Jsem vrah (festivalový název)

• Polsko

Jestem mordercą

I'm a Killer

Som vrah

(festivalový název)

Thriller / Drama / Krimi / Psychologický

Polsko, 2016, 107 min

Není to tak film o seriovém vrahovi a jeho dopadení. Toho už máme v první třetině. Je tu spíš ukázaný morální charakter hlavního vyšetřovatele, který váhá, nebo si spíš myslí, že má asi toho nesprávného. Co pak vše je schopen udělat proto, aby byl upír odsouzený a nevyšlo najevo, že asi udělal chybu... Film je natočený podle skutečné události a pokud to tak probíhalo, tak to teda poser koště. Důležité, že jsme ho chytli a zlikvidovali. Poprava pomocí řetězového zvedáku a navijáku na autě, to se musí američani ještě hodně učit. Jinak z filmu musí mít hlavně radost firma Philip morris, protože tak nahulíno ve filmu jsem ještě neviděl. Pro mě lepší průměr...(4.2.2018)

Znakomity Jakubik jest morderca i ja jestem, kurwa, zadowolony. Honění upíra nemusí být nutně vždy takový lepkavý opruz jako v Tvajlajtu. Tenhle towarzysz Vampir byl asi nejslavnější Čikatylo państwowy, ať už to udělal, nebo ne, a jeho honění je po všech stránkách zdařilým retrem. Retrem zajímavým, napínavým, s kulantním morálním přesahem a dilematem mezi láskou k Sovětskému svazu a láskou k hmotným výdobytkům socializmu, i když se podle dostupných análů zdá, že si Maciej tu možnou Marchwického nevinu trochu Przypieprzyl a vytáhl na menší bulvární kruciátu. Ale jebat, tedy pardon, chtěl jsem říct …, aha, tak ne, chtěl jsem opravdu říct jebat, tenhle Obywatel IKS je zatím to nejlepší, co Kino na hranici vysmerfovalo, i ja teraz spierdalam do Theatra odkryć, czy to coś równie zajebistego jeszcze pokona.(30.4.2017)

Ako "vždy", zlaté poľské ručičky. Pokiaľ človek od nich nekupuje "pančované" handry či "zaručene" originálny iPhone za tretinovú cenu, no zameria svoj zrak na kinematografiu, len zriedka kedy prepadne pocitu, že bol oklamaný. "Jestem morderca" možno smelo prirovnať k francúzskemu thrilleru s totožnou tématikou a hádam aj priebehom udalostí, "L’ Affaire SK1". Takže komu sa pozdával tamten snímok, smelo do toho ...(22.4.2017)

Výborný film s pekne vykreslenou dobovou atmosférou. Zmes politikárčenia, túžby po uznaní, po prospechu, unáhlenom odsúdení a následnom ututlávaní informácií. Vinný alebo nevinný? Film dáva jasnú odpoveď. Nadpriemer. 75/100(12.6.2018)

Taký poľský Zodiac by som si dovolil skromne povedať. P.S Jak ta mlada fryzjerka obcinala Janusza, tak w tym lusterku wygladal prawie jak Džon Travolta.(4.4.2017)

Poláci mě opět nezklamali a předvedli své umění.(1.2.2018)

Zločin v tomto filme vobec nie je podstatný. Ide o viac. Predovšetkým o psychologický rozklad ambiociózneho vyšetrovateľa, ktorý pre úspech vo vyšetrovaní dokáže prekračovať všetky etické aspekty. Poliaci opať nesklamali, ich mapovanie vlastnej minulosti malo zase vysokú úroveň.(9.2.2018)

Rýchlo, rýchlo ... len aby boli výsledky. A za akú cenu. Slušne natočené, výborné odohraté.(12.6.2018)

Neobľubujem filmy o sériových vrahoch, Jestem mordercą je však po obsahovej stránke trochu inde, než všetky tie americké samoľúbe bezúčelnosti typu Dahmer, Bundy, Gacy a pod.. Ponúka hlbší rozmer, charakterovo bohaté postavy a silný príbeh, ktorý je navyše zasadený do našincovi blízkeho obdobia totalitného režimu, kedy o tom, čo je správne rozhodovala strana...(1.2.2018)

Vynikající Haniszewski. Jeho policista potácející se mezi ambicemi, svědomím a nerozhodností byl v jeho podání dechberoucí postavou a film po všech stránkách táhne. Podařila se i dobová atmosféra, díky které na člověka dýchla ta hnusná normalizační doba. Ale zase pozor. Film není tak ideologicky zabarven, jak by se možná dalo čekat. Samozřejmě komunistům se tu člověk vyhnout nemůže, ale nutnost dopadnout vraha, aby dali nadřízení pokoj, není jen výsadou bolševiků. Celkově hodně slušná záležitost, které by sice slušelo o pár minut zkrátit stopáž, ale i tak se na ní mohou naši filmaři učit. 80%(15.2.2018)

Tak musím konstatovat, že už i Poláci mají zajímavější a kvalitnější tvorbu, než Češi. Poláci se zcela evidentně nebojí kontroverze a praštili do toho - popřeli usvědčení nejslavnějšího polského sériového vraha, ale současně nenabídli alternativu, kdo že může být tou polskou verzí lorda Voldemorta. 85 %(21.8.2019)

Mnohem víc než postavou sériového zabijáka se film zabývá vyšetřovatelem, co dostal případ na starost. Všechny jeho důkazy stojej za starou belu, ale přitom je potřeba vyslyšet celonárodní volání a údajného pachatele pověsit. Kurwa, co s tím? A pak vám dojde i význam názvu filmu. Litry chlastu řeší osobní morálku i rozklíženou rodinu. Tak o tom je Jsem vrah.(4.2.2018)

Když touha a nutnost dodat šéfům jméno vraha je silnější než cokoliv jiného. Fantastický Haniszewski, ponurá atmosféra komunistického Polska a hlavně neuvěřitelně silný příběh. Pieprzyca přímo neříká, že byl Kalicki nevinný, ale to co předkládá, je fakt silné kafe. Závěr v garáži je jak rána na solar.(21.12.2018)

Asi budu výjimka, ale mě se víc líbila první polovina filmu. V momentě, kdy se snímek "změnil" z kriminálního na psychologický, začala pro mě jeho atraktivita klesat. I když je pravdou, že závěr byl emotivně docela silný.(25.2.2018)

Veľmi kvalitná poľská psychologická dráma, v ktorej vôbec nejde o to, či sa skutok stal. Ide len o konanie policajtov v záujme vyšetriť zločin použitím akýchkoľvek prostriedkov a za komunizmu boli tie prostriedky rôzne. Nie že by sa to dnes nejako zmenilo, ale vtedy pod tlakom nechal ísť človek človeka na popravu aj za farebný televízor. Odporúčam pozrieť.(12.2.2018)

Pakáž bolševická jako vždy, v plné síle.(5.2.2018)

Zpočátku to vypadá jako běžná dobře natočená detektivka, ale na pozadí kriminálního příběhu se rozjíždí další události, které jdou mnohem hlouběji a dosahují mnohem dál, než může vidět soudní proces. Vynikající příběh, který nastavuje otázky o vině a nevině. Chvílemi až mrazí v zádech a ten konec je opravdu nesnesitelný. Opravud velmi povedené dílo.(29.1.2018)

Hodně dobré drámo! Moc pěkně udělané, zahrané a zrežírované. Tady by se měli učit český režiséři!(30.1.2018)

Další skvělý polský film. Tentokrát podle skutečných událostí ze 70. let, kdy v okolí Katowic řádil masový vrah, což soudruhy značně znervózňovalo. Vrah je záhy s velkou slávou dopaden, z vyšetřovatele je velká hvězda, hotový polský Jacek Bond, užívá si darů v podobě nového bytu nebo barevné televize a gratulací od komunistických pohlavárů. Blbý je, že tak nějak chybí důkazy, že skutečně chytili toho pravého. A teď co, nechá to hrdina být, hlavně že je stranický úkol splněn a někdo je dopaden nebo si dá pár panáků vodky a půjde hlavou proti zdi? Skvělý námět, výborné zpracování.(6.10.2019)

Silný dramatický příběh o bezradnosti, bezmoci a hlavně o síle moci, nespravedlnosti, etice, morálce a tíze svědomí. Vynikající atmosféra, parádní herecké výkony, emotivní síla po celou dobu a v závěru vygradovaná na maximum. Výborná práce. 75%.(18.11.2019)

Velmi dobrý film. Prví čo som od Poliakov videl no tromfol vela žánrovo podobných s USA. Film takým nevtieravím spôsobom človeka pohltí a na konci už sa na to tažko pozerá,lebo človek by si prial trochu iný koniec,ale bohužial realita je taká aká je...aj keď som nikde nenašiel či sa naozaj jedná o skutočný prípad,verím,že podobné svinstvá sa diali a možno aj stále dejú...(1.2.2018)

<< předchozí 1 2