Jsem vrah (festivalový název)

• Polsko

Jestem mordercą

I'm a Killer

Som vrah

(festivalový název)

Thriller / Drama / Krimi / Psychologický

Polsko, 2016, 107 min

Když touha a nutnost dodat šéfům jméno vraha je silnější než cokoliv jiného. Fantastický Haniszewski, ponurá atmosféra komunistického Polska a hlavně neuvěřitelně silný příběh. Pieprzyca přímo neříká, že byl Kalicki nevinný, ale to co předkládá, je fakt silné kafe. Závěr v garáži je jak rána na solar.(21.12.2018)

Zpočátku to vypadá jako běžná dobře natočená detektivka, ale na pozadí kriminálního příběhu se rozjíždí další události, které jdou mnohem hlouběji a dosahují mnohem dál, než může vidět soudní proces. Vynikající příběh, který nastavuje otázky o vině a nevině. Chvílemi až mrazí v zádech a ten konec je opravdu nesnesitelný. Opravud velmi povedené dílo.(29.1.2018)

Neobľubujem filmy o sériových vrahoch, Jestem mordercą je však po obsahovej stránke trochu inde, než všetky tie americké samoľúbe bezúčelnosti typu Dahmer, Bundy, Gacy a pod.. Ponúka hlbší rozmer, charakterovo bohaté postavy a silný príbeh, ktorý je navyše zasadený do našincovi blízkeho obdobia totalitného režimu, kedy o tom, čo je správne rozhodovala strana...(1.2.2018)

Veľmi kvalitná poľská psychologická dráma, v ktorej vôbec nejde o to, či sa skutok stal. Ide len o konanie policajtov v záujme vyšetriť zločin použitím akýchkoľvek prostriedkov a za komunizmu boli tie prostriedky rôzne. Nie že by sa to dnes nejako zmenilo, ale vtedy pod tlakom nechal ísť človek človeka na popravu aj za farebný televízor. Odporúčam pozrieť.(12.2.2018)

Znakomity Jakubik jest morderca i ja jestem, kurwa, zadowolony. Honění upíra nemusí být nutně vždy takový lepkavý opruz jako v Tvajlajtu. Tenhle towarzysz Vampir byl asi nejslavnější Čikatylo państwowy, ať už to udělal, nebo ne, a jeho honění je po všech stránkách zdařilým retrem. Retrem zajímavým, napínavým, s kulantním morálním přesahem a dilematem mezi láskou k Sovětskému svazu a láskou k hmotným výdobytkům socializmu, i když se podle dostupných análů zdá, že si Maciej tu možnou Marchwického nevinu trochu Przypieprzyl a vytáhl na menší bulvární kruciátu. Ale jebat, tedy pardon, chtěl jsem říct …, aha, tak ne, chtěl jsem opravdu říct jebat, tenhle Obywatel IKS je zatím to nejlepší, co Kino na hranici vysmerfovalo, i ja teraz spierdalam do Theatra odkryć, czy to coś równie zajebistego jeszcze pokona.(30.4.2017)

• - Režisér Maciej Pieprzyca se narodil v roce 1964 v Katovicích, tedy v roce kdy začal slezský vampýr vraždit. V Katovicích byl v roce 1977 Zdisław Marchwicki popraven. (morgos)

• - Zdzislaw Marchwicki byl odsouzen za 14 vražd a 5 dalších pokusů, které měl spáchat mezi lety 1964-1970. (morgos)

• - Film získal spoustu ocenění doma i v zahraničí a není prvním autorovým dílem zobrazujícím danou historickou událost. Touto reálií se Pieprzyca zabýval již před 18 lety ve stejnojmenném dokumentárním filmu - Jestem morderca... (Zdroj: 3Kino)