Frontier: V kůži nepřítele

• Kanada Frontier
Kanada, (2016–2018), 14 h (Minutáž: 43–52 min)

Série(3) / Epizody(18)

V Severní Americe 18. století se bezohlední trapeři a podnikavci snaží vyrvat kontrolu nad obchodem s kožešinami z rukou mocné Společnosti Hudsonova zálivu. (Netflix)

patrik1177

Musím sa priznať, že do sledovania tohto seriálu som sa pustil len preto, že v jednej z hlavných rolí sa objavil Jason Momoa alias khal Drogo z Game of Thrones. Neočakával som od seriálu veľa, a v pilotnom dieli som toho ani veľa nedostal, ale od druhého dielu ma seriál plne vtiahol do deja. Vo Frontier nechýbajú boj o moc, intrigy, láska, nenávisť, násilie, ba niekedy až brutalita... Frontier bol pre mňa spočiatku zaujímavou výplňou v čakaní na novú sériu GoT. Je to skvelý seriál, ktorý sa iste zapáči všetkým milovníkom GoT, podobnosť je zjavná, aj keď tu samozrejme nejde o fantasy. Herecké obsadenie je skvelé, okrem spomínaného Momou si tu zahralo aj niekoľko iných hercov, ktorých som poznal z iných projektov, a samozrejme aj herci, ktorých som dovtedy nepoznal sa mi hneď zapáčili. 2. séria ponúkla podľa mňa ešte lepšie pokračovanie zaujímavého seriálu a miestami som sa až triasol v obavách o život obľúbených postáv. 3. séria začala dosť divne, dejová línia sa takpovediac roztrieštila a kvalita šla dolu vodou. Posledné 2 epizódy 3. série ale zase poriadne vystrelili. V každom prípade by som na mieste tvorcov začal rozmýšľať nad dôstojným zakončením. Síce majú jednotlivé série len po 6 epizód, čo nie je veľa, no dej má celkom rýchly spád. Navyše 3. séria u mňa vyvolala presvedčenie, že kvalita tu začína výrazne kolísať a v dlhodobejšom intervale by Frontier nemusel byť udržateľný. ()

hygienik

Frontier patrí k tým málo seriálom, ktoré sú s každou ďalšou časťou nudnejšie. Atraktívne prostredie severnej Kanady, indiáni aj plachetnice sú len kulisami pre intrigy, ktoré by sa mohli odohrávať takmer hocikde a hocikedy. Horšie je, že pikle tu kul každým s každým, vzťahy sa menili rýchlo a logické chyby sa kopili, takže na konci 1. série som sa už ani nepokúšal chápať motivácie postáv na zmeny kabátov. Jason Momoa vie kvalitne púliť a gúľať očami ()

Romeo5

Příliš velké očekávání...scéna s roubíkem "muž do kterého je kopáno (mluv ty bastarde) a který má roubík v puse prý nic nepoví protože nic neví 😂 nalákala mě příroda ale celý seriál na mě působí jakoby všichni číhali za rohem... Některé herecké výkony na úrovni ordinace v růžové zahradě 😀 přesto dějová linie intriky atd... dobré ()

Raziel_cz

Příjemné překvapení, které se sice nemůže výpravou měřit s HBO, ale je tak našlapané, že to nikomu ani nemůže vadit. Netflix konečně vybočil z třináctidílného formátu a příběhu zkondenzovanému do čtyřhodinové minisérie to jenom prospívá. Nikdy bych si nedokázal představit, že budu žrát seriál o obchodu s kožešinami v Kanadě 18. století. A hle. Možná proto, jak nevybíravě to ztvárňuje drsný život tamějších lovců, obchodníků, šmelinářů, zlodějů a samozřejmě indiánů. Má to tempo, je to syrové, brutální a kruté, skvěle napsané a nikoho to neidealizuje. V některých rolích bych si uměl představit silnější herce, ale s protagonisty se tvůrci trefili a s libozvučnými přízvuky taktéž. Rozhodně věc, u níž zůstanu i další sezóny. ()

erased

Totožné pocity, jaké jsem měl čtyři roky nazpět u první sezóny Vikings. Frontier přichází s šíleně atraktivním prostředím, slibným námětem, extrémně charismatickou hlavní postavou a očividným nadšením tvůrců, ale jde na něm znát relativně omezující rozpočet (výpravou je Frontier nesrovnatelný se současným Taboo a rozdíl často bije do očí) a už tak roztěkanému příběhu, který rozehrává příliš témat, nijak nepomáhá ani v mnoha případech zvláštní obsazení. Pokud seriál v druhé sérii najde sám sebe, máme zaděláno na další hit. ()

• Natáčanie prebiehalo vo viacerých kanadských provinciách (Newfoundland a Labrador, Nové Škótsko, Ontário), ale aj v prístave Charlestown vo Veľkej Británii. (Real Tom Hardy)
  • Jessica Matten si v seriáli zahrala postavu, ktorá patrila k indiánskej národnosti Cree. Jessica v skutočnosti na poli taktiež Cree. (Real Tom Hardy)
  • Hoci sa dej seriálu odohráva v 18. storočí, britské vlajky, ktoré môžeme vidieť, neboli používané skôr než v roku 1801. (Real Tom Hardy)