poster

Robinson Crusoe na Marsu (festivalový název)

 • USA

  Robinson Crusoe on Mars

Sci-Fi / Dobrodružný

USA, 1964, 110 min

Režie:

Byron Haskin

Předloha:

Daniel Defoe (kniha)

Kamera:

Winton C. Hoch

Hudba:

Van Cleave

Producenti:

Aubrey Schenck

Střih:

Terry O. Morse
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Anderton
  ***

  Filozofický presah a myšlienky románu Robinsona Crusea sú zrejmé, a to aj keď ho vystrelíme na Mars. Zjavné je aj to, že v roku 1964 už vedeli aj filmári, že žiaden život na Marse a ani na moment dýchateľná atmosféra sa na ňom nedachádza, napriek tomu natočili film s názvom Robinson Crusoe na Marse. Pre mňa je to dosť závažná chyba, kvôli ktorej som si film nedokázal poriadne vychutnať. Mali to nazvať Robinson Crusoe na ďalekej planéte vo vzdialenej slnečnej sústave a hneď by som bol spokojnejší.(25.6.2012)

 • Ewík
  **

  43.LFŠUH-pá 4.8.2017: Tohle je taková malá kyslíková etuda :-D Asi je to podle tehdejších poznatků o Marsu, takže je to z dnešního pohledu velmi naivní a měli bychom být shovívavější v hodnocení...přesto se tam krásně objevuje americká nátura: netrpělivost, hlučnost, a jakoby přirozená nadřazenost-arogance. Ale i tak zajímavý snímek. Určitě se nabízí srovnání s Marťanem Ridleyho Scotta (zajímá mě, co bude za dalších 60 let...).(30.8.2017)

 • kaylin
  ****

  Vizuálně naprosto krásné prostředí Marsu, v kterém se odehrává příběh Robinson Crusoa posunutý do vědecko-fantastického věku. Překvapivě to funguje velmi dobře, už jen proto, že prostředí je velmi komorní a snadno se dá sžít s postavami, a to včetně opičky, která je krásnou ukázkou toho, že člověk nemusí být geniální, aby přežil. Výborný film, který je, bohužel, nedoceněný.(11.2.2015)

 • pepo
  ***

  Vizuálne je to slušné a rovnako aj ten ten koncept nie je úplne od veci. Celkom aj zaujme porovnanie ako sa s rovnakou témou vyrovnal Scott v Marťanovi o poldekády neskôr. Neviem ako boli na tom vedecké poznatky v dobe vzniku filmu, ale teraz je to ťažké WTF. To by však až tak nevadilo. Vadí prepálená dĺžka a pocit, že za štyri roky vznikli filmy ako Vesmírna Odysea a Planéta opíc. Ale inak je to celkom v pohode, aj keď až príliš poplatné dobe svojho vzniku. 6/10(12.7.2016)

 • Lacike
  ***

  Maloktory film tak dokonale vystihuje jeho nazov. Proste klasicky Robinson Crusoe, akurat na Marse. Miestami to trochu pripomina Martana s Damonom, akurat je to viac fikcia ako veda. Takze hlavny hrdina na Marse najde kyslik, vodu, jedlo a dokonca aj verneho mimozemskeho kamarata, ktoreho prekvapivo nazve Piatok. Vela sa tu nenahovori a miestami to je trochu nuda. Holt scenaristi neboli vynaliezavi natolko, aby vymysleli patalie, ktore by boli nonstop zaujimave. Ale po trikovej stranke to je stale celkom pôsobive. Teda az na lietajuce taniere mimozemstanov. Ma to roztomilu atmosferu a sympatickeho hlavneho hrdinu, takze som sa celkovo slusne bavil a za jedno pozretie to stale stoji. 7/10.(26.4.2016)

 • - Film vedle dobrodružného rámce obsahuje prvky, které zrcadlí aktuální teorie i konstrukční návrhy – svého času představoval splněný sen fanoušků vědy a techniky. Pár měsíců po premiéře však sonda Mariner 4 nafotila povrch Marsu a její záběry zásadně proměnily dosavadní teorie o rudé planetě. Z Robinsona Crusoea na Marsu se rázem stal úsměvný relikt doby, kdy ještě představy o vesmíru nesvazovala tvrdá data. (Zdroj: Letní filmová škola)

 • - Osamělý astronaut uvízlý na Marsu po vzoru Robinsona Crusoea využívá své vědomosti, aby přežil v nehostinném prostředí. Tato premisa většině dnešních příznivců sci-fi filmů asociuje adaptaci románu Marťan (2015), která se chlubí tím, že vychází z dobových vědeckých teorií i poznatků. O to více překvapí, že totožný námět, dokonce i se stejnou snahou o autentičnost, se na plátna dostal už před půl stoletím. (Zdroj: Letní filmová škola)

 • - Sci-fi variace na klasický román dnes působí jako směšná naivita, přitom se svého času chlubila, že odpovídá dobovým vědeckým teoriím. Vyprávění o trosečníkovi na rudé planetě tak patří k posledním filmům éry, kdy byl ještě vesmír prostorem fantaskních dobrodružství nezatížených reálným poznáním. (Zdroj: Letní filmová škola)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace