• slovenský

Drama / Romantický

Velká Británie, 1987, 140 min

Velice působivá dobová homosexuální romance. James Ivory se nesnaží vyprávět nic prvoplánově skandálního, ostatně opakovaně prokázal, že Forsterovým románům rozumí a dokáže je bravurně převést do filmové podoby. Film stojí z podstatné části na výborných hereckých výkonech tehdy začínajících neznámých herců (kromě Jamese Wilbyho a Hugha Granta je třeba zmínit i Ruperta Gravese v menší, ale neméně důležité roli). Pochvalu zaslouží také výprava, kostýmy, kamera a hudba (90%).(3.12.2007)

Citlivě, v duchu nejlepších britských tradic natočený příběh o hledání lásky. Skvělé obsazení, řada tehdejších i budoucích hvězd v malých roličkách; Hugh Grant v té době ještě uměl hrát, ač nepříliš známý James Wilby byl velmi přesvědčivý a kouzelný byl i mladý Rupert Graves; výborně vykreslené prostředí konce viktoriánské éry.(31.5.2009)

James Wilby, Hugh Grant a Rupert Graves vytvářejí zajímavý trojúhelník, anebo spíše dva páry, které jsou na svou dobu docela odvážné. Hlavně se ale ukazuje, že tohle jsou herci, kteří se nebáli, a že ani tvůrcům filmu nechyběla odvaha. A je to dobře. Snímek funguje a i dnes je velmi silným romantickým dramatem.(26.9.2017)

film s homosexuální tématikou, nebudu se tady rozepisovat nad touto vášní, která je pěkná, ale spíš se zaměřím na skutečný děj, bohužel Hug Grant hrál docela zvláštně až studeně, určitě to tak bylo napsáno ve scénáři, že tuto roli má tak hrát, ale nevěřila jsem u něho nic v co hrál, naopak druhý herec to zvládl daleko lépe, tomu jsem věřila všechny jeho emoce, trápení, až to hraničilo s arogancí, ale přesto to mělo svůj smysl, na tu dobu to bylo docela emotivní,nadějný pro ostatní lidi, určitě mě to chytlo za srdce, i když je to už hodně starý film, na svou dobu, super.(7.8.2010)

Jeden z případů, kdy film předčí předlohu. Opominutí určitých částí a vyzdvižení jiných příběhu velice prospělo. Právě na tomto filmu je znát, že autor předlohy Forster byl silnější v psaní mužských postav a režisér to velice dobře dokázal zúročit (na rozdíl od podivné postavy Lucy v předchozím Pokoji s vyhlídkou). Scéna s "dopadením" a následným odsouzením Risleyho, která je napsaná pouze ve filmovém scénáři, je velice vhodným pověstným kamínkem, který rozpoutá lavinu netušených následků - v tomto případě (proti knize) daleko věrohodnější "obrácení" Cliva Durhama k "normálu" z důvodů nikoliv fyziologických, ale kvůli obyčejnému strachu ze ztráty politické kariéry, odsouzení společnosti - ze ztráty všeho, čím se jeho rodina pyšnila. Maurice i Alec svůj strach překonají. Oproti předloze je ve filmu dovedena do důsledku symbolika otvírajících a zavírajících se oken, počínaje scénou, kdy Maurice navzdory dešti otvírá s neadresnou touhou okno, přes moment, kdy Alec (jako mnozí pohádkoví hrdinové) vyšplhá, byť zcela realisticky po žebříku do Mauriceova pokoje, aby ho (vlastně) zachránil, až po závěrečnou scénu, ve které sluha Simmons a posléze Clive zavírají nejen okna, ale i okenice jakoby na obranu před pokušením vnějšího světa. (Simmons je proti knize daleko výraznější a realitu otevřeněji chápající postava.) A způsob, jak se Annie přitulila k svému muži Cliveovi, mi připomněl daleko slavnější scénu Liz Taylor a Paula Newmanna v Kočce na rozpálené plechové střeše. Zvláštní, i v tom filmu byla mužská postava poněkud na štíru se svou sexualitou. Náhoda? Kdoví. A pořád mě udivuje, že se z trojice prakticky začínajících herců Wilby - Graves - Grant pouze ten poslední stal skutečnou hvězdou.(31.5.2009)

• - Richard Robbins získal cenu Zlatá Osella za nejlepší skóre. (Terva)

• - James Ivory získal Stříbrného lva v kategorii nejlepší film. (Terva)

• - James Wilby a Hugh Grant získali na filmovém festivalu v Benátkách ocenění v kategorii nejlepší herec. (Terva)