Režie:
Byron HaskinKamera:
Lionel LindonHudba:
Van CleaveHrají:
Walter Brooke, Eric Fleming, Mickey Shaughnessy, Phil Foster, William Redfield, William Hopper, Benson Fong, Ross Martin, Vito Scotti, Joan Shawlee (více)Obsahy(1)
Stálá vesmírná stanice zvaná Kolo je na své orbitě již několik let. Posádka připravuje novou raketu k první cestě na Měsíc. Autor a konstruktér Kola plukovník Sam Merritt (Walter Brooke) má jako velitel vést i měsíční expedici. K překvapení téměř všech zúčastněných je jako konečný cíl cesty určen Mars. Během letu má raketa potíže s asteroidy a s nepředpokládaným chováním plukovníka. (Hans.)
(více)Videa (1)
Recenze (19)
Asi nejslabší sci-fi film z produkce George Pala. V blíže neurčené budoucnosti, kdy pomalu dochází energetické zdroje na Zemi, odlétá posádka několika astronautů k Marsu. Původní cíl byl sice Měsíc, ale nakonec bylo rychle rozhodnuto o změně cíle. Cestou raketu potrápí meteority (velká téměř perfektní polystyrenová koule) a také jeden ze členů posádky, kterému začne postupně šplouchat na maják. Na Marsu se jim sice podaří přistát, ale díky zmíněmému členu posádky přijdou téměř o všechny zásoby vody. Dál prozrazovat nebudu. Po trikové stránce je film velkým zklamáním, snad i Ed Wood by to zvládl lépe. Jiskření a kouř za raketou, meteorit, kývající se orbitální stanice při poruše. Nemluvě o nelogičnostech jako hořící meteority ve vesmíru nebo přímo vánoční sněžení na Marsu. ()
WE CAN STILL REACH DESTINATION AS PLANNED WHICH MAY BE MARS OR HELL!!! Teda musím říct, že na rok vzniku je film plný překvapení. Jsou tam samosebou nesmyslné věci, ale například umělá gravitace díky kolu, výživa v tabletkách nebo skafandry se jim povedli. Z generála se stal dobrej magor a jako vždy za to mohlo přílišné čtení písma svatého. Bože na nebesích. Jeho nejlepší kamarád seržant Mahoney byl taky vylízanej a ještě k tomu douchebag, ale naštěstí zbytek posádky byl v klidu. S tou bych klidně letěl vakuem 30.000 mil za hodinu a pil čaj. ()
... mně se to skoro líbilo. Zdálo se mi, že děj místy skoro stál za zamyšlení :-) a autoři se poctivě snažili o uvěřitelnost (v kontextu roku vzniku, tedy ještě před začátkem dobývání vesmíru a tudíž i před zvýšeným povědomím veřejnosti o technických aspektech). Triky mi přišly OK, scénu po odletu z Marsu bych zcela vážně označil za krásnou. Vyloženě poťouchlý byl způsob, kterým jeden z nich zešílel -- začalo to hodně americkým máváním biblí :-) ()
Plakátové.info: PODÍVEJTE SE, CO SE PŘIHODÍ….JEŠTĚ ZA VAŠEHO ŽIVOTA!!!___Vynikající počin, naprosto seriózně pojatý, technicky téměř stejně zdatný, jako legendární DESTINATION MOON, který odstartoval tu vlnu ´Zlaté éry sci-fi 50.let´ a navíc se smysluplným dějem, který dokonce nastoluje i filozofické otázky o smyslu a významu dobývání vesmíru. Triky jsou více jak úměrné své době, ať je to pohyb kosmonautů ve volném kosmickém prostoru, zobrazení stavu beztíže (zde opět vtipně překonáváno magnetickými botami), či zobrazení deformace lidské tváře při stavu přetížení při dosahování kosmické rychlosti. Vesmírná stanice má tvar pouťového točícího se kola, který o 13 let později použil Kubrick ve svém sci-fi opusu, pobavila scéna obědu kosmonautů s barevně odlišnými pilulkami, nahrazujícími maso, zeleninu, kafe apod. (přímo s nápisy, označujícími jednotlivé druhy), při kterém jsem si vzpomněl na „amarouny“ Polákových ´Návštěvníků´, či vtipná předletová komunikace příbuzných a milenek skrze telemost. Herci byli fajn, všichni do jednoho, z nichž nejvíc mě bavil Phil Foster v roli dobráckého nekňuby. Samozřejmě, tenhle film je nutno poměřovat optikou té doby, dosud nabyvších znalostí o kosmu, takže musíte přimhouřit oči nad tím, že Mars má atmosféru s mraky a že na něm sněží :o) a další podobné „libůstky“, kterých je ve filmu plno. Tenhle fajn sci-fi flák můžu s klidným srdcem doporučit i těm, kteří v téhle filmové éře teprve začínají. ()
Priliehavejší názov ako Dobytie vesmíru by bol určite Návšteva Marsu, ale tak publikum 50-rokov malo dojem, že potenciálna návšteva najbližšej planéty by znamenala ovládnutie celého nekonečného vesmíru ľudstvom. Berme to tak, ako to bolo a zbytočne nekritizujme túto naivitu doby. Po trikovej stránke veľmi slušné, občas zaznejú aj veľmi zaujímavé myšlienky. Len tá návšteva červenej planéty bola akási bez napätia a poriadneho spádu. Každopádne pre milovníkov tejto sci-fi vlny jeden z najdôležitejších filmov. Za zmienku stojí aj fakt, že Mars tu nie je metaforicky myslený ako komunistická hrozba. ()
Galerie (33)
Photo © Paramount Pictures
Zajímavosti (4)
-
Tvůrci se snažili udělat film co nejrealističtější. (Zdroj: en.wikipedia.com)
(Kmotr76)
-
Na filmovém plakátu je uvedeno: "Podívejte se, co se stane ještě v průběhu vašeho života!"
(Zdroj: en.wikipedia.com)
(Kmotr76)
- Jedná se o druhý sci-fi film režiséra Haskina, dva roky po slavném snímku Válka světů (1953). (Kmotr76)
Reklama