Strnadovi

(festivalový název)

Strnadovi

Dokumentární

Česko, 2017, 102 min

Selektivní výběr ze dvou nejlepších Etud rozředěný posledním dějstvím, které naplno ukazuje, že Třeštíkové metoda je ve současnosti naprosto bezzubá a náhodná. Tam, kde v 80. letech byla ostře schopná zachytit všednost normalizace a v 90. letech houževnatou snahu "přežít svou rodinu i podnikavost", dosazuje v poslední třetině řídkou terapii mluvením, náhodný sběr momentů a čím dál tím víc samoúčelné vpády do soukromí vztahu několika lidí. Rozpačitost a bezradnost jsou vlastně dost mírné termíny. Přiléhavější je spíš nemohoucnost. Škoda, Strnadovi pokládám za vrchol Etud, ale jejich celovečerní podoba se pronikavosti dvou televizních dokumentů nijak nepřibližuje.(23.1.2017)

V živote rodiny Strnadovcov bolo toho toľko, že im nakoniec Třeštíková „musela“ dať spin-off (dovtedy boli „len“ súčasťou jej časozberných Manželských etud). V ich živote sa odohrali aj temné veci (synove problémy s drogami, depresie), ale každopádne je to oproti Katke, Renému a Marcele prechádzka ružovou záhradou. Strnadovi sú sympaťáci, hoci s robotou to preháňajú – život je aj o iných veciach, než len o zarábaní peňazí a kto raz podľahne ich vôni, zle dopadne, podľa mňa nikdy nemôže byť šťastným človekom. No ale keď si urobíte päť detí, zadovážite si dom s rozlohou milión metrov štvorcových a firmu máte takú veľkú, že by sa do nej zmestilo desať sloních stád (myslím, že by urobili stokrát lepšie, ak by si otvorili webový obchod s nábytkom), potom sa ani netreba čudovať, že v práci trčíte od rána do noci a ste pod obrovským ekonomickým tlakom v podstate celé desaťročia. Na celovečeráku oceňujem, že hoci Strnadových poznám z Manželských etud, Třeštíková doňho dala plno nových, dovtedy nepoužitých záberov a scén. Z toho ich mŕtvolne tichého a vyľudneného obchodu mám dodnes nočné mory.(29.1.2018)

Upřímně řečeno mi přijde, že etudy nabízejí zajímavější příběhy než Strnadovi. Druhá půlka, ta z poslední etapy natáčení, pak je už hodně velká marnost, kdy je sice přístup do soukromí největší, ale smysl a důvod to sledovat jako by se nějak vytratily. Poslední dobou přicházím Třeštíkové na chuť, ale tohle je prostě chabý materiál. Tři jen s odřeným ušima.(27.12.2017)

Manželské etudy po 25 letech doplněné o třetí, obsahově hodně zajímavou část. Děkuji za příležitost zúčastnit se filmové předpremiéry v kině Aero, obohacenou o zajímavou debatou se samotnou Helenou Třeštíkovou. ___ (Slavnostní předpremiéra > Kino Aero, Praha)(13.1.2017)

Ach jo, skoro si říkám, jestli by nebylo lepší projekt Manželské etudy uzavřít, než ho stále ředit čím dál zbytečnějšími přídavky. Ten závěr už mi přišel neslaný nemastný, omílání známých faktů. Strnadovi takhle vyjmuti a osamoceni už ani nepředstavují nějaký komplexní pohled na vývoj doby a společnosti a jsou jen rodinou, které nakukujeme do soukromí.(23.6.2019)

Strnadovi se převtělují do celovečerního dokumentu a třetí část, na které je celé dílo vystavěno nabízí nejvíce dramatických momentů v dlouholetém manželství této sedmičlenné rodiny. Třeštíkové se do rukou dostal výjimečný materiál a jeho zpracování je velmi subtilní a citlivé. Strnadovi jsou otevření, autentičtí a zcela upřímní lidé a celé vyprávění může bez nadsázky posloužit jako sonda do dlouholetého vztahu, kde každodenní jednotvárná starost o chod velké rodiny a udržení podnikatelské činnosti, představují dvoufrontovou válku o zachování si zdravého rozumu. Strnadovi nejsou přelomový dokument, ale netrpí patosem, obsahují překvapivě mnoho vtipných momentů a mají tendenci k postupnému „zrání“. Po projekci následovala diskuze s Helenou a na její otázku, zda někdo věří na 35 let společného soužití se po krátkém zaváhaní v plném sále několik rukou zvedlo… tak alespoň malá naděje tu je :) (Předpremiéra Aero 2017)(13.1.2017)

Časosběr je mocný pán a bolí. Manželské etudy jsem kdysi viděl, ale už je to tak dávno, že mi příběh Strnadových v paměti vůbec nezůstal. Proto jsem na tohle celovečerní shrnutí těch téměř 40 let koukal s čistým štítem a nijak mi tedy nevadil fakt, že Třeštíková z velké části jen recykluje již viděné. Ale chápu výhrady těch, kterým to vadí. Životní příběh Strnadových každopádně má co nabídnout a v kontextu té neúprosné časosběrné metody nabízí i celkem silnou katarzi. 7/10(7.3.2017)

Dokument o vybraném manželském páru a jejich útržky napříč životem v manželství,. Jedná se vlastně o rozšířenou epizodu Manželských etud, které Třeštíková natočila během své kariéry. Musí se nechat, že právě ta rozšířená část do současnosti je ta nejzajímavější, neboť prvních 25 let jsou neříkající slepence, ve kterých se nic moc neděje a jsou dosti fádní. Já osobně jsem měl po celou dobu problém právě s manželským párem, neboť to byl přesně typ lidí, kteří jsou mi velmi nesympatičtí a svým jednáním otravní. Nebudu to nijak rozvíjet dále, ať si každý udělá svůj obrázek, ale v mnoha situacích, celkovým fungováním dvojice, se vlastně odvíjel jejich život, blízkých lidí v tom negativním světle. Možná i proto nikdy nenastala v dokumentu fáze, že bych prožíval jejich strasti nebo emočně soucítil s rodinou. Záleží na člověku, buď se někomu vryje příběh manželů pod kůži nebo jej nechá naprosto chladným jako mě. Jedno vím jistě, rozhodně se Strnadovi nemůžou rovnat nejlepším počinům Třeštíkové......6/10(27.1.2017)

Proměna doby ukázaná na této rodině v jejich profesi, úspěchu a vztazích je mnohem silnější než sociologické studie. V závěru je hodně zvratů.(31.8.2018)

Spojené Manželské etudy, Manželské etudy po dvaceti letech a Manželské etudy po pětatřiceti letech. Jenže jako celek to funguje naprosto skvěle, takže ač je to pouze kompilát (možná přibyly nové scény, ale nejsem zas tak pozorný divák, abych to poznala), já jsem se na Strnadovy koukala ráda. Jejich příběh mi přijde silný a jsem zvědavá, kam budou pokračovat dál. Líbilo by se mi sledovat i osud jejich dětí, ale chápu, že se toho nemusí chtít účastnit.(26.6.2019)

Z Manželských etud jsem neviděl ani sekundu. Příběh Strnadovic pro mě byl tedy naprosto nový.. Natáčet 35 let život jednoho manželského páru je zajímavé, ale občas jsem si říkal, proč bych se na to měl dívat. Celkem mě pak, ale začalo zajímat jak se budou osudy členů rodiny vyvíjet. V dokumentu bych našel pointu, smysl a význam. Ale rodinka Strnadovic mi místy byla fakt nesympatická. Hlavně syn Martin, jehož výblitky se nedaly poslouchat. Asi mi nejvíc sedl tatínek. Pozoruhodné je, jak vůbec nestárnul.(21.6.2019)

Neuvěřitelný pár. Ze všech vybraných manželství jsem Ivaně a Václavovi vždy fandila nejvíce. Nejspíše proto, že jsou cílevědomí, upřímní, samostatní a hlavně se za každých okolností mají rádi. Pro mě jako pro člověka, kterého manželství teprve čeká je cyklus Heleny Třeštíkové něco jako exkurze do budoucnosti a ukázka co se může stát i když to vůbec nečekáte. Stejně tak Strnadovi si to v první části malovali úplně jinak, než to nakonec dopadlo a nejspíš proto je jejich skok po 25 letech tak šokující a emocionální. Emoce jsou hlavní slovo vystihující poslední část jejich dokumentu a rozhodně se s ním nešetří. Fascinuje mě na jejich životě spousta věcí, ale asi nejvíce jejich děti. Václav se v dokumentu zmínil, že jeho otec byl vysokoškolsky vzdělaný, stejně tak on a Ivana. Přesto inteligenci nezdědilo ani jedno z jejich pěti dětí. Všechny se plácají ve svým životě bez smyslu a cíle. Naprosto chápu frustraci Václava, že jejich děti se nedokáží postarat samy o sebe, natož aby s nimi počítal ve svém stáří. Ale co udělali špatně? Ivana jim dala naprosto všechno až v ní nic nezbylo a Václav je stále dokola zaměstnává v krachující rodinné firmě, aby alespoň měli na živobytí. S velkým smutkem musím říct, že dle dosavadních zážitků to nevypadá, že by Strnadovi měli v nejbližší budoucnosti klid a pohodu. Velmi děkuji za možnost zúčastnit se předpremiéry - Kino Aero, Praha(16.1.2017)

Zajimavy projekt, sice uz mnohokrat recyklovany, ale porad zajimavy.(27.9.2018)

Je to trochu podobný jako v případě Marcely - pro toho, kdo viděl oba (teď už teda všechny tři) díly etud, pro toho to nic moc dalšího průlomovýho nepřinese. Nemyslim si ale, že proto by snad bylo zbytečný Strnadovy dělat - zrovna příběh Strnadovejch je natolik nosnej (kterej ale nakonec z Etud neni, žejo), že podle mě stojí zato dát mu z více dílčích celků formát jednoho filmu; ten totiž může bejt zajímavější nebo přístupnější zas pro někoho ještě dalšího. Osudy dalších aktérů Etud nejsou samozřejmě zajímavý o nic míň, výhodou a přidanou hodnotou právě Strnadovejch je ale nějakej ten progres - myšleno směrem dopředu, konstruktivní vývoj jejich už tak fungujícího(!) vztahu i celý rodiny, a že přes různý peripetie (ať už s dětma nebo v manželství) to je nakonec příběh s dobrym koncem. To je totiž (obecně, nejenom dneska) doslova vzácnej jev! A právě už jenom kvůli tomu, že spolu zvládli těch 35 let vydržet a že vychovali 5 fungujících dětí (zdá se), už jenom kvůli tomu stojí zato udržovat tu jejich výpověď v povědomí, protože jsem přesvědčenej, že může dát naději nebo bejt inspirací pro tisíce dalších lidí. Že nějak to nakonec přece jen jít může. Líbí se mi na tom i to, že oni fakt žádný filmoví hrdinové nejsou - naopak ve spoustě věcí mi dost vaděj nebo s nima nesouhlasim; oni nakonec vlastně ani nejsou moc charismatický, a stejně to všechno člověku nevadí - naopak, o to autentičtější to pro mě celý je. A přestože v rámci Etud to nakonec je asi nejnadějnější pár, tak ani jemu se nevyhnuly těžký partnerský problémy, který i tady odnesly zase ty děti. A to ani nešlo o žádnej rozvod. I tak to ale stačilo k tomu, aby se (pozor, trolej) odvolala jedna svatba, dalšímu synovi to rozbilo vztah, a to nepočítám ty deziluze a nenávratný škody, který se ani nemusej dát popsat... Takže tolik asi k tomu, jak maj lidi často pocit, "že teď už se přece rozvést můžou, když už maj ty děti dospělý" - nemůžou. Aby to nenasekalo škody a jizvy všude kolem, tak nemůžou - nikdy. Ale i s těma jizvama to je život, a život jde dál - a přesně toho jsou Strnadovi taky důkazem. // syn Martin: Já si chci ten život užít, je jen jeden. Táta si možná bude užívat, až bude starší, ale teď si neužívá. To já nechci.(8.2.2018)

Megalomanstvi.(21.6.2019)

Manželské etudy , manželské etudy po 20 letech, teprve poslední třetina je nová...(PO 35 LETECH)(23.12.2017)

Opäť perfektné. Už som presvedčený, že Třeštíkovej štýl sa mi proste asi nikdy neomrzí, rovnako ako jej cit pre výber zaujímavých životných príbehov. Ivana a Václav boli jeden z najsympatickejších a najmilších párov MANŽELSKÝCH ETÚD a potvrdili to aj v tomto dokumente. Ich vzťah prešiel naozaj veľkými turbulenciami, ale ustáli to a naozaj som im veril, že sa proste majú radi rovnako, ako keď boli mladí. Pravda, ich deti možno nekráčali v ich šľapajách, ale minimálne najstarší syn mi prišiel relatívne rozumný. Výborná práca, opäť musím dať plný počet a teším sa na pokračovanie MANŽELSKÝCH ETÚD.(16.12.2017)

Tvrdý, maximálně náročný život po všech stránkách si samozřejmě musel vybrat svou daň. Klíčová postava je matka - kolem ní je dost otázek. 77%.(8.7.2018)

Rodina dlhé roky žijúca z neprosperujúcej firmy, na to sa nedá zabudnúť odkedy som videl originálne etudy. Oproti nim je toho vo filme o niečo menej a chýba emotívna kinopremiéra tohto filmu. Nie že by som vo filme očakával jeho premiéru, ale je to jedna z dôležitých udalostí v živote tejto "Třestíkovej rodiny", a tak mi to chýbalo.(15.6.2018)

Oproti všem třem sériím z cyklu Manželské etudy není v tomto filmu žádná velká přidaná hodnota. Ale přesto jde o hodně nadprůměrný dokument.(22.1.2018)

Díky čsfd jsem se účastnila předpremiéry filmu i diskuse s Helenou Třeštíkovou. Film obsahuje ze dvou třetin, to co již bylo uvedeno v rámci Manželských etud v televizi. Strnadovi jsou bezesporu zajímavá rodina, vysokoškoláci s pěti dětmi, snažící se rodinný život skloubit s podnikáním, a bohužel obojí se evidentně moc nedaří. Silné okamžiky - dojemně pečující paní Strnadová o své dětičky, které na ní naprosto prdí, a ona dává rodině úplně vše na úkor svého (duševního) zdraví. Ke konci neustále brečící pan Srnad - ano chápu, děti se moc nepovedly a firma taky není zlatý důl, ale nějak jsem měla problém mu věřit. Nicméně film mě donutil přemýšlet i o svém životě. Za film a příjemnou atmosféru v kině 4*(20.1.2017)

Pan Stranada chtěl podnikat a rozvíjet se. Paní Strnadová chtěla také žít a ona spíše přežívala. Aby zjistila, zdali vůbec žije, tak se pokusila o sebevraždu, což jí přivedlo zpět do té hnusné reality, kde je služkou. Lze to vypozorovat hned po prvním dítěti, kde se snaží poukázat na to, že by se chtěla rozvíjet, na což nebyl čas. Dokument zachycuje onu chřadnoucí lásku mezi dvěma lidmi, kteří měli na začátku podobné ideály, ale jen jednoho z nich byly upřednostněny. Lze pozorovat, že při velikém úpadku, a tím nemyslím celá devadesátá léta, ale až poslední roky natáčení, rodina se dává vcelku dohromady. Pán domu zjevně nemá dostatek sil na to, aby celý svůj čas věnoval obchodu - to dává větší volnost jeho ženě. Jen je škoda, že ve finále šlo hlavně o tu její labilitu, která se stále opakovala.(30.3.2018)

ten dovetek oproti puvodnimu filmu me prekvapil.(10.8.2017)

Koncentrovaná deprese nebo realita běžného života? Pěkné.(20.5.2018)

• filipvrbik

Mně se tento formát prostě nelíbí, a popravdě nechápu důvod vzniku..20%(21.6.2019)

Sběrný dokument za 25 let by se dal zajímavě sestříhat u většiny lidí, ale vydržet to na obou stranách a pak to i dodělat vyžaduje hodně trpělivosti.(24.2.2017)

Trestikove metoda je asi hlavním zdrojem deprese z tohoto filmu. Klouzeme po povrchu a po 30 letech nevíme o rodině o mnoho víc než na zacatku. Takhle povrchně zdrcnuty život se pak jeví jako úplně nesmyslná a samoucelna honička za dennimi povinostmi. I když manželský pár se svými vysokými cíli (5 děti, majetek) není určitě taky bez viny.(14.3.2017)

I přes některé až příliš fraškovité, uměle navozené momenty a zálibu paní Třeštíkové v mužských slzách se jedná o další její excelentní dokument. Po shlédnutí etud všech šesti párů naprosto chápu výběr Ivany a Vaška pro filmové zpracování - jejich vztah se několika velkým bouřím nevyhnul, přesto jsou (dnes už tak vzácným!) ztělesněním vzájemné lásky, tolerance a úcty. Smekám před neskutečnou energií, nezdolností obou z nich, nad jejich vůlí a odvahou plnit si vlastní životní sny. Smekám nad schopností ukočírovat rodinu s pěti dětmi. Smekám nad paní Ivanou, která je i přes tak vyčerpávající život stále krásná a usměvavá jako na svatební fotografii.(14.1.2017)

Je to sice jen výcuc ze 3 sérií, ale i tak je to pořád něco, co mě bere, zejména to poslední z Ivana a Václav.(22.6.2019)

Manželské etudy jsem nikdy nesledoval. Věděl jsem o nich, znám Třeštíkovou, viděl jsem Reného a Katku a byl jsem z těchto časosběrných filmů dost nadšen. Když jsme pustili Strnadovi, myslel jsen, že se bude jednat o lehkou humornou cestu životem jedné úspěšné rodiny. To co následovalo, všechny ty útrapy podnikatele a rodičů pěti dětí mě dost šokovalo a trošku odradilo od podnikání. Docela síla! Jsou to oba silní lidé, kteří několikrát dostali pořádně přes držku a mají velké šrámy na životní pažbě, ale pořád se drží, prochází spolu trpkou zahradou a jsem rád, že nám umožnili vhlédnout do jejich soukromí.(30.10.2017)

Trochu až zbytečné. Manželské etudy mají již tři části a tento dokumentární celovečerák už je dubluje. Mimochodem obchod Strnadovi na Vinohradské třídě je stále otevřen.(9.2.2018)

Stále nadštandardný dokument, ktorý mapuje už teraz v podstate komplet celý život manželov Strnadových od ich svadby až po svadbu ich potomkov. Samozrejme bolo to zmixovaného zo záberov obidvoch sérii Manželských etúd a nových záberov natočených za posledné roky. Dá sa povedať v zásade o úspešnom príbehu tejto rodiny aj napriek mnohým peripetiám, ktorými si počas tých rokov prešli. Je ale neskutočne zaujímavé sledovať v podstate život človeka v čase, kedy si človek uvedomí,akým výzvam môže v živote čeliť. 75 %(15.1.2019)

Helena je největší Big Brother! Doku, který je zároveň domácím videem i svědectvím přechodu od jednoho společenského zřízení k druhému. Relativizuje momentallní názory podmíněné aktuálním nezdarem ve výchově nebo podnikání s odstupem času klidně i v pravý opak. Viz např. syn Martin, nebo otcovy nářky nad vývojem podnikání.(27.1.2017)

Unikátní dokument a silný příběh.(24.6.2019)

Hm neco podobneho jsem jeste nevidel, ale musim rict, ze chovat se takhle prirozene jako "neherci" to vsem z rodiny slo, vse bylo uveritelny byt amatersky. Pekne casove rozpolozeni a zajimave lidske osudy. Bylo videt, ze posledni dva synove (nejmladsi) nemeli chut byt soucasti dokumentu a bylo dobre, ze na ne nebylo tlaceno. K plnymu poctu mi preci jen asi neco trochu chybelo, obcas nudne pasaze. Ja nevim jestli bych souhlasil s necim takovym.(10.1.2020)

Zůstala jsem jak přikovaná...film byl velmi silný. Obdivuji oba manžele, že šli s kůží na trh, protože tak citlivá témata jaká sdělovali národu jim nikdo závidět nemůže. Ve filmu jsem poznala trochu rodiče, trochu své známé a trochu i svůj život, i když takový podnikatelský optimista ještě po padesátce, to jsem nevěřila, že existuje. Fascinovaly mě věty : "Nebudu už množit majetek ". u toho neskutečně velkého odlehlého a depresivního místa za Prahou u rušné dálnice, které se Václavu stalo dočasným nedobrovolným domovem.... nebo jsem vůbec nezaznamenala, že by ty děti byly vedeny k práci doma, když jich bylo tolik, mohli se přece o prádlo a úklid domu a zahrady i vaření rozdělit. Bohužel první syn Honza to asi opravdu odnesl nejvíc, příliš mírná povaha na chlapské ego... Ivana zřejmě musela být nevídaně frustrovaná, před kolapsem už delší dobu upozorňovala, že není nikdy oceněna její soustavná a monotónní práce nejen kolem dětí a domu a firmy, ale zřejmě i kolem manžela, který sice tvrdil jak to dělá pro rodinu, ale to tvrdí všichni workoholici... Takže ta Ivana nikdy nepracovala podle své kvalifikace... Práce, rodina....nikde nebyla dovolená, ani sport, ani kultura...ve starším věku byly alespoň výlety...žádná sranda, přátelé ani ten blbej relax u telky... jako kdyby ti Strnadovi neustále prahli po jakémsi ocenění své neskutečné dřiny od druhých... i ve vánočních dýcháncích pro sousedy jsem slyšela...musím každému udělat dárek...neuhasitelná touha po obdivu... dokument mě zasáhl..tenkrát v osmdesátém šestém, někdy kolem r. 2001 i dnes. Je to neskutečně poučný projekt. Jak by se asi jejich osudy vyvíjeli, kdyby obchod prosperoval, nevím, nevím, zda by si dovedli také užívat a měli třeba paní na úklid a zahradníka....moc bych za to nedala, že by jeli ještě ve vyšších obrátkách. Děkuji paní Třeštíkové.(23.1.2017)

Respekt. To je co se dá k manželům Strnadovým říct.(29.1.2017)

Když jsem viděla Manželské etudy, byla jsem nadšená. Zajímavé bylo i pokračování, ale musím říct, že už tenkrát mi vadilo, že natáčení je náhodné, že by tato poslední část zasloužila aby se paní režisérka vydávala do rodiny častěji. 2/3 filmu byl sestřih z předchozích dílů a ta poslední třetina byla taková divná, rychlá, ne tak zajímavá. Strnadovi to určitě měli hodně těžké, ale kdo v dnešní době nemá. Zajímal by mě víc názor dětí, jejich partnerů, přátel...(8.1.2018)

V roce 1998 jsme na Vinohradský u Strnadů koupili parádní stůl do kuchyně. Minulý týden jsem poprvé po letech dotáhnul osm šroubů, aby se zpevnil. Je pořád, jako nový. Další židle a stoly doufám taky ještě nakoupíme u pana "Plačka";) Pokud jde o film, tak opět musím smeknout před paní Třeštíkovou a rodinou manželů Strnadových.(24.1.2018)

Řečeno s Hamletem: je něco shnilého ve státě Dánském (i v tomto dokumentu) chtělo by se mi dodat. Na jedné straně je třeba smeknout před vytrvalostí dokumentaristů, ale na straně druhé po téměř třech hodinách časosběrných dokumentů divák skutečně neví o manželských dvojicích a jejich dětech o nic víc, než na začátku. Dokument nemá zdaleka takový tah na branku, jako např. v dílu s Marcelou, jelikož se z něj téměř vytratily opravdu silné momenty, kdy Marcela přichází o dceru, jde navštívit zraněného syna na ARO či je sama v psychiatrické léčebně. Dokument vlastně nedokumentuje, neboť štáb se v rodině objevuje zcela nahodile, a tak se divák musí domýšlet příčin náhlých a pro něj záhadných a nepochopitelných zvratů, protože z obrazovky se to nedozví.... neví, zda má věřit Ivaně ("Ty přece takový nejsi!") nebo Václavovi ("Ale jsem, ale vy to nevíte...!") a může jen hádat, z čeho tedy Strnadovi s pěti potomky žijí a splácejí vysoký dluh bance, když v dokumentu Václav pokaždé sedí v prázdné prodejně sám a dle jeho permanentního lamentování v jejich obchodu nikdo žádný nábytek nekupuje... Prostě tady něco nesedí, stejně jako u předchozího dílu, kde prodejce Alu disků se stále nespokojenou kadeřnicí, žbrblající na pronajaté zahradě nad shnilými jablky a nedostatkem financí, zčistajasna dotočí závěr dokumentu v takové vile, že by se za ni nemusel stydět ani předseda vlády. :-)(25.1.2018)

Natočené je to skvěle. Musím ale říct,že mě zarazil ten incident s domácím násilím. Připadá mi divné,že by Václav opravdu nic neudělal.(21.6.2019)

Život je lotéria a zmes náhodných udalostí,ktorých výsledkom je,ak sa človek dožije,spokojný,alebo nespokojný dôchodca.Podobne ako v začarovanom kruhu som tiež strávil väčšinu života "rozširovaním majetku"až kým ma nezastavila mozgová mŕtvica na celú ľavú polovicu tela.A vtedy zrazu má človek čas premýšľať a zisťuje,že priority peniaze,peniaze a peniaze boli úplne vedľa a mali byť vlastne hlavne zdravie a radosť zo života.Aj z dokumentu vyplýva veľká frustrácia rodiny či už z výchovy 5 detí alebo splácania obrovského úveru a prežívania z podstaty.Krutá realita našej spoločnosti.(22.6.2019)

Zajímavý film, ovšem ještě zajímavější, než co se na plátně děje, je to, co chybí. Jakoby autorka říkala - myslím si o Strnadových svoje, ale říct naplno to nemůžu, protože je mám ráda, tak musíte vy, diváci, číst mezi řádky. I já mám Strnadovy ráda, tak už to více komentovat nebudu.(30.6.2019)