Pokoj s vyhlídkou

• Austrálie

• Kanada

Drama / Romantický

Velká Británie, 1985, 117 min

Pamatovala jsem si z doby už hodně vzdálené, že se mi tento film líbil a přesto, že už ho mám doma delší dobu, až nyní jsem se k němu vrátila a byla jsem doslova okouzlena jak příběhem, který doslova vtáhne do děje svou poetikou, vtipem, hereckými výkony všech představitelů, kamerou, hudbou a vůbec nevadí, že se tam neřeší vlastně nic víc, než vztah a budoucí sňatek hlavní hrdinky. Obraz Anglie té doby je dle mě dokonalý a Day-Lewis v roli Cecila, to se nedá ani slovy popsat, to se musí vidět. Dle mého jeden z nejzdařilejších Ivoryho filmů, ne-li vůbec ten nejlepší.(29.4.2010)

Pohoda, slunce, zábavné potyčky s viktoriánskou morálkou. Slušně natočený, i když trošku rozvláčný film, který nelze brát příliš vážně. Já jsem považoval většinu postav za karikatury, a tak jsem si to vcelku užil. Toto období mám dost rád, takže jsem ocenil dobovou atmosféru vytvořenou snově mlhavou kamerou a výbornými kostýmy a scénografií. Daniel Day-Lewis geniálně přehrává, u rozkošně trapné scény naháčů v jezírku jsem se od srdce rozchechtal. Můj dojem trochu zkazil až příliš přeslazený konec, ale to asi patří k žánru. Nelituju, možná se k této zapomenuté raritce dokonce ještě někdy vrátím.(22.11.2012)

Mezi polibky dvou mužů může být tak propastný rozdíl jako mezi Anglií a Itálií. Pak záleží jen na tom, jestli políbená dívka je svým založením spíše blízká slunečné Itálii plné nečekaných vášní nebo tradiční Anglii a jejím společenským pravidlům. ____ Režisér James Ivory natočil snímek prozářený sluncem a hlavně radostí ze života, která je přímo hmatatelná v italských ale i britských scénách. Je to obrazová báseň o štěstí a uvolněnosti. /22. 4. 14./(22.4.2014)

Máme tu zase jaro a já mám lýtka celá zapálená, i rozhodla jsem se přetlak vášně upustit u romantického dramatu, a když už něco cituplného, tak jedině z viktoriánské Anglie. Jak je patrné, tak jedinou tehdejší dívčinou povinností bylo se dobře vdát. Na výběr pak bylo ze dvou mužských exemplářů. První nápadník byl ztělesněná serioznost, nažehlené puky ostré jako břitva, s delším rodokmenem než měla Lassie, ovšem krapánek nudnej patron. Druhý potencionální manžel byl oproti tomu samej vtípek, většinou to bývál taky poměrně fešák, jenže duše rozervaná a každá žena ví, že s těmahle osudovejma je to kříž, protože se do vás sice zamilujou, ale dřív nebo později dostanou pocit, že je jich pro jednu ženu škoda. Těžký rozhodování. Tenhle film má ale bonus a to přibližně šedesátou druhou minutu, kdy jsem musela cudně sklopit zrak, protože tvůrčí tým nechal na plátně dovádět hned tři nahé mladíky (no, ten jeden možná úplně mladík nebyl, ale zase do tý doby hrál faráře). Takže dívkám a homosexuálům film vřele doporučuji, pokud ale máte normální hladinu testosteronu, tak se tomu raději vyhněte.(11.4.2015)

..my děvčata někdy potřebujeme dostat lekci, než si připustíme, kde je nám nejlépe... :) Sladká Helen Bonham Carter v jedné ze svých prvních velkých rolí. Křehká romantická kostýmní podívaná Jamese Ivoryho, který si plave v tomto žánru, jako ryba ve vodě, se mi líbila vždy. A pokaždé mi dala něco dalšího. Jinak je vnímaná v osmnácti, jinak v osmadvaceti a nakonec přijdou roky, kdy to člověk chápe už celé. Maggie Smith je excelentně anglická, D.D. Lewis jakbysmet, Julian Sands je dokonalý románový sen a i zbytek zúčastněných přesně sedí do příběhu podle Forsterovy knihy. Záběry jako z Monetových obrazů, Pucciniho hudba, vůně Itálie... "Klidně si tomu říkejte Itálie, já tomu říkám osud." Pokoj s vyhlídkou mi připomíná všechno možné, kupříkladu, že bychom si měli určitě vyrazit na pár dní do Florencie.(30.1.2019)

• - Charlotte Bartlett (Maggie Smith) a Eleanor Lavish (Judi Dench) diskutují při pikniku o zápletce jiného románu E.M. Forstera "Kam se i andělé bojí vstoupit". Helena Bonham Carter, představitelka Lucy, hrála ve filmové adaptaci tohoto románu. (..Lucas..)

• - Natáčení probíhalo ve Florencii. (M.B)

• - Obě hlavní hlavní herečky Maggie Smith a Helena Bonham Carter se potkaly o dvacet let později znova při natáčení filmů série Harry Potter (andaa)