Deluge

Drama / Sci-Fi

USA, 1933, 70 min

Úvod kde dochádza ku katastrofe je spracovaný parádne, a keby v tomto tempe film pokračoval až do konca, mohla byť z toho podobne dobrodružná pecka ako King Kong. Preto zamrzí, že to celé v druhej polovici upadne do klasickej hollywoodskej melodrámy ktorá je zaujímava asi tak ako Robot Monster. Každopádne pre fanúšikov postapokalyptických filmov povinnosť, kedže sa pravdepodobne jedná o prvotinu v žánri.(21.6.2013)

Tento film byl považován za ztracený, až v roce 1981 byla v Itálii nalezena jeho kopie, ovšem nadabovaná do italštiny. Zpětně do angličtiny byly udělány pouze titulky. Je to jedno z prvních, snad dokonce i první katastrofické a post-apokalyptické sci-fi. Mohutné zemětřesení vyvolá obrovské tsunami, které se prožene napříč americkým kontinentem. Lidé, kteří se zachránili, se snaží přežít v těžkých podmínkách, ať už poctivě nebo nepoctivě. Prvních 20 až 30 minut je určitě nejzajímavějších, hlavně pak zničení New Yorku, tady si tvůrci dali opravdu záležet. Nejprve se začnou hroutit budovy následkem zemětřesení, poté je zkáza dokonána ohromnou záplavou, celou tu katastrofickou scénu jsem sledoval s úžasem, pro rok 1933 je to vskutku parádní zpracování. Jen mne mrzí, že se poté příběh stane obyčejnou romancí o boji mezi muži o jednu ženu. (Jako například ve Five nebo Last Woman on Earth). Na druhou stranu, zde se nakonec znesváří i ženy kvůli jednomu muži, takže alespoň toto bylo zábavné. Nicméně rázem se z (pro mne) parádně rozjetého sci-fi stal hodně nudný romantický film. Dle jednoho uživatele na imdb je film The Day After Tomorrow remakem tohoto filmu a onu část filmu, kdy je zničen New York si můžete vyhledat na YouTube(30.10.2008)

Tvorcovia mohli tú deštrukčnú sekvenciu kľudne natiahnuť aj na dvojnásobok. Totižto veľmi dobre sa pozerá na to, aké mali doboví trikoví technici zlaté ručičky. Úvod je vskutku strhujúci, žiadne veľké, či zbytočné kecy, rovno na vec. Ten zvyšok pripadá, ako z celkom iného filmu a ide o klasickú akčnú melodrámu 30. rokov, nejde však o nudnú vatu, má spád a akciu. Stratený klenot.(5.1.2014)