasbourg (vyzdvihli si ju Taliani v roku 1943, ale nedokázali ju opraviť). Ďalej ťažké krížniky Algéria, Duplex, Foch, Colbert (ani jeden nebol opravený). Ľahké krížniky Marseillaise, Jean de Vienne, La Galissonnière (oba posledné vyzdvihli Taliani, ale nestihli opraviť). Torpédoborce Foudroyant, Lansquenet, Siroco (vyzdvihnuté Talianmi 1943, opravené a zaradené do ich flotily), torpédoborce Le Mars, La Palme, Bordelais, Le Hardi, L’Androit, Mameluk, Casque (vyzdvihnuté a neopravené respektíve znova potopené) Super torpédoborce Guépard, Valmy, Verdun, Vauban, Aigle, Vautour, Gerfaut (všetky vyzdvihnuté, niektoré sa podarilo dať do zostavy talianskej flotily, niektoré opäť potopené), neopravené super torpédoborce Vauquelin, Kersaint, Cassard, Tartu, L'Indomptable, Mogador a Volta . Ďalej potopili 3 torpédovky L'iphigénie, La Pomone, Bombarde (vyzdvihli Taliani a používali vo výzbroji) a nosič hydroplánov Commandant Teste (loď vyzdvihli Taliani , neopravenú znova potopili. Nasledovali ponorky Caiman, Redoutable, Pascal, Henri Poincaré, Fresnel, Achéron, Vénus, Aurore, Diamant, Thétis, Siréne, Naiade, (takmer všetky neskôr vyzdvihnuté a opravené. A tak išlo ku dnu 85 plavidiel, 4 ponorkám sa podaril útek z prístavu Casabianca, Le Glorieux a Marsouin odplávali do Alžírska a Iris do Barcelony. A Nemcom sa dostalo rúk iba torzo z francúzskeho loďstva torpédoborce Tigre, Panthère a Lion, torpédové člny Bison a Tromble, ponorky Galatée, Eurydice, Vengeur a Espoir, 6 minoloviek, 12 hliadkových člnov. Z hľadiska chápania 2. svetovej vojny išlo o ojedinelú udalosť, ktoré mala svoje príčiny. V roku 1942 takzvaná neporaziteľná francúzska armáda musela po útoku Nemcov požiadať o prímerie (22.6.1940 v Compiegne). Francúzsko sa rozdelilo na okupovanú časť a časť pod správou maršala Pétaina. Toto slobodné Francúzsko so sídlom vo Vichy malo ťažkú pozíciu a bolo nútené kolaborovať s Nemcami. Po vylodení Spojencov v severnej Afrike 8.11.1942 nastala pre Nemcov iná situácia a boli nútení obsadiť aj slobodnú zónu a tu bola v Toulonu flotila Francúzov, vtedy padlo rozhodnutie že flotila pôjde ku dnu Stredozemného mora. Pochopiteľne, že by sa dalo polemizovať o vzťahových otázkach vichystického Francúzska s Britániou ako boj o kolónie Francúzska v Afrike, vzťah Pétaina s generálom Charlesom de Gaullom (odsúdený v neprítomnosti k trestu smrti), ktorý sa zdržiaval v Londýne a Alžírsku (tam za nim išli 3 ponorky) a francúzski politici a vojaci nevedeli na ktorú stranu sa majú pridať a tak zbytočne bola zničená pýcha francúzskeho námorníctva. ()

Reklama

Reklama