Pokoj s vyhlídkou

• Velká Británie A Room with a View (více)

Jak snadné je zamilovat se! A jak těžké poručit srdci, aby ustoupilo konvencím a tradici! ... Přepis románu anglického spisovatele Edwarda Morgana Forstera, odehrávajícího se na počátku století rovným dílem ve Florencii a v Anglii. Hrdinkou je mladičká dívka z dobré společnosti Lucy, která se na své cestě do Itálie seznámí s mladým sympatickým Angličanem Georgem Emersonem, než však může jejich vzájemné prvotní okouzlení přerůst v cosi většího, její ostražitá gardedáma ji urychleně odveze do domácího bezpečí. Tady ji – v duchu zavedených tradic – čeká zasnoubení se sice poněkud nudným, ale společensky vhodným a zajištěným mladým mužem. A Lucy by nepochybně – tak jako všechny dívky jejího věku a společenského postavení – skončila ve spořádaném, byť asi nepříliš šťastném manželství, kdyby se shodou okolností v sousedství neusadili otec a syn Emersonovi. (Česká televize)

Houdini

Oscar 3 : Výprava, Kostýmy, Scénář - A + 5 nominací: Nejlepší film, Režie, Herec VR - Denholm Elliott, Herečka VR - Maggie Smith, Kamera ()

Faidra

Film tak ryze britský, že už to snad ani víc nejde, Daniel Day-Lewis ve své šosácké upjatosti tak famózní, že už to taky víc nejde. Velmi zdařilá drobnokresba světa takového, jaký před tou rovnou stovkou let snad opravdu mohl být. ()

Aluska88

Z tvorby Jamese Ivoryho jsem prvně zhlédla film Maurice, který vznikl dva roky po tomto, a jenž mě nadchl. V něm jsem také poprvé spatřila okouzlujícího, černovlasého chlapce jménem Rupert Graves. Jako Alec Scudder je výborný a jeho milostné scény s Jamesem Wilby mě naprosto dostaly:) Na tento film jsem se dívala především kvůli němu a Heleně Bonham Carter. Ačkoliv mi Pokoj s vyhlídkou nenabídl příliš mnoho z toho, co jsem čekala, jedná se o příjemný, Anglií provoněný snímek. Doufala jsem, že jednotlivé postavy budou rozebrány více do hloubky a jejich vzájemné vztahy ztvárněny, snad s větší naléhavostí a vážností. Julian Sands je noblesní, ale z jeho vztahu s Helenou jsem necítila potřebnou chemii. Ta se místo toho dostavila třeba ve scénách, kdy vedle ní seděl, či jen prošel její bratr Freddy:) Prostě, tam mezi nimi něco bylo, tak jsem to cítila. Pan Graves je zde opět neúnosně charizmatický a z jeho pohledů či těch úchvatných vlasů jsem se blahem roztékala. Scéna, kdy leží na hřišti ve mně vzbudila pocity, že bych tam nejradši ležela vedle něj a prohrabávala mu rukou ty jeho krásné, husté vlasy:) Takže pro jeho obdivovatele. V tomto filmu jej uvidíte hrát na klavír, krásně zpívat a jako vrcholný zážitek, čvachtat se v lesním jezírku a nahého pobíhat okolo něj. Libové:) ()

Madison

Film, ktorý je natoľko reálne anglicky chladný a strohý, až divák túži po hollywoodskom vyčančanom patetizme. Nemôžem si pomôcť, pretože mnohokrát som zástankyňou presného vyobrazenia chladnokrvnej spoločnosti s nádhernými kostýmami, prostredím a vzťahmi, ale Pokoj s vyhlídkou je nemožne odmeraný film a tak napriek mnohým pozitívam zostáva na konci len prázdny pocit z nazretia do vizuálnej maškarády, v ktorej Ivory pomerne ignoruje obsah a emócie. Vizuálna stránka a herecké výkony napriek tomu stoja aspoň za jedno pozretie. ()

NinadeL

Spojení Ivory a Forster zdá se být velmi oblíbené, bohužel v našich končinách pohled na Pokoj s vyhlídkou kazí poněkud fakt, že román vyšel pouze slovensky jako Izba s vyhliadkou a film vyšel na DVD jen v laciné edici Levných knih. Ale pokud člověk překoná tyto překážky, shledá se s dílem notně vyzrálým, zajímavým až poutavým. Debutující Bonham Carterová dává tušit všechny své budoucí kvality, a kohorta jejích spoluhráčů je pevně usazena v kramflecích svých rolí, je tu staropanenská Maggie, emancipovaná Judi a tradičně dle Stanislavského vyzbrojený Daniel Day-Lewis. Pokud si libujete v heritage filmech, budete velmi spokojeni. ()

troufalka

Pěkný malebný film plný krásných kostýmů a perfektních účesů. Děj typický pro britské romantické filmy. Bohužel mě to neoslovilo. ()

cheyene

Až na krásy Toskánska, zejména Florencie, místa, která jsem důvěrně poznával, to bylo pro mě o ničem. Bohužel. Čekal jsem víc. ()

MIMIC

Pri všetkej úcte k sirovi Hopkinsovi a budúcej lady Thompson mojím naobľúbenejším Ivoryho filmom je Izba s vyhliadkou. Pri filmových adaptáciách literárnych diel je pochopiteľne vždy lepšie začať knihou (keďže ňou začína i filmár) a nechať si podľa nej premietnuť v hlave najprv svoj vlastný film, najmä ak ide o román, ktorý za denné snenie rozhodne stojí. Je úžasné sledovať, ako Ivory dokáže absorbovať esenciu Forsterovho príbehu z eduardovského obdobia bez toho, aby vznikla čosi ako "vkusná ilustrácia". Jeho adaptácia sa síce verne pridržiava románovej predlohy, no je rýdzo filmová v spôsobe, akým filmári navodzujú atmosféru. Selekcia kľúčových scén a ich zostrih sú brilantné, rovnako ako absurdne dokonalý casting (Maggie Smith nie je herečka, to je vzácny prírodný úkaz). Film má medzititulky totožné s názvami románových kapitol, čo ho činí prehľadným a táto odvolávka na literárne východisko kupodivu disponuje kinematografickou estetikou. Izba s vyhliadkou je pravdepodobne jediný romantický príbeh o láske, ktorý nepôsobí ani hlúpo, ani naivne, ani trápne, ani kŕčovito, ani artistne, ani depresívne, ani gýčovito, ani sentimentálne, ani ako deja vu. Jednoducho pôsobí. Ak vás minie účinkom, nič si z toho nerobte - nie každý bol v minulom živote Angličanom, ktorý niekde v cyprusovom háji nad Florenciou niekoho pobozkal. ()

Anderton

Keď som dopozeral Sense and sensibility alebo Emmu, chcel som aspoň rok života stráviť v tom čase a na tom mieste. Keď som dopozeral Izbu s vyhliadkou, povedal som si, že je dobre, že nemusím tráviť čas s takými suchármi, akými boli všetky postavy tohoto filmu. Od Day-Lewisovej karikatúry až po Mr. Emmersona. Nechápem, ako mohli hrať tenis na body, keď si nenakreslili ani čiary. ()

eileen

Pamatovala jsem si z doby už hodně vzdálené, že se mi tento film líbil a přesto, že už ho mám doma delší dobu, až nyní jsem se k němu vrátila a byla jsem doslova okouzlena jak příběhem, který doslova vtáhne do děje svou poetikou, vtipem, hereckými výkony všech představitelů, kamerou, hudbou a vůbec nevadí, že se tam neřeší vlastně nic víc, než vztah a budoucí sňatek hlavní hrdinky. Obraz Anglie té doby je dle mě dokonalý a Day-Lewis v roli Cecila, to se nedá ani slovy popsat, to se musí vidět. Dle mého jeden z nejzdařilejších Ivoryho filmů, ne-li vůbec ten nejlepší. ()

nascendi

Nenašiel som ani jeden dôvod, pre ktorý by som mal tomuto filmu dať viac ako dve hviezdičky. Nenašiel som v sebe ani pocit hanby, že som počas filmu niekoľkokrát zaspal. A nenachádzam ani jeden dôvod, aby som film komentoval a svoj názor zdôvodňoval. Nachádzam iba predsavzatie byť pri výbere filmov z tohto prostredia a z tej doby maximálne obozretný. ()

marhoul

..my děvčata někdy potřebujeme dostat lekci, než si připustíme, kde je nám nejlépe... :) Sladká Helen Bonham Carter v jedné ze svých prvních velkých rolí. Křehká romantická kostýmní podívaná Jamese Ivoryho, který si plave v tomto žánru, jako ryba ve vodě, se mi líbila vždy. A pokaždé mi dala něco dalšího. Jinak je vnímaná v osmnácti, jinak v osmadvaceti a nakonec přijdou roky, kdy to člověk chápe už celé. Maggie Smith je excelentně anglická, D.D. Lewis jakbysmet, Julian Sands je dokonalý románový sen a i zbytek zúčastněných přesně sedí do příběhu podle Forsterovy knihy. Záběry jako z Monetových obrazů, Pucciniho hudba, vůně Itálie... "Klidně si tomu říkejte Itálie, já tomu říkám osud." Pokoj s vyhlídkou mi připomíná všechno možné, kupříkladu, že bychom si měli určitě vyrazit na pár dní do Florencie. ()

Jinny

P.S. Tu scénu s pánskými přirozeními, která jako by vypadla z nějakého staršího porna, jsem ovšem náležitě ocenila. ()

rikitiki

Mezi polibky dvou mužů může být tak propastný rozdíl jako mezi Anglií a Itálií. Pak záleží jen na tom, jestli políbená dívka je svým založením spíše blízká slunečné Itálii plné nečekaných vášní nebo tradiční Anglii a jejím společenským pravidlům. ____ Režisér James Ivory natočil snímek prozářený sluncem a hlavně radostí ze života, která je přímo hmatatelná v italských ale i britských scénách. Je to obrazová báseň o štěstí a uvolněnosti. /22. 4. 14./ ()

Roman.Ticka

Konverzačky obvykle vynikají nebo ztrácejí úrovní textu, což v tomto případě platí varianta číslo 1. Tak si říkám, že díky tehdejší upjatosti se jeden o tolik víc těšil na vše tajemné a zakázané, což dnes ani zbla nemůže platit, natož aby někoho něco, kromě krajních bizarností, nadchlo a nalákalo. Tomu se odb(p)orně říká POKROK.☻ ()

Terva

Touží jen po sňatku s Georgem. Ale je zasnoubená s Cecilem. Ocenění: Oscar - výprava, kostýmy, adaptovaný scénář BAFTA - herečka (M. Smith), herečka ve vedlejší roli (J. Dench), film David di Donatello Awards - režie zahraničního filmu, zahraniční film Zlatý glóbus - herečka ve vedlejší roli (M. Smith) Kansas City Film Critics Circle Awards - herečka ve vedlejší roli (M. Smith), herec ve vedlejší roli (D. Elliott) London Critics Circle Film Awards - film roku New York Film Critics Circle Awards - kamera, herec ve vedlejší roli (D. Day-Lewis)... ...Scénář : Ruth Prawer-Jhabvala podle románu E. M. Forstera. Kamera : Tony Pierce-Roberts. Hudba : Richard Robbins ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno