Pokoj s vyhlídkou

• Austrálie

• Kanada

Drama / Romantický

Velká Británie, 1985, 117 min

Krásně anglický film. I když romantické filmy nevyhledávám, občas vyjímku udělám a o anglickém vím, že to nebude tak hrozné. A opravdu, i když zase jde o nějaký ty lásky, polibky a podobný blbinky, tak celkově ten film mě nadchl svou atmosférou, výpravou, a fantastickýcm herectvím všech zúčastněných. A také nezapomenutelnou, velmi skvostnou scénou u jezírka. Co se tam podařilo vytvořit za náladu, tak zcela protikladnou k ostatnímu dění, spontánní, přirozenou a křišťálově čistou, to jsem jenom zírala. Taky jsem si uvědomila, že v roce 1985 bylo ještě možno takovouto scénu prezentovat beze strachu a s čistým štítem. To by dneska absolutně neprošlo. Milé pohlazení z Anglie, zasloužené 4 stars.(16.1.2015)

Toto je prvotní snímek Helen Bonham Carter, kde ji můžete vidět jakožto rozkošnou mladou dívenku, místo extravagantní podivínky (vlastně se mi na ní nejvíc líbí právě její podivínství!) :-). Ale zde zahrála ona i ostatní představitelé svoji roli velice dobře. Bohužel herecké výkony a občasné úsměvné chvilky mi celkový dojem z filmu nevylepšily.(27.1.2011)

Pěkný barevný obrázek anglických mravů začátku dvacátého století. 1) A Room With a View dokončil 29letý gay Edward Morgan Forster v roce 1908 po sedmi létech práce. Prvního a jediného zfilmování se ujal 57letý gay James Ivory a výsledek, věru, není špatný. 2) Nepominu stálici britského hereckého Olympu 51letou Maggie Smithovou (tetička Charlotte). In my small way I am a woman of the world. And I know where things can lead to. Dokonalá charakteristika postavy: Charlotte Bartlett: I shall never forgive myself. Lucy Honeychurch: You always say that, Charlotte, but you always do forgive yourself. 3) Velmi přitažlivý mi připadá 22letý Rupert Graves (bratr Freddy). Ovšem všichni herci jsou skvělí. 4) Freddy Honeychurch: Come and have a bathe. George Emerson: I'd like that. Reverend Beebe: [laughs] That's the best conversation opening I've ever heard. "How do you do. Come and have a bathe." (14.4.2015)

Šťastná kombinace dobové stylizace, nepřepálené romantiky, elegantní nadsázky a krásné poetické kamery, které nedokázal zásadně ublížit ani obrazový ořez na DVD z Levných knih. Kdo tvrdí, že z mladičké Heleny Bonham Carter nejsou dostatečně cítit emoce, nechť se odpoutá od záměrně rezervované fasády a zaposlouchá se do klavíru, tam to všecko je. To spíš Julianu Sandsovi vyšel jeho volnomyšlenkářský bouřlivák trochu jako bezkrevný uvzdychaný ňouma a důvod Lucyina uhranutí tak zůstává malinko záhadou; toť ovšem má jediná výhrada.(6.6.2018)

Letní komedie o lásce ve stylu shakespearových kousků typu Twelfth night nebo As you like it. Výchozím bodem jsou první pokusy anglické aristokracie o turistiku a střet britské kultury s jinými národnostmi. Day-Lewis lehce karikuje anglického konzervativního samolibého mladíka, v H. B. Carter se pere cit s rozumem (jako by angličanky žily jenom tímto konfliktem) a Sands je ve spojení s přírodou. Romantická pohádka v nádherně snímaných exterierech, nic víc, nic míň.(21.5.2009)

• - Obě hlavní hlavní herečky Maggie Smith a Helena Bonham Carter se potkaly o dvacet let později znova při natáčení filmů série Harry Potter (andaa)

• - Scéna, ve které George políbí Lucy (Helena Bonham Carter), se v knižní předloze odehrávala v poli plném fialek. To však nebylo vzhledem k době natáčení možné, a tak se filmová scéna natočila na louce, kde rostl ječmen. (..Lucas..)

• - Charlotte Bartlett (Maggie Smith) a Eleanor Lavish (Judi Dench) diskutují při pikniku o zápletce jiného románu E.M. Forstera "Kam se i andělé bojí vstoupit". Helena Bonham Carter, představitelka Lucy, hrála ve filmové adaptaci tohoto románu. (..Lucas..)