Conquest of Space

Sci-Fi

USA, 1955, 81 min

• Braddy

Asi nejslabší sci-fi film z produkce George Pala. V blíže neurčené budoucnosti, kdy pomalu dochází energetické zdroje na Zemi, odlétá posádka několika astronautů k Marsu. Původní cíl byl sice Měsíc, ale nakonec bylo rychle rozhodnuto o změně cíle. Cestou raketu potrápí meteority (velká téměř perfektní polystyrenová koule) a také jeden ze členů posádky, kterému začne postupně šplouchat na maják. Na Marsu se jim sice podaří přistát, ale díky zmíněmému členu posádky přijdou téměř o všechny zásoby vody. Dál prozrazovat nebudu. Po trikové stránce je film velkým zklamáním, snad i Ed Wood by to zvládl lépe. Jiskření a kouř za raketou, meteorit, kývající se orbitální stanice při poruše. Nemluvě o nelogičnostech jako hořící meteority ve vesmíru nebo přímo vánoční sněžení na Marsu.(8.8.2009)

Na první vesmírné stanici Kolo se dokončuje raketoplán, který má podniknout testovací let na Měsíc. Na poslední chvíli před startem se kapitán Samuel T. Merritt (Walter Brooke) povýšený na generála dozvídá, že cíl jejich cesty byl změněn a novou destinací se stává planeta Mars... Let na Mars je aktuální stále, ale vědecké poznatky z té doby byly překonány dávno.(27.12.2016)

WE CAN STILL REACH DESTINATION AS PLANNED WHICH MAY BE MARS OR HELL!!! Teda musím říct, že na rok vzniku je film plný překvapení. Jsou tam samosebou nesmyslné věci, ale například umělá gravitace díky kolu, výživa v tabletkách nebo skafandry se jim povedli. Z generála se stal dobrej magor a jako vždy za to mohlo přílišné čtení písma svatého. Bože na nebesích. Jeho nejlepší kamarád seržant Mahoney byl taky vylízanej a ještě k tomu douchebag, ale naštěstí zbytek posádky byl v klidu. S tou bych klidně letěl vakuem 30.000 mil za hodinu a pil čaj.(7.2.2017)

... mně se to skoro líbilo. Zdálo se mi, že děj místy skoro stál za zamyšlení :-) a autoři se poctivě snažili o uvěřitelnost (v kontextu roku vzniku, tedy ještě před začátkem dobývání vesmíru a tudíž i před zvýšeným povědomím veřejnosti o technických aspektech). Triky mi přišly OK, scénu po odletu z Marsu bych zcela vážně označil za krásnou. Vyloženě poťouchlý byl způsob, kterým jeden z nich zešílel -- začalo to hodně americkým máváním biblí :-)(6.3.2012)

Výborné staré scifíčko, které má nosnou myšlenku, skvělé dialogy a dobře vybranou partu kosmonautů s různými charaktery. I když většina stopáže se odehrává na Kole a raketě, příběhu to nic neubírá. Snímek totiž dokáže budit pozornost i jen díky scénáři, který dobře pracuje s jednotlivými postavami a jejich odlišnými názory na nečekanou změnu v letovém plánu. Zejména proměna "Captain is getting crazy" je ztvárněna působivě. Je krásné sledovat, jak filmoví tvůrci před desítkami let vnímali vesmír a Mars. Když jsem viděla, jak si jedna z postav při došlapu na zem Marsu nabrala půdu do holých rukou, jímala mě hrůza. Těch zákeřných mimozemských virů a parazitů, co by se v ní mohlo ukrývat...:) Tehdy však doba agresivních parazitů byla ještě světelné roky daleko. Pravděpodobně se jedná o jediný film, kde uvidíte na Marsu padat sníh :)(14.1.2018)

• - Jedná se o druhý sci-fi film režiséra Haskina, dva roky po slavném snímku Válka světů (1953). (Kmotr76)

• - Tvůrci se snažili udělat film co nejrealističtější. (Zdroj: en.wikipedia.com)
    (Kmotr76)

• - Na filmovém plakátu je uvedeno: "Podívejte se, co se stane ještě v průběhu vašeho života!"
    (Zdroj: en.wikipedia.com)
    (Kmotr76)