• Austrálie

Sportovní / Dokumentární

Velká Británie, 2016, 107 min

Ian Arber

Ve filmu jsou působivě sestříhané Boltovy vítězné momenty z Olympiád a dalších závodů. To člověka až mrazí a říká si, že ten Bolt je prostě fenomenální a živoucí legenda. Dokument tak ukazuje Bolta především jako jedinečného sportovce a celosvětového miláčka. Těšila jsem se ale že se o něm dozvím něco víc. Jaký je jako člověk, jaké jsou jeho slabé stránky a zájmy...určitě nějaké má a nežije přeci jen sportem. Co teprve nějaká ženská! Z dokumentu působí trochu jen jako stroj na vítězství, který kromě trénování a slavení doma na Jamajce, nic jiného nedělá. V dokumentu vystupují dále i jeho rodiče a přátele, ale dohromady se o nich a prostředí ve kterém vyrůstal nedovíme skoro nic. Zajímavá je postava Boltova kouče, ale ten ve výsledku také nedostane příliš velký prostor a v dokumentu má nakonec jen pár záběrů se stopkami v ruce. Zrovna jeho názor na Bolta by mě zajímal, ten by se mohl rozmluvit, kdyby se ho někdo dobře zeptal. Mohl by prozradit něco z tajemství toho jejich neuvěřitelného úspěchu! Celý dokument je bohužel jen takový sestřih Boltových vítězství, běžeckých úrazů a jeho sympatického úsměvu. Je ale pravda, že Bolt je takový sympaťák a je tak přirozený, že i těch 160 minut uběhne docela rychle. O Boltovi se ale nedovíme opravdu nic nového. Je to škoda. Možná je na takový dokument ještě brzo a jednou třeba Bolt natočí o sobě něco sám, co bude stát zato. Na to si tedy počkám!:-) souhlas s komentarem: Tomas_313 ***(28.11.2016)

Vždycky jsem si myslel, že je to naprosto bezstarostnej týpek, s obrovskym talentem, kterej se baví atletikou.. a nikdy by neřek "JÁ jsem ten nejlepší!! Nikdo jinej, jen já!". Bohužel to tak úplně není.. Ale ono to asi jinak nejde při sportu na takové úrovni a při takovém úspěchu. I tak moje sympatie neztratil. Legend forever...(3.11.2017)

Skvělý dokument o nejrychlejším muži planety, který dělá lidí šťastnější. Takový je Usain Bolt. Neznám moc lidí, co by ho neměli rádi. Do atletiky přinesl jiný způsob koncentrace, úsměv, neskutečné rekordy a zároveň i pokoru. Velký borec. Co se týče tohoto díla, tak se mi líbily věci z jeho soukromí, tréninkové metody, prostředí i přirozenost jeho nejbližších. To všechno propletené devíti zlatými z OH a velice zdařilý dokument je na světe. Dávám 80%, lepší čtyři hvězdy.(5.8.2017)

• Baker

I Am Bolt není dokument, ale propagační video. Video plné mluvících hlav, má asi dvě hodiny a je sestříhané s něčím, co vypadá, jako záběry z Usaionova facebooku. I když, sestříhané. Tohle patrně nestříhal nikdo, scény nemají absolutně žádnou gradaci, nikam se nevyvíjejí a hlavně o Boltovi neřeknou vůbec nic. Nikdy v životě jsem se tak dlouho nedíval na film a dozvěděl se tak málo. Jakoby štáb při natáčení vůbec nebyl, žádný střet, žádná konfrontace, žádný pohled druhé strany, nic. Dokonce jen jedna scéna z tréninku, téměř celý zbytek filmu Bolt mluví o tom, jak závodí a jak je nejlepší. To znamená, že pak působí jako naprosto jednorozměrná postavička. To je velká škoda, když vidíte ty pasáže jakoby z jeho sociálních sítí, tak je hodně veselý člověk, který rád dělá opičky, užívá si, dělá tanečky před během, jeho slavné gesto po běhu... Bolt rozhodně je zajímavá a zábavná postava, která by dokázala udržet celý film. Ale ne tady. Celé to působí, jako splácené záběry, které zbyly na podlaze střižny, když někdo dělal film o filmu. Pokud máte Usaina Bolta rádi, nevadí vám, že se o něm nedozvíte naprosto nic (to, že má vlastní řadu hodinek a oblečení se dozvíte až z podivného rozhovoru s ním, připlácnutém po titulkách) vyražte na to. Vy ostatní si raději nechte jít trhat zuby.(29.11.2016)

Pohled do zákulisí sportovní přípravy Usaina Bolta je stejný, jako on sám - svižný a zábavný. Je zajímavé sledovat, že i nejrychlejší běžec světa je ve své podstatě přerostlý teenager a lenoch, který sice odmaká, co je potřeba pro vítězství, ale příliš se mu do toho nechce, díky čemuž se s Usainem lze ztotožnit ještě více, než dříve na základě jeho sympatických závodních výstupů. Jde o zajímavé a poučné pokoukání pro všechny fanoušky sportu.(8.3.2018)